60. krojový ples v Ratíškovicích

| Autor: FoS ČR - Jana Koplíková, Osvětová beseda Ratíškovice | Rubrika: ostatní | Vydáno dne: 24. 2. 2008 |

60. krojový ples v RatíškovicíchJednou z nejstarších tradic v Ratíškovicích je Krojový ples. Za šedesát let prošel řadou dobových změn – nejen pořadatelů, ale i programu a samotných krojovaných návštěvníků.
Upadající tendenci plesu na konci 80. let a hlavně 90. let zastavili a tradici oživili především vedoucí a členové folklorních souborů a nadšení příznivci folkloru.

Letošního jubilejního ročníku se zúčastnilo asi 200 ryze krojovaných tanečníků. Byla to především přehlídka krásných krojů, nesmírného umu lidových vyšívaček, ale i schopností a dovedností tanečníků a zpěváků Kyjovska a Podluží.
O zahájení plesu se postarala Ratíškovská Dolina a Mužský sbor s pásmem „Vojáčku, vojáčku…“ Před půlnocí byla v podání souborů z Moravské Nové Vsi, Šardic, Vracova a Slováckého krúžku z Ratíškovic zatančena Moravská beseda. Súdnú stolicu (seskupení maminek, babiček) však nejvíce zajímalo, jak je „kerá nastrojená“, „kerý má lepší vyligotané boty“ a kdo je jaký zpěvák a tanečník.

K dobré náladě, tanci, zpěvu hrála dechová hudba Dolanka a cimbálová muzika Dukát. Na zahájení plesu byl přítomen předseda Folklorního sdružení ČR – pan Zdeněk Pšenica, který na poslední chvíli změnil sobotní program a Ratíškovice navštívil. Ve svém krátkém projevu vyzdvihl výjimečnost této akce, a to, že na ples smějí pouze krojovaní.

Tož, příští rok všichni jste zváni v krojích na ten náš 61. krojovaný ples do Ratíškovic.


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2008020028-60-krojovy-ples-v-ratiskovicich.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku