Mezinárodní soutěž Malujeme po síti 2010: Z truhly našich prababiček

| Autor: Michala K. Rocmanová | Rubrika: pozvánky | Vydáno dne: 19. 6. 2010 |

Plovoucí trh, autor Dimas Ananda, 12 let, Bandung Indonesia Do jubilejního 15. ročníku mezinárodní výtvarné soutěže s národopisnou tematikou pro děti Malujeme po síti - Z truhly našich prababiček přišly tři tisíce prací z celého světa. Soutěžní díla poslaly děti z České republiky, Indonésie, Indie, Keňi, Dánska, Ruska, Běloruska, Litvy, Bosny a Hercegoviny a Slovenska.
Jak vypadá svět našich předků viděný očima nejmladší generace? Jak si děti z nejrůznějších zemí a kultur představují obživu, zvyky a tradice svých prababiček? Jaký mají dnešní děti vztah k lidové tradici, folkloru a kulturnímu dědictví tradičního venkova?

Hrnčíř, autor Ilyay Polonevich, 8 let, Minsk - Sennica, Bělorusko Na tyto otázky odpovídá výstava, která byla začátkem června otevřena v Musaionu Národního muzea v Praze a představuje tři stovky vítězných prací ze soutěže Malujeme po síti - Z truhly našich prababiček . Ze tří tisícovek prací je vybírala odborná porota, složená z významných osobností kulturního života České republiky, jakými jsou výtvarníci Adolf Born, Lucie Seifertová, Igor Korpaczewski a Kamil Hlubuček, herečka Naďa Konvalinková, moderátor Václav Žmolík či prozatímní ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan.

Kuličky, autor Patrik Janda, 9 let, Mníšek pod Brdy, Česká republika I posluchači rozhlasu a čtenáři různých serverů měli šanci vyzkoušet si roli porotce a vybírat z dvaceti prací svého favorita v kategorii Cena veřejnosti. Vernisáž výstavy se konala 8. června a doprovázel ji bohatý zábavný program pro děti.

Pro veřejnost je výstava přístupná v "Musaionu" Národopisného muzea, oddělení Národního muzea v Letohrádku Kinských, Kinského zahrada 98, Praha 5 do konce října 2010!

V rámci výstavy je pro dětské návštěvníky zdarma připraven cyklus výtvarných dílen a workshopů, které jsou v Musaionu pořádany každou sobotu a neděli od 13.00 do 18.00 hodin.Práce, které se probojovaly na výstavu, si můžete prohlédnout v Galerii obrázků 2010 na adrese
http://projekty.rozhlas.cz/malujeme3/galerie.php.

Keramické loutkové divadlo (1. část), autor - kolektiv 22 dětí, Mníšek pod Brdy, Česká republika Národopisné oddělení
Historické muzeum
Národní muzeum
Kinského zahrada 97
150 00 Praha 5
tel.: 257 214 806
www.nm.cz


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2010060047-mezinarodni-soutez-malujeme-po-siti-2010-z-truhly-nasich-prababicek.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku