70 let od návštěvy zakladatele woodcraftu a skautingu

| Autor: Liga lesní moudrosti | Rubrika: ostatní | Vydáno dne: 4. 12. 2006 |

E.T. Seton v roce 1936 v PrazeVelmi různorodá je dnes škála dětských a mládežnických organizací. Stejně tak různorodá je i řada spolků, které ovlivnilo dílo Ernesta Thompsona Setona (1860-1946), spisovatele, malíře, přírodovědce, zálesáka a zakladatele hnutí woodcraft. Je asi málo těch, kdo vedou oddíly, pořádají schůzky a výpravy nebo akce pro širší veřejnost, kdo by alespoň neslyšeli o Rolfovi, Calebovi a Dvou divoších nebo vlku Lobovi či Knize lesní moudrosti. A hodně z nich i četlo a využívá Setonovy výchovné metody při své praxi. Samospráva za vedení dospělých, pocty podle stanovených měřítek, intenzívní pobyt v přírodě, zábava, kterou si nekupujeme – to jsou některé z těch, které dodnes inspirují a fungují.

Ve třicátých letech minulého století přijal Seton pozvání mládežnických organizací do Československa. Během týdenního pobytu (20. - 26. 12. 1936) se setkal s mnoha jejich členy a pronesl několik přednášek. Pro zúčastněné spolky byla tato návštěva velkým povzbuzením a inspirací, ze kterých ještě léta poté čerpaly. Pražská návštěva ukázala, jak charismatickou osobností Seton byl – oslňoval své posluchače nejen brilantním vypravěčským uměním, ale i dodnes moderními názory a životní moudrostí (v době návštěvy mu bylo 76 let).

Liga lesní moudrosti si připomíná sté výročí návštěvy svého zakladatele vydáním knihy a cd MUDr. Františka Kožíška – Biminijiho, mapující Setonův pražský pobyt, a vzpomínkovým večerem. Na jeho programu, kam jsou zváni zástupci mládežnických organizací, bude zejména představení knihy a vzpomínky pamětníků Setonovy návštěvy. Více informací o vzpomínkovém večeru najdete v kalendáři akcí na adrese www.adam.cz/kalendar.html.

Kontakt:
Liga lesní moudrosti
Senovážné nám. 24
116 47 Praha 1
ustredi@woodcraft.cz
www.woodcraft.cz


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2006120403-70-let-od-navstevy-zakladatele-woodcraftu-a-skautingu.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku