Betlémské světlo v ČR

| Autor: Tisková zpráva - Junák | Rubrika: ostatní | Vydáno dne: 14. 12. 2006 |

Betlémské světlo v ČRJako každý rok přivezou skauti i letos do Česka vánoční plamínek Betlémského světla. Ten si budou moci lidé převzít již od neděle 17. prosince, kdy ho budou skauti rozvážet do všech koutů ČR. V Praze plamen převezme kardinál Miloslav Vlk v pátek 22. prosince ve 13:00 ve Svatovítské katedrále. V této době také proběhne několik regionálních akcí.

Pro skauty je Betlémské světlo symbolem míru a přátelství. Vlakem ho rozvážejí po republice, aby se dostal do co nejvíce domácností. Plamen k nám tradičně poputuje z Vídně, kde ho rakouští skauti předají 16. prosince skautským delegacím z celé Evropy. Za Česko převezmou plamen ve vídeňské katedrále Svatého Štěpána v 16:30 skauti z Brna.

Světélko zažehnuté v místě narození Ježíše Krista k nám letos dorazí již posedmnácté. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Tak byla založena novodobá vánoční tradice, která letos slaví své dvacáté výročí. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Světlo přátelství, jak byl betlémský plamen také nazván, dostalo po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou brněnských skautů putuje v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

Další informace (města, kde se konají místní akce, příjezdy vlaků do ČR...) najdete také na www.skaut.cz/betlemskesvetlo.


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2006121401-betlemske-svetlo-v-cr.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku