Bambiriáda 2009 bude až za půl roku, krajští organizátoři o ní však už jednají

| Autor: Jiří Majer | Rubrika: ČLÁNKY | Vydáno dne: 22. 12. 2008 |

Zástupci Zástupci organizačních týmů ze čtrnácti měst ze všech krajů České republiky se 18. prosince 2008 sjeli do Prahy na první pracovní schůzku k Bambiriádě 2009. Ta se uskuteční ve dnech 4. – 7. června 2009 pod mottem „Nás se to týká“; na schůzce byl kromě řady jiných organizačně technických záležitostí představen i plakát k novému ročníku známé akce pořádané Českou radou dětí a mládež (ČRDM). Bambiriáda se bude konat již pojedenácté, konkrétně v těchto městech: Beroun, Brno, České Budějovice, Chomutov, Chropyně, Chrudim, Jihlava, Karlovy Vary, Liberec, Náchod (s pobočkou v Rychnově nad Kněžnou),Ostrava (s pobočkami Havířov, Frýdek-Místek, Třinec) Plzeň, Praha a Zábřeh.

Zprava: Ředitel Bambiriády 2009 Aleš Sedláček a projektová manažerka zmíněné akce Blanka LiškováZatímco jubilejní desátý ročník zdůrazňoval dětské právo mít kamarády, ten následující má zase více zohledňovat význam spontánního, činorodého přístupu dětí organizovaných v rozmanitých spolcích, stejně jako neorganizované mládeže k dění v jejich bezprostřednímu okolí. Bambiriádu v roce 2009 pořádá už pojedenácté Česká rada dětí a mládežeJinak řečeno, poukazuje na to, že by mladí lidé neměli zůstávat k tomu, co se děje kolem nich, lhostejní. Jakkoliv je to zřejmě pro část z nich pohodlnější, jak vysvítá z dosavadních poznatků pořadatelů tzv. Kulatých stolů, pořádaných ČRDM v souvislosti s blížícím se českým předsednictvím EU. „Máme na zřeteli, aby na dítě nebylo nahlíženo jako na nesvéprávný objekt; pouze dítě, které se bude aktivně zajímat o to, co se děje s ním a kolem něj, má šanci, aby se stalo odpovědným dospělým,“ vyjádřil zkratkou jednu z hlavních myšlenek celé akce předseda ČRDM Aleš Sedláček. Dá se tedy zobecnit, že Bambiriáda 2009 má nabízet pozitivní alternativu k apatii, rezignovanosti a absenci jakýchkoli cílů mladých lidí.

S návrhem na doprovodnou akci Mnohoznačné ústřední heslo nového ročníku Bambiriády – Nás se to týká – převzali organizátoři z názvu projektu, jímž se ČRDM snaží snížit možnost výskytu sexuálního zneužívání dětí v dětských a mládežnických sdruženích. Motto má pochopitelně i řadu dalších výkladů a konotací – od evropského setkání mládeže, tzv. Youth Eventu po doprovodné akce typu diskusních setkání členů Národního parlamentu dětí mládeže (NPDM) se zajímavými hosty (kupř. s odborníky z Ústavu pro studium totalitních režimů či s účastníky našich zahraničních vojenských misí), či Otevřených kluboven, jak zní název jiné z nich. Otevřené klubovny mají skýtat – především v regionech – možnost i malým místním organizacím, jejichž dobrovolníci z různých důvodů nebudou vážit cestu do místně příslušného „bambiriádního“ města, aby o sobě daly v době konání Bambiriády vědět a případné zájemce seznámily s programem své činnosti.

Grafik Aleš Prstek předvádí návrh plakátu k jedenáctému ročníku Bambiriády.Jak z pracovní schůzky vyplynulo, základní půdorys Bambiriády zůstává i v roce 2009 stejný: půjde o bezprostřední, aktivní ukázku toho, co rozličná juniorská sdružení, domy dětí a mládeže a centra volného času našemu nejmladšímu generačnímu „dorostu“ vlastně nabízejí. Akci, nad níž převzala patronát manželka prezidenta republiky Livie Klausová, bude propagovat graficky prostý, uvolněně působící plakát, uzpůsobený především dětskému vnímání okolního světa. „Plakát upozorňuje zejména na to, že je to akce pro děti, a že by bylo dobré, aby tam přišli i jejich rodiče,“ shrnul záměr svého návrhu jeho výtvarník, grafik Aleš Prstek.


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2008120053-bambiriada-2009-bude-az-za-pul-roku-krajsti-organizatori-o-ni-vsak-uz-jednaji.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku