Jak je to s tou kostní dření? Zeptají se skauti.

| Autor: Junák - český skaut - ORJ Plzeň | Rubrika: sdružení | Vydáno dne: 9. 6. 2009 |

Kapka - humanitární akce na pomoc nemocným leukémií Plzeňští skauti a skautky zvou ve středu 10. června od 19 hodin širokou veřejnost na besedu se zástupci Nadace pro transplantace kostní dřeně. Zájemci se budou moci v prostorách Okresní rady Junáka Plzeň-město na Americké 29 dozvědět více informací o této nadaci, o leukémii a dalších nemocech krvetvorby, o dárcovství kostní dřeně i Českém národním registru dárců dřeně. Beseda se uskuteční v rámci celostátního skautského humanitárního projektu KAPKA, která proběhne na čerpacích stanicích (nejen) v Plzni ve dnech 12.-13. června.

Kapka naděje 2009 - tak ji propagovali skauti na brněnském Vozembouchu Diskuse se zúčastní Šárka Prusíková-Sebránková z Nadace pro transplantace kostní dřeně, Mgr. Marie Helmová, iniciátorka humanitárního projektu KAPKA, i Jiří Pohl, osmadvacetiletý skaut z Plzně, který přesně před rokem daroval kostní dřeň. „Je to trochu zvláštní pocit, když vás zavolají a máte jít do nemocnice. Ale rozmyšlený jsem byl hned. Teď jsem rád, vůbec nelituji. Mám důvěru, že to dostal někdo, kdo to potřebuje a bude snad zdráv. Stojí to zato,“ vypráví o svém zážitku s dárcovstvím dřeně Jiří Pohl. Během večera bude také promítán dokument Dát naději z roku 2004, který seznamuje s prací nadace, obsahuje výpovědi nemocných, kteří podstoupili transplantaci dřeně, a informuje o postupu při odběru kostní dřeně od dobrovolných dárců.

ilustrační foto - Kapka naděje 2007 Šumperk Besedu pořádají skauti v rámci humanitárního projektu KAPKA, který bude ve dnech 12.-13. června probíhat na čerpacích stanicích (nejen) v Plzni již pojedenácté. Dobrovolníci z řad starších skautů budou umývat přední skla přijíždějících aut na čerpacích stanicích OMV u Fakultní nemocnice na Lochotíně a v ulici U Prazdroje, ONO na Domažlické a Studentské ulici a Agip v Částkově ulici, aby pomohli lidem postiženým leukémií a dalšími nemocemi krvetvorby, a to jak získáváním finančních prostředků, tak prezentací činnosti nadace. Do společné akce Nadace pro transplantace kostní dřeně a Junáka - svazu skautů a skautek ČR se letos zapojuje několik stovek skautů a skautek z 40 měst republiky. V loňském roce skauti v padesáti městech po celé zemi vybrali téměř 800 000 Kč a celková částka za celou dobu trvání sbírky činí více než 5 milionů korun.

Kde všude letos Kapka probíhá, můžete najít na:
http://www.skaut.cz/kapka/index.php/kapka-2009/

Příběh skauta, který se stal dárcem kostní dřeně, si můžete přečíst na adrese:
http://www.skaut.cz/kapka/ke_stazeni/pribeh.pdf

Více informací na www.skaut.cz/kapka


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2009060028-jak-je-to-s-tou-kostni-dreni-zeptaji-se-skauti.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku