Jihočeské koláčky na Vysočině

| Autor: Slávek Hrzal | Rubrika: ostatní | Vydáno dne: 6. 2. 2006 |

Jihočeské koláčky na VysočiněTradičním krojovým plesem zahájilo v sobotu 4. února 2006 Folklorní sdružení České republiky svou 17. sezónu. Žďár nad Sázavou, kde se ples již po deváté konal, byl svědkem velkolepého programu. Letos byl ples věnován jihočeskému folklóru. Na parketu ho prezentovalo 14 souborů. Návštěvníci ochutnávali tradiční jihočeské koláčky, zelňáky i Budvar. Příští jubilejní ples bude ve znamení Vysočiny, pozvánku obstaraly tři soubory z Horácka. Celkem v programu vystoupilo přes tři stovky účinkujících. Mezi hosty zaplněného Kulturního domu byla řada zahraničních delegací a mnoho osobností našeho kulturního a politického života.

V roce 2006 se Folklorní sdružení ČR bude podílet na 55 festivalech. Z nejvýznamnějších akcí můžeme připomenout Mezinárodní dudácký festival ve Strakonicích, Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec, Liptál, Šumperk a další.

Nezastupitelné místo mají v bohatém kalendáři akcí dětské soubory a speciální dětské folklorní festivaly a přehlídky. Jmenujme například Mezinárodní festival dětských folklorních souborů střední Evropy v Luhačovicích nebo Zemskou přehlídku dětských folklorních souborů. K vrcholům sezóny bezesporu patří soutěž dětských interpretů lidových písni Zpěváček 2006. Finále se již tradičně uskuteční v Lázních Velké Losiny od 12. do 14. května. Významnou akcí bude i galakoncert vítězů Zpěváčka a slovenského Slávika pod záštitou mistra Petera Dvorského 7. a 8. října 2006 v Praze na Žofíně.

FoS ČR každoročně vysílá své soubory do zahraničí. V tomto roce plánuje na tři stovky výjezdů do 55 zemí. S naším folklórem se mimo jiné seznámí obyvatelé Číny, Jižní Ameriky, Egypta, Japonska. Naopak u nás se na festivalech představí na pět desítek zahraničních souborů z více než 50 zemí světa.

Dětská tisková jako jeden z mediálních partnerů FoS ČR bude o většině akcí informovat.

Doporučujeme fotoalba: Z doprovodného programu zahraničních delegací ZDE a z plesu ZDE.
Rozhovor s předsedou FoS ČR Zdeňkem Pšenicou ZDE.


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2006020501-jihoceske-kolacky-na-vysocine.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku