Malá žlutá kartička – k čemu je německým vedoucím dobrá?

| Autor: Michaela Přílepková | Rubrika: mezinárodní | Vydáno dne: 16. 2. 2009 |

„Juleica“ je celoněmecky platný průkaz dobrovolného vedoucího dětí a mládežePokud máte jako sdružení přátelské kontakty v Německu, tak jste už určitě slyšeli od svých kamarádů vedoucích slovo Juleica (nezkráceně Jugendleitercard).
Po deseti letech od jejího zavedení se letos změnil design, který byl vybrán v soutěži mladých tvůrců, ale její účel zůstává stejný. Juleica je celoněmecky platný průkaz dobrovolného vedoucího dětí a mládeže. Kartička však není „funkcionářským průkazem“, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale prokazuje vzdělání svého majitele, které je dostatečně fundované na to, aby mu rodiče mohli svěřit děti. Aby takového stupně vědomostí a znalostí mohl dosáhnout, musí absolvovat určitý standard vzdělání, který je totožný napříč různými organizacemi. Týká se to průřezových oblastí jako je např. první pomoc, pedagogické metody nebo práva a povinnosti vedoucích.
Více informací (v německém jazyce) můžete najít na www.juleica.de.

Německý spolkový kruh mládeže (střešní organizace sdružení v oblasti dětí a mládeže) považuje cestu sjednocování standardů vzdělávání pro dobrovolné vedoucí dětí a mládeže za způsob, jak udržovat a zvyšovat její kvalitu a pracuje dále na jejím obsahovém i technickém rozvoji. Ve dvou spolkových zemích ověří pilotně v prvním pololetí možnost vyřízení žádosti o vystavování průkazky on-line, až po konečné zaslání na adresu žadatele.

Článek byl zpracován na základě informací z článku Juleica mit neuem Design und Online-Antragsverfahren, který byl uveřejněn na webu Bavorského kruhu mládeže www.bjr.de 28. 1. 2009.


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2009020042-mala-zluta-karticka-k-cemu-je-nemeckym-vedoucim-dobra.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku