Folklorní sdružení ČR na veletrhu cestovního ruchu

| Autor: Dušan Macháček | Rubrika: ostatní | Vydáno dne: 22. 1. 2007 |

FoS„Vy jste z folklorního sdružení ? Tak to vás pustím bez papírů,“ vítal nás strážný na hlavní bráně na brněnském Výstavišti, když jsme měli připravenu zálohu dvou tisíc korun, která se vyžaduje od posádek aut vystavovatelů.
Folklor byl k vidění a slyšení v celém pavilonu V, kde se na 16. veletrhu cestovního ruchu GO a Regiontour prezentovaly jednotlivé české a moravské, ale i zahraniční regiony, města, obce, lázně, turistická centra. Mnohé expozice provázely lidové muziky, taneční páry, plakáty festivalů, slavností, výrobky lidových umělců. Ale také krajové koláče, pivo, víno, slivovice...

Velkému zájmu se na veletrhu těší společná expozice Folklorního sdružení ČR, Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici, Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu a Muzea v přírodě z Rožnova pod Radhoštěm. Expozice těchto partnerů doprovázely cimbálové muziky z Rožnova i ze Strážnice a v expozici FoSu vyhrával mladičký dudák Michal Marhold z Brněnského souboru Majíček.
„V naší expozici prezentujeme nový měsíčník FOLKLOR, národopisné publikace, kalendáře letošních akcí, návštěvníky zveme na 10. národní krojový ve Žďáru nad Sázavou i další festivaly a přehlídky, informujeme o činnosti Sdružení i souborech,“ řekl nám Milan Zelinka, který za expozici zodpovídal.

Veletrh je i příležitostí k řadě setkání a jednání představitelů FoS ČR s řadou partnerů, státních i regionálních představitelů. Předseda Zdeněk Pšenica se v prvních dvou dnech setkal a jednal na příklad s hejtmany Jihočeského a Jihomoravského kraje Janem. Zahradníkem a Stanislavem Juránkem, poslanci Parlamentu ČR Františkem Bublanem, Josefem Smýkalem, starosty Třebíče a řady dalších měst, ředitelkou agentury ACR Alfa Blankou Langerovou, ředitelem NULK Strážnice Janem Kristem, ředitelem Valašského muzea Vítězslavem Koukalem i ředitelem Národního informačního střediska pro kulturu Františkem Zborníkem. Náš stánek navštívili i představitelé Českého rozhlasu, Dětské tiskové agentury, Klubu českých turistů a další.


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2007012202-folklorni-sdruzeni-cr-na-veletrhu-cestovniho-ruchu.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku