Panenka dobře roste

| Autor: Radka Páleníková | Rubrika: představujeme | Vydáno dne: 16. 9. 2005 |

Adoptuj panenku, zachráníš dítě! Ne, nebojte, není to žádný pohádkový otesánek, ale velmi čilý projekt UNICEF známý pod názvem: Adoptuj panenku, zachráníš dítě! Nápad se narodil v roce 1988 v italském Cinisello Balsamo jako Pigotta Project a byl velice úspěšný. Od roku 2002 vás o něm pravidelně informujeme i na stránkách Dětské tiskové agentury. Projekt panenka každým rokem roste a každý rok nabízí něco nového. Loni jsme vás zavedli také do zákulisí aukce panenek slavných módních tvůrců v Národním muzeu. A tentokrát? Novinkou 4. ročníku adopce panenek je výstava panenek slavných rodičů, mezi kterými nechybí např. Karel Gott či Lucie Bílá.

Že jste o projektu Panenka ještě nikdy neslyšeli? Stručně řečeno: panenky jsou vyráběny podle střihu dětmi a dobrovolníky z České republiky (střih všem na požádání zašle Český výbor pro UNICEF, najdete jej i na internetu - www.unicef.cz). Po zhotovení jsou panenky svým tvůrcem opatřeny „rodným listem“, na kterém je mj. uvedeno jméno panenky, země, kterou má představovat, datum narození panenky a adresa jejího tvůrce. UNICEF pak panenky prodává - nabízí k adopci za částku 600 Kč. Právě tolik peněz je potřeba na očkování jednoho dítěte proti 6 hlavním smrtelným dětským chorobám (spalničkám, záškrtu, černému kašli, tetanu, tuberkulóze a dětské obrně).

A jak připomněla na tiskové konferenci před zahájením výstavy ředitelka Českého výboru pro UNICEF, ing. Pavla Gomba – „Po neštěstí, které způsobila vlna tsunami, se opět ukázalo, jak je svět úzce propojen. Od roku 1995 nebyl v Indonésii zaznamenán případ dětské obrny. Letos se objevila poprvé. Po delším pátrání se ukázalo, že nákaza měla původ v Nigérii.“

Módní návrhářka Katerina Baloun, která oblékala např. MISS České republiky, si pro letošní aukci „vypůjčila“ tvář vicemiss ČR Agáty Hanychové. O projektu Panenka Katerina Baloun říká: „Je to jako kouzlo. Taková malá věc a dokáže zachránit život!“ Ano. Na začátku stojí relativně málo – pár hadříků a chuť pomoci. Na konci je pak to nejcennější – zachráněné dítě.

Účastníky vernisáže přišla pozdravit také herečka paní Jiřina Jirásková, která je v současné době předsedkyní Českého výboru pro UNICEF. Nejmenší návštěvníci výstavy pak velmi ocenili setkání s Michalem Nesvadbou.

V roce 2004 bylo prodejem/„adopcí“ panenek v ČR získáno na podporu očkovacích programů UNICEF celkem 1 milion Kč. Tvořil ji zisk jednak z prodeje 1380 panenek vyrobených širokou veřejností (celkem 828 000 Kč) a jednak z benefiční aukce panenek vyrobených módními návrháři v roce 2004 (celkem 172 000 Kč). Celková suma zajistila očkování pro 1666 dětí v rozvojových zemích. Pro letošní prodejní kampaň panenek je již připraveno více než 2000 panenek, vytvořených dospělými i dětmi z celé ČR.

Očkovací programy UNICEF

Výstava panenek slavných rodičů
13. 9. – 9. 10. 2005
Nákupní galerie Atrium
Karlovo náměstí 10, Praha 2
Obdivovat můžete panenky od Petra Kaloudy, Josefa Klíra, Beaty Rajské, Simony Rybákové, Aleše Šeligy a Báry Kučerové-Šeligové. Vystavena je také panenka filipínského návrháře Jose „Pitoy“ Moreno, panenka, kterou vymaloval Karel Gott, a panenky Lucie Bílé a její maminky.

Fotogalerie z tiskové konference, na které nechyběly ani žákyně základní školy Brdičkova z Prahy 13, které se do projektu také zapojily, i z odpolední vernisáže je ZDE. A pokud vám snad vrtá hlavou, jestli Karel Gott opravdu panenku taky šil, tak vězte, že kluci panenky do tohoto projektu šijí, ale v případě Karla Gotta šlo o to, že panence namaloval obličej.

UNICEFKde je možné panenky zakoupit/adoptovat?


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2005091601-panenka-dobre-roste.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku