Z Brna na Mars

| Autor: Dětská tisková agentura (DTA) | Rubrika: ČLÁNKY | Zdroj: -maj-, Vydáno dne: 26. 1. 2010 |

Expedice Mars 2009Pololetní prázdniny stráví 15 dětí, které úspěšně prošly internetovým konkurzem Expedice Mars 2009, na hvězdárně v Brně. Nečeká je tam však žádné lenošení. Naopak. Budou usilovat o zařazení do dětské vesmírné posádky, která v dubnu 2010 odjede do Evropského vesmírného centra v Belgii. Tam děti projdou několikadenním výcvikem a na závěr podniknou v maketě raketoplánu simulovaný let do vesmíru.

Expedice Mars 2009 je již šestým ročníkem konkurzu na dětskou vesmírnou posádku, který organizuje občanské sdružení Klub Domino, Dětská tisková agentura. V loňském roce na světovém setkání astronautů v Praze byli organizátoři Expedice Mars oceněni medailí kosmonauta Alexeje Leonova. V České republice ji má už jen Vladimír Remek, který se jako první Evropan podíval do vesmíru osobně a který nad Expedicí Mars převzal záštitu.

Dětská tisková agentura„Medaile nám pochopitelně udělala velikou radost, ale zároveň je to pro nás závazek v akci pokračovat,“ říká předseda pořadatelské organizace Slávek Hrzal. Nebylo však vůbec lehké sehnat na šestý ročník simulovaného letu na Mars finance. Sponzoři se nehrnou a dotace ministerstva školství na zaplacení všech výdajů nestačí. Naštěstí z účastníků prvních simulovaných letů jsou už dospělí vysokoškoláci, kteří se rozhodli s organizováním bezplatně pomáhat. Vstříc budoucím kosmonautům vyšla i brněnská hvězdárna a planetárium, která nabídla své prostory.

Pro účastníky brněnského semifinále je připraveno několik odborných přednášek a kurzů, projdou hrami, které mají ověřit jejich psychickou odolnost a schopnost pracovat v týmu, budou obhajovat své projekty, které zpracovali v internetové části konkurzu. Jen deset z nich pojede v dubnu do Evropského vesmírného centra a jen pět z nich se může nominovat do posádky raketoplánu. Další pětice se bude simulovaném letu podílet v řídícím centru.

Slavnostní předání „letenek na Mars“ proběhne v Planetáriu v Brně na Kraví Hoře v neděli 31. ledna od 11 hodin. Všechny informace o Expedici Mars 2009 jsou na www.mars.zde.cz.


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2010010060-z-brna-na-mars.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku