Arnika: Soutěž "Voda živá" rozšíří žákům obzory nad rámec školní výuky

| Autor: Kateřina Hryzáková | Rubrika: soutěže | Zdroj: -maj-, Vydáno dne: 25. 2. 2010 |

Voda živá - ARNIKA

ArnikaSdružení Arnika připravilo pro tento rok v rámci projektu Voda živá stejnojmennou ekovýchovnou soutěž. Je navržena pro mladé lidi ve věku od 12 do 19 let. Obsahuje řadu praktických úkolů i otázek, které by měly rozšířit obzory žákům i studentům středních škol za rámec vyučovaných předmětů. Je podpořena prostředky Státního fondu životního prostředí.

Voda není jen chemický vzorec H2O, je to i životní prostor pro řadu druhů živočichů, kteří, vodní prostředí k životu přímo potřebují nebo se zdržují v její blízkosti. Koneckonců ani člověk se neobejde bez čisté vody, přesto často svým přičiněním vodu mění, vypouští do ní spoustu chemických látek, například z domácností nebo z průmyslové výroby. Nemění se jen složení, ale i teplota. Z vody živé se tak může stát snadno voda bez života.

O čem soutěž je?
Jde o soutěž, která by měla podpořit celkový pohled na vodu a vliv člověka na její kvalitu i na kvalitu ekosystému. Pomocí praktických úkolů, ať už je to práce s informacemi od úřadů, vlastní pozorování či hledání informací v odborné literatuře a na internetu, ukazuje na souvislosti a provázanost vodního prostředí jako celku.

Pro koho je určena?
Soutěže se mohou účastnit studenti středních škol i žáci druhých stupňů základních škol. Koncipována je pro tří- až pětičlenné týmy; každý tým by navíc měl mít svého konzultanta, tedy dospělou osobu, která bude během celé soutěže účastníkům pomáhat. Týmem se může stát i družstvo věkově různorodé.

• Zajímalo Vás jak čistá je voda ve vašem oblíbeném potoce? Víte kde můžete tyto informace najít?
• Všimli jste si kolik živých tvorů v ní žije?
• Víte co se děje s odpadní vodou potom, co opustí váš dům?

Pokud jste to vždycky chtěli vědět, soutěž je právě pro vás! Pokud už odpověď na tyto otázky znáte, ale přesto se chcete soutěže zúčastnit, neváhejte.

Co můžete vyhrát?
Vítězné družstvo se může těšit na týdenní pobyt v Tatrách, v průběhu soutěže jsou připraveny pro soutěžící i lákavé dílčí ceny vyhlašované po každé etapě, první takovou cenou bude exkurze do zoologické zahrady s průvodcem a výkladem zaměřeným na živočichy žijící ve vodě.

Do kdy je možné se přihlásit a jak?
Přihlásit sebe a své družstvo je možné do 15. března. První zadání bude soutěžícím zasláno do 1. dubna, kdy soutěž oficiálně začne. Zároveň bude přístupné i s příslušnými návody na stránkách sdružení Arnika.


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2010020056-arnika-soutez-quotvoda-zivaquot-rozsiri-zakum-obzory-nad-ramec-skolni-vyuky.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku