První zkušenost demokracie

| Autor: Michaela Přílepková | Rubrika: SLOUPKY | Vydáno dne: 26. 5. 2010 |

Michaela Přílepková Asi mi dáte za pravdu, že první zkušenost s jakýmkoli jevem, věcí nebo osobou nadlouho, někdy navždy, formuje vztah a postoj člověka. Týká se to i prvovoličů, o kterých se poslední dobou mluví velmi často. Je ale to právo, jít si po dosažení plnoletosti „hodit“ svůj hlas do volební urny, tou první a určující zkušeností s demokracií?
V případě blížících se českých voleb se odhaduje účast mladých lidí okolo 58%. Musí mít ti mladí voliči (nebo prvovoliči), kteří namísto „žbrblání“ a nadávání nad politickou situací využijí možnost uplatnit svůj vliv jako čerství občané, nějakou předchozí zkušenost s demokracií? A jestli ano, kde ji vzali?
Podle mého názoru zní odpověď na první otázku ano. Na druhou otázku tak jednoduchá odpověď není, dá se však odvodit, že zkušenost s demokracií, resp. s nakládáním s vlastními právy ve vztahu k zodpovědnosti získávají děti a mladí lidé ve sdruženích dětí a mládeže.
Například na skautském internetovém serveru Teepek.cz má skautský „dorost“ šanci vyzkoušet si, jak volby a demokracie fungují v tzv. „Teeposlaneckých volbách“. Sociolog Miloš Říha v souvislosti s projektem prezentoval výsledky studie společnosti Člověk v tísni, které ukazují, že konkrétně skautů teenagerů půjde k volbám o 14% víc, než je obecný průměr u jejich vrstevníků. Také Česká rada dětí a mládeže připravila průvodce mládeže do voleb 2010, v němž cituje volební programy jednotlivých stran - zejména v souvislostech k trávení volného času dětmi a mládeží.
Znáte nějaké jiné prostředí, kde mohou děti, kterým ještě nebylo ani patnáct a nemají „občanku“, spolurozhodovat o tom, co se bude dělat, mohou připravovat program pro ostatní a podílet se na směřování skupiny?

Michaela Přílepková

Související články:
Evropská proměna
Program EU „Mládež v akci“ - výsledky průzkumu - Účast ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2009

ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2010050069-prvni-zkusenost-demokracie.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku