Téměř tři stovky skautů a skautek odjely do Anglie

| Autor: Anna Voňavková - Junák - svaz skautů a skautek ČR | Rubrika: mezinárodní | Vydáno dne: 30. 7. 2007 |

Skauti a skautky se loučí s Prahou před odjezdem na světové skautské setkáni - Jamboree 2007 do kolébky skautigu - Anglie 285 skautek a skautů z celé ČR odjíždějí na celosvětové skautské setkání jamboree do Velké Británie. Vyprovodili je tajemník Britského velvyslanectví pan Peter Wickende, náměstek Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Jan Kocourek a starosta Junáka Josef Výprachtický.

Reprezentanti České republiky na jamboree, které se letos koná u příležitosti stého výročí založení skautského hnutí, odjeli symbolicky parníkem První všeobecné člunovací společnosti, který je symbolem trajektu přes kanál La Manche.

Světové skautské Jamboree v Anglii XXI. světové skautské jamboree se koná ve Velké Británii (hrabství Essex) v Hyllands Parku, od 27. července do 8. srpna 2007. Možnost setkat se tu se 40 000 skautů s šátkem kolem krku – tedy se skupinou lidí velkou jako je počet obyvatel třeba Mladé Boleslavi – mají téměř tři stovky českých skautů a skautek z různých koutů republiky.

Světové skautské Jamboree v Anglii„Jamboree nepřináší jen hry, sporty, dovednosti a zpěv, ale je založeno na poznávání nových přátel napříč národy, náboženstvími i etnickými skupinami. Zakladatel skautingu lord Baden-Powell chtěl ukázat, že to, co se nedaří dospělým – domluvit se – dokáží mladí lidé,“ vysvětluje smysl sestkání Pavel Trantina, zahraniční zpravodaj Junáka.

Skauti a skautky v Praze před odjezdem na světové skautské setkáni - Jamboree 2007 do kolébky skautigu - Anglie Co znamenají olympijské hry pro sportovní svět, to je jamboree pro svět skautingu. Mladí lidé se schází, aby společně zažívali dobrodružství, pracovali, sportovali, mluvili o aktuálních problémech a hledali jejich možná řešení, učili se od sebe navzájem a navazovali přátelství na celý život. Na tisíce účastníků čekají stovky zajímavých aktivit. Diskutovat se bude o problematice globálního oteplování, obnovitelných energetických zdrojů, skauti se mohou zúčastnit soutěže na raftech a kajacích, naučí se ovládat plachetnici, vyzkouší si dovednosti z doby, kdy skauting na začátku dvacátého století vznikl, získají kamarády z různých koutů světa od Nového Zélandu po Laponsko či Aljašku, ochutnají cizokrajná jídla, pomůžou dětem se speciálními potřebami, zúčastní se Food Festivalu a společně přivítají na tisících světových vrcholech přicházející nové století skautingu.

Junák - svaz skautů a skautek ČR„Česká výprava připravuje na jamboree vlastní restauraci. Budeme točit limonádu, nealkoholické pivo, podávat české koláče, vařit knedlíky. Chceme také ukázat ostatním typicky české skautské dovednosti a to, jak vypadá náš tábor nebo jak trávíme volný čas během školního roku,“ říká patnáctiletá kladenská skautka Kateřina.


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2007070727-temer-tri-stovky-skautu-a-skautek-odjely-do-anglie.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku