Vánoční prázdniny na Marsu

| Autor: Slávek Hrzal - DTA | Rubrika: soutěže | Vydáno dne: 22. 12. 2008 |

Logo Expedice Mars 2008 Neobvyklé vánoční prázdniny prožije deset dětí, které úspěšně zvládly konkurz na dětskou vesmírnou posádku. V akci nazvané Expedice Mars 2008 se dostaly až do finále a v pátek 26. prosince v 19 hodin odjedou do Evropského vesmírného centra v Belgii. Tam je čeká teoretický i praktický kosmonautický výcvik. Vyzkoušejí si například simulátor chůze po Měsíci, gyroskop (křeslo, které se otáčí velkou rychlostí podle všech os), nebo se budou připoutaní v křesle vznášet vzduchem a opravovat raketoplán. Na závěr výcviku část z nich zasedne do kokpitu raketoplánu a druhá část do řídícího centra a zažijí několikahodinový simulovaný let do vesmíru. Aktuální informace o výcviku dětí přinese od 27. do 30. prosince Český rozhlas 2 Praha, pořad Domino.

Slavnostní návrat dětských kosmonautů je plánován na 31. prosince dopoledne. Před budovou Českého rozhlasu v Praze je tradičním chlebem a solí přivítají pořadatelé akce a jejich rodiče.

Expedice Mars 2008 je již pátý ročník konkurzu na dětskou kosmickou posádku. Zúčastnit se mohou děti od 10 do 17 let. Letos se přihlásilo přes 200 dětí, ze kterých pořadatelé vybrali dvě pětičlenné posádky. Expedici pořádá občanské sdružení Dětská tisková agentura a Český rozhlas 2 Praha. Záštitu převzal generální ředitel ČRo Václav Kasík, patronem je kosmonaut Vladimír Remek. Expedice Mars je jednou z akcí kampaně k Českému předsednictví Evropa mladýma očima.


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2008120055-vanocni-prazdniny-na-marsu.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku