Louka je nám malá...

| Autor: Martin Kříž - Zeměpisná společnost Morava | Rubrika: ostatní | Vydáno dne: 12. 8. 2006 |

Místy to nejde jinak, než pěšky...... aneb Zeeska na své 36. letní výzkumné expedici

Ano slyšíte správně, Zeměpisná společnost Morava nejezdí na tábory, je nám malá louka uprostřed lesů. ZS Morava pořádá už drahnou řádku let letní výzkumné expedice. Proč letní je asi na snadě. Proč expedice? Protože dva týdny ze tří prochodíme, projezdíme, prostě proputujeme. A proč výzkumné? Protože na svých pochodech a puťácích se snažíme poznat a prozkoumat svět kolem nás. A ten zkoumá to a ten zas tohle. A za tu dobu co takhle putujeme a bádáme už jsme prošli a viděli spoustu věcí. Ty se ale rychle mění, příroda, krajina, lidé i věci, které člověk vytvořil, takže putovat takhle můžeme ještě dlouho a pořád dál a dál. O svých poznatcích a zážitcích pak vydáváme vlastivědné sborníky, pořádáme výstavy a možná něco objevíte i na našich webových stránkách.

Na kolech přibývají kilometry rychle... A kde jsme byli letos? První oddíl prošel Krušné hory a začal Mosteckem, aby viděl, jak se příroda vrací na opuštěné lomy a haldy. A protože první oddíl zkoumá právě přírodu, ze svého putování přinesl vzorky rostlin a hmyzu. Pochod jim končil v Karlových Varech společně s filmovým festivalem.

Druhý oddíl zkoumá přírodu neživou, proto vyrazil do Českého ráje zkoumat geologickou minulost tohoto území. Třetí oddíl se zabývá kulturní historií a letos se vydal na Šumavu a v okolí Kašperských hor rýžoval zlato, zbytek expedice trávil experimentální archeologií. Jeho členové tkali, točili keramiku, vypalovali a takovou třešničkou na dortu bylo roztavení a smíchání mědi a cínu, čím zeeska slavnostně vstoupila do doby bronzové.

Na lodích... Čvrtý oddíl s cestovatelskými kroužky zůstával na naší jihočeské základně, kde se oddával celoexpediční hře a náš rybník se proměnil na rozvodněný Nil a účastníci tábora na uctívače boha Ra. Ti starší pak vypluli po Lužnici na lodích, ti menší se vydali do Blanského lesa a na Kleť, zpátky po Vltavě na lodích a ti nejmenší šestiletí Tuláčci se vydali do České Kanady.

Na kolech... Mikulovský šestý oddil vyrazil po republice kolmo. A pokud se vydáte na čtrnáctidenní puťák na kole, je vám republika skoro malá. Našich 600 kilometrů nás protáhlo přes Vysočinu a Ždárské vrchy, Orlické hory a Broumovsko, Krkonoše, kde jsme ovšem část absolvovali pěšky, třeba na Sněžku se na kole ani nesmí. Potom přes Jizerské hory a na Ještěd. Pětkrát píchlé kolo, jedna osmica, jedno odřený koleno a prasklý nosič, to je myslím slušná bilance. Šestý oddíl (Oddíl ochrany přírody) se pak vydal na Vltavu a z Vyššího brodu do Českých Budějovic jsme v Pálavách (na čem jiným by se Mikulovčáci mohli plavit?) spíš relaxovali po náročném přejezdu hor.

Nebo třeba na koloběžkách... Letošní červencové podaří se opravdu vydařilo, měsíc hromu byl letos nezvykle tichý a suchý, takže jsme viděli a prošli či projeli všechno, co jsme měli v plánu. Těm starším a otrlým to ale asi nestačilo. Takže hrstku statečných čekal ještě týdenní Aktiv ve Vysokých Tatrách.

Tady to jde jenom po svých...Fotky z našeho toulání se po krajích Českých najdete na našem webu www.zsmorava.cz. Nebo se přijďte podívat na naši listopadovou výstavu na Palubě. A nebo se staňte členem Zeměpisné společnosti a putujte s námi.

Vedoucí ZS Morava a jejího šestého oddílu, MarťasFoto autor článku a archiv ZS Morava

ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2006081102-louka-je-nam-mala.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku