Jak přijeli Izraelci na Bambiriádu v zimě

| Autor: Michaela Přílepková - ČRDM | Rubrika: sdružení | Vydáno dne: 12. 6. 2009 |

Organizátoři - průvodci po Bambiriádě (v modrých vestách v popředí): Marie Platzká, Marcel Hlaváč, skupinka: zleva Nissim Shalem, Naftali Deri, Roi Tshova, Michaela Přílepková, zcela vpravo Jochen Rummenhöller. Neděste se, milí organizátoři a příznivci Bambiriády. Nejedná se tajný projekt k odzkoušení zimní verze nejznámější akce ČRDM, ani o pokus o posunutí termínu na zimní prázdniny.
Před rokem jsme dali na schůzce v Praze slib, že delegace Rady hnutí mládeže Izraele (CYMI) uvidí na vlastní oči Bambiriádu. Slib jsme splnili, jen to počasí prostě stále neumíme ovlivnit, a tak se návštěva plzeňské Bambiriády v pátek 5. června odehrávala za teploty, která odpovídá zimnímu času v Izraeli.
Proč jsme si vybrali zrovna Plzeň? Důvodů bylo hned několik: programová návaznost jednání na předchozí program organizovaný Německým spolkovým kruhem mládeže v Drážďanech, zapojení TANDEMu, Koordinačního centra pro česko-německé výměny jako partnera trilaterálního setkání, postavení Plzně v historii židovské komunity v českých zemích… A taky vím z minulého roku, že Plzeňácí to maj na Bambiriádě pěkný.

Nissim Shalem a Jochen Rummenhöller před informačně naučnou tabulí o Německu Ani letos jsem nebyla zklamaná. Parkový areál na Slovanech, který je dispozičně a opticky uzavřený a nabízí různé původní prvky pro využití, se stal místem konání akce podruhé. Dalším plusem byla opět vyvážená skladba zúčastněných sdružení dětí a mládeže a dalších organizací s nabídkami pro děti a mládež, reflektovaná pestrostí aktivit pro různé věkové skupiny. Pódiová vystoupení tady nejsou jenom programovým doplňkem, ale mají svoje „hvězdy“, které lákají návštěvníky, letos například bubenickou show Marimba.

Delegace se seznámila mj. také s činností plzeňských center volného času U příležitosti předsednictví ČR v Radě EU Plzeňská rada dětí a mládeže propojila jednotlivé prezentace informačně vzdělávací hrou o zemích Evropské unie. Každá organizace byla opatřena cedulkou s názvem jedné členské země a informacemi o ní. Společná hrací karta vodila děti ze země do země, a na konci cesty je čekal malý dárek s sebou – vystřihovací Bambi domino.¨
Jakým způsobem zapůsobilo tohle všechno na izraelsko-německou skupinu pracovníků s dětmi a mládeží? Zatímco zahraniční sekretář Německého spolkového kruhu mládeže Jochen se samozřejmě musel vyfotit před prezentací, která představovala Německo, neváhal člen komise pro mezinárodní otázky izraelské národní rady Nissim vyzkoušet řadu aktivit na vlastní kůži. V průběhu obhlídky jsem se mimo jiné snažila vysvětlit svému izraelskému protějšku Naftalimu, proč si děti ze sportovního oddílu hrají na indiány. Se zájmem si vyslechl kulturně historické poznatky o masové oblibě hrdinů knížek K. Maye, které si přiřadil k těm mnoha dalším těžko zprostředkovatelným faktům o naší zemi, jako například dávné fronty na banány.

Diskuse u „kulatého“ stolu s velitelkou přítomných vojáků Armády ČR a místopředsedou ČRDM Ondřejem Šejtkou Informace o organizaci a financování Bambiriády nebo o oblasti volného času obecně si pak naše smíšená skupinka vyslechla od povolaných – Marie Platzké a Marcela Hlaváče z PKRDM. Zahraniční hosté si nenechali pro sebe své dojmy z akce. Cítili na ní hlavně atmosféru, kterou uměli udělat lidé, věnující se (nejenom na Bambiriádě) se stoprocentním nasazením dětem a mladým lidem. Zazněla společná úvaha, která by mohla být takovým leitmotivem, že možná právě proto není třeba vyvíjet sofistikované a technicky náročné hry, aby byly děti vtaženy do aktivit.

Závěrečná společná fotografie s vojáky (142 prapor oprav AČR Klatovy) Během pobytu na Bambiriádě byli kolegové z Izraele mile překvapeni přítomností Armády ČR, dlouhodobého partnera ČRDM při pořádání akce. Část vojáků ze142. praporu oprav AČR Klatovy pomáhala Plzeňákům při logistice a realizaci na místě a jejich velitelka si k nám přisedla k zajímavé debatě o tom, jaká je současná role české armády směrem k veřejnosti a jak podíl na akcích takového typu vytváří dobrou odezvu. Na závěr jsme si nechali udělat společnou fotku, kterou jsme pobyt na plzeňské Bambiriádě zakončili.

Bambiriádu v roce 2009 pořádá už pojedenácté Česká rada dětí a mládeže Věřím, že si naši hosté s sebou odvezli to, co si od akce s nesnadně vyslovitelným názvem slibovali. Každopádně zase zmizela nějaká bílá místa na mapě mezinárodní spolupráce v oblasti dětí a mládeže a vystřídalo je poznání, že máme společné základy v naší činnosti a nemusíme se bát budoucí spolupráce v trojúhelníku Česká republika – Německo – Izrael.


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2009060042-jak-prijeli-izraelci-na-bambiriadu-v-zime.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku