Na léto přijíždějí do Česka stovky studentů na dobrovolné práce

| Autor: INEX-SDA - Leona Heczková | Rubrika: mezinárodní | Vydáno dne: 31. 7. 2007 |

INEX - Sdružení dobrovolných aktivitNejčastěji pomáhají obnovovat památky, kosí louky nebo se věnují dětem či postiženým lidem. V poslední době mezi dobrovolníky přibývá studentů z východní Evropy, ze zemí bývalé Jugoslávie, Ukrajiny nebo Ruska. Pro západoevropany už je Česko známá a nudná země, míří dále na východ, řekla ČTK ředitelka dobrovolnické organizace INEX-SDA Martina Jirasová.

INEX-SDA koordinuje dobrovolnické projekty v ČR od roku 1991. Zpočátku mezi zahraničními dobrovolníky jasně převažovali studenti ze západní Evropy, pro které bylo Česko exotickou a neznámou zemí. „Dnes jsme součástí Evropské unie, proto možná přestáváme být pro francouzské nebo německé dobrovolníky zajímaví,“ řekla Jirasová. Mladí lidé z EU jsou přesto stále nejpočetnější skupinou přijíždějících. Nejčastěji jde o studenty z Francie, Španělska a Belgie, méně už ze sousedního Německa nebo Rakouska. Velký zájem o ČR je v posledních dvou letech mezi mladými lidmi z Japonska a Jižní Koreje.

Dobrovolníci pracují zhruba šest hodin denně pět dnů v týdnu bez nároku na mzdu. Platí si cestu, případně pojištění. Stravu i ubytování zpravidla hradí partner, který zajišťuje práci - například obec nebo občanské sdružení. Podle Jirasové dnes přibývá dobrovolníků z východu proto, že už pro ně není dobrovolná práce a zaplacení cesty nerealizovatelné. Letos přijedou díky INEX-SDA i dobrovolníci ze Srbska, Turecka, Ukrajiny, Ruska nebo Běloruska. Přijedou dokonce tři studenti z africké Ghany.

Dobrovolníci jsou nejčastěji studenti od 18 do 30 let, nejvíce je dvaadvacetiletých. Dorozumívacím jazykem je zpravidla angličtina. Motivem je pro většinu dobrovolníků poznání jiné kultury, seznámení se s novými lidmi, procvičení angličtiny a zajímavá inspirativní práce. Workampy, jak se dobrovolnickým pobytům říká, trvají většinou dva až tři týdny, některé projekty i několik měsíců.

Na jeden rok přijíždějí do Česka zahraniční dobrovolníci přes ekumenickou nevládní organizaci Servitus. Pracují převážně v sociálních službách, například se seniory, postiženými dětmi nebo národnostními menšinami. Nejvíce dobrovolníků míří přes Servitus z Německa, podle koordinátorky Stanislavy Šimuniové jde nejčastěji o mladé kolem 20 let, kteří před vysokoškolským studiem „vyjíždějí na zkušenou“.

Dobrovolnictví v ČR zajišťuje i sdružení Duha nebo různé církve. Nabídky dobrovolných projektů a další podrobnosti lze najít například na stránkách www.inexsda.cz, www.duha.cz nebo www.servitus.cz.


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2007070728-na-leto-prijizdeji-do-ceska-stovky-studentu-na-dobrovolne-prace.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku