Středověká bitva u Blatné

| Autor: Junák - český skaut - Jan Žáček a Ladislav Pelcl | Rubrika: sdružení | Vydáno dne: 1. 10. 2008 |

Válka o Cintru 2007Za ohybem cesty se zablesklo a Sup zařval: „Bacha, mají kouzelníka!“ Všem bylo jasné, že tímhle se neprobijeme. Přikrčili jsme se, Geralt mnul v ruce amulet. Černý kouzelník se objevil na cestě, vtom ho srazil šíp a z lesa vyskočil člověk v zeleném. „Veverky!“ zašeptal Geralt.
Na čtyři stovky hráčů se od pátku 26. do neděle 28. září opět setkaly - již na 10. ročníku velké terénní hry Válka o Cintru, kterou pořádají každoročně na podzim skauti z Prahy.

Válka o Cintru 2007Jde o akci motivovanou fantasy dílem Adrzeje Sapkowského, a tak se účastníci během dvou dnů bitev s dřevěnými meči imitujícími středověké zbraně setkali nejen s Foltestem, temerským králem, ale i jinými zajímavými postavami a úkoly.

Hra je postavena na dobrovolném dodržování pravidel, která je velice lákavé porušit. Je také ale postavena na zážitku a její autentičnosti například i díky dobovým kostýmům. Právě díky tomu dokáže účastníky opravdu pohltit. Člověk pak v různých chvílích nesnadno rozeznává, co je skutečnost a co je jen hra a hra ho staví před modelové situace každodenního života i krizových situacích.

Válka o Cintru 2007„Během celého víkendu si na dodržování pravidel dohlížejí hlavně samy děti. To u nich rozvíjí pocit zodpovědnosti i morálního uvědomění. Také ale mají šanci poznat, jaké je to se svými kamarády bojovat proti přesile. Díky tomu se zamýšlí i nad charakterovými vlastnostmi jako je statečnost. Mají šanci si vybrat, zda se pustí do boje a pomohou kamarádům, či zachrání svůj život,“ uvedl Ladislav Pelcl, hlavní organizátor Války o Cintru.

Do Války o Cintru se sjeli skauti i děti z jiných dětských oddílů z celé republiky ve věku 12 až 16 let. Mezi hráči tak byli i účastníci z měst jako je Praha, Brno, Březnice, Jablonec nad Nisou, Jihlava, Klecany, Liberec, Nové Město na Moravě, Nymburk, Šluknov, Zruč nad Sázavou a další.

Válka o Cintru 2007Cintránské království je bez panovníka a všude vládne zmatek. U jižní hranice se dávají do pochodu císařské armády, zatímco na hranici severní se šikují vojska spojených království. Jejich cíl je jasný – porazit nepřátelské armády a tak si podmanit celou říši. Válka o Cintru se tak nezadržitelně blíží…

Skautské hnutí, které má na celém světě přes 40 milionů členů a prošlo jím přes půl miliardy lidí, mezi Čechy mnoho významných osobností, oslavilo v roce 2007 sto let od začátku své existence.

Jan Žáček, tiskový mluvčí Junáka
Ladislav Pelcl, hlavní organizátor
foto Smíšek a Glum


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2008090064-stredoveka-bitva-u-blatne.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku