Euforie 2.0

| Autor: - Lukáš Hosnedl | Rubrika: ČLÁNKY | Vydáno dne: 15. 10. 2008 |

Tlouštíci sumo na atrakci Martina DejdaraMladí zrakově postižení z celé republiky měli letos již podruhé možnost prožít nezapomenutelný týden s přáteli na pobytu s výukou PC. Tyto pobyty pořádá TyfloCentrum Brno, o.p.s. ve Středisku ekologické výchovy Rychta Krásensko. Cílovou skupinou pobytů je mládež s těžkým postižením zraku ve věku 15 až 21 let. Počítačová gramotnost zrakově postižených je totiž často na velice nízké úrovni a navíc obnáší nejeden obor, ostatním uživatelům cizí, např. speciální programy, tzv. odečítače obrazovky, případně hardwarové braillské řádky, které umožňují téměř úplné využití možností řady operačních systémů. Zájemců o zvládnutí těchto technologií je mnoho a příležitostí málo, nechce-li dotyčný rovnou bez přípravy skočit do vody, a tak tyto pobyty představují jedinečnou příležitost. Počítá se i jen s minimálními znalostmi účastníků, leccos se však přiučí i znalejší uživatelé.

Na statku Hanka v Rousínově jsme si zajezdili na koníchVýuka byla rozdělena do dvou bloků: Dopoledne zpravidla dvouhodinové přednášky na dané téma (editace zvuku v programu Sound Forge, ozvučené mobilní telefony či RSS, podcast a streamovaná rádia), odpoledne jsme pak měli možnost využít získané znalosti v praxi. Byli jsme rozděleni do dvou skupin a obě měly nezávisle na sobě v rámci workshopů pracovat na projektu, jehož výsledkem byla půlhodinová nahrávka rozhlasového vysílání. Nahrávky jsme pak prezentovali poslední večer pobytu.

Atrakce „Moucha“ v Campingu BaldovecAni zdaleka jsme však netrávili celý týden pouze u klávesnice. V rámci volnočasových aktivit jsme zažili také mnoho zajímavého – navštívili jsme akvapark ve Vyškově, statek Hanka u Rousínova (kde se trénují kaskadérští koně) či nafukovací atrakce v outdoorovém centru Camping Baldovec. Ani večer jsme neměli nouzi o zábavu, např. jsme se za necelé dvě hodiny naučili tancovat polku a čaču. Pro mnohé z nás byl však celý pobyt zejména vzácnou příležitostí setkat se s přáteli z druhého konce republiky, které jsme celý rok neviděli. Většina z nás se už znala a tvořili jsme skvělý kolektiv, měli jsme i dost času na navazování nových vztahů a prohlubování a utužování těch stávajících. A tak jsme se na konci jednohlasně shodli, že se pobyt skvěle vydařil a splnil všechno, co si kladl za cíl, a dokonce i mnohem víc. Ten příští bude nepochybně stejně přínosný.

Rádi bychom poděkovali všem, kteří nás podpořili: ADC Foundation, Odbor školství, mládeže a tělovýchovy Magistrátu města Brna, Spektra, v.d.n., NWT Computers, s.r.o., pan Martin Dejdar a Roman Roun Agency. Podrobnosti o pobytu se dozvíte na adrese: http://www.tyflocentrum-bm.cz/pobyty-s-vyukou-pc/ (zde naleznete i výše zmíněné nahrávky: Rádio Kontryhel a Rychtářův hlas).

Foto Jiřina Falková


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2008100032-euforie-2-0.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku