Skauti a dobrovolníci pomáhají zachránit v Banskej Štiavnici památky UNESCO a hledají posily

| Autor: Michala K. Rocmanová - a Martin Macharik | Rubrika: představujeme | Vydáno dne: 9. 7. 2009 |

Dobrovolníci při obnově Kalvárie - vzácné reliéfy jsou po dobu oprav umístěny ve Starém zámku v Banské Štiavnici na výstavě nazvané „Kalvária v azyle“Banská Štiavnica je malebné slovenské městečko pod horami, které si dodnes zachovalo středověký ráz. Má bohatou historii a spoustu architektonických i technických památek, díky nimž se dostala v roce 1993 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Památek je ale ve městě tolik, že s jejich obnovou pomáhají i dobrovolníci Evropské dobrovolnické služby a slovenští skauti. V poslední době se síly soustředí na opravy Kalvárie, která je evropským unikátem – a hledá se dobrovolník či dobrovolnice na roční pobyt a pomoc z České republiky.

Kalvárii nad Banskou Štiavnicí vévodí kostelík, který je vidět dodalekaKalvárie nad Banskou Štiavnicí Kalvárie je barokní areál s historickou lipovou alejí, který má silné genius loci. Umístění staveb do krajiny je tak působivé, že její fotografie nechybí v žádné reprezentativní publikaci o Slovensku. Komplex kostelů a kapliček je však dlouhodobě ve zdevastovaném stavu, který se zhoršuje – a jedině aktivní změna tohoto vývoje může zachránit tento skvost kulturně-historického dedictví pro další generace.
Historii Kalvárie, vše o její obnově, a také možnosti, jak k ní přispět, najdete na: http://www.kalvaria.org/sk/

Dobrovolníci se pustili do obnovy Kalvárie nad Banskou Štiavnicí s vervou Hledáme muže nebo ženu ve věku 18 - 30 let, který/á by měl/a zájem doplnit náš mezinárodní tým při projektu obnovy Kalvárie v Banské Štiavnici, zapsané do světového dědičství UNESCO.
Potřebná je alespoň základní angličtina, nabízíme možnost se zdokonalit. Výhodou pro uchazeče je zájem o kulturu a historii, pomuže i řidičský průkaz. Více o projektu na www.kalvaria.org. Projekt začíná 1.srpna 2009, délka trvání 1 rok. Všechny náklady jsou kryty projektem Evropské dobrovolnické služby. V případě zájmu nás kontaktujte na
kalvaria@kalvaria.org.

Jedna z kapliček na Kalvárii v Banské Štiavnici
Kalvárie nad Banskou Štiavnicí - kostel
Kalvárie nad Banskou Štiavnicí - fresky v kostele
Unikátní reliéf s výjevem Ježíše, kterého přibíjejí na kříž, Kalvárie nad Banskou Štiavnicí

ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2009070021-skauti-a-dobrovolnici-pomahaji-zachranit-v-banskej-stiavnici-pamatky-unesco-a-hledaji-posily.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku