Příjemná překvapení VII. mezinárodního folklorního festivalu Pražský jarmark

| Autor: FoS ČR - tisková zpráva | Rubrika: pozvánky | Zdroj: -maj-, Vydáno dne: 8. 8. 2010 |

Pražský jarmark Ve dnech 26.–31. srpna 2010 přijede do Prahy přes 1200 účinkujících z téměř 20 zemí světa na Mezinárodní folklorní festival Pražský jarmark. Mezi zahraničními hosty budou i soubory z tak vzdálených míst jako Nový Zéland, Venezuela, Mexiko, Indonésie, Čína, Izrael aj. Neméně divácky přitažlivé budou i vystoupení desítek souborů z evropských zemí a naší republiky včetně Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů s jeho sólisty a Vojenského uměleckého souboru Ondráš, který předvede svoje nové úspěšné představení „Dvanáctero“.

Pražský jarmark 2008 (Foto Jiří Majer)Letošní Pražský jarmark přinese také řadu překvapení, mezi nimi vystoupení zpěváků, které by na přehlídce lidového umění ani nikdo nečekal. Vítěz populární televizní soutěže X Factor Jiří Zonyga je ovšem z jižní Moravy a jako každý řádný Moravák si rád zazpívá lidové písničky a zpívá je skvěle. Uslyšíte ho v programu v neděli 29. srpna v 19.15 hod. Zpěvák Stanislav Hložek, který má také moravské kořeny, není na folklorní scéně až takovým nováčkem. Bývá hostem soutěže dětských zpěváků lidových písní Zpěváček ve Velkých Losinách a galakoncertu vítězů soutěže v Praze na Žofíně.

"Je to pravda. K folkloru a dětem mám velmi blízko. U nás doma na Moravě se neustále zpívalo, a tak lidovou či národní písničku zazpívám dodnes i na mých běžných koncertech. Před časem jsem dokonce vydal CD Ej lásko, lásko, lidové písně v kytarových úpravách. Mám z něj velkou radost, stejně jako z občasné spolupráce se "Zpěváčky". S jeho vítězi jsem před pár lety natočil směs vánočních koled a vloni píseň Veselí muzikanti na Chlupaté CD, což jsou písničky pro děti o zvířátkách. Práce s dětmi má pro mě svoje kouzlo."

Stanislav Hložek účinkuje na Pražském jarmarku v neděli ve 14.50 hod. Na festivalu vystoupí i vítězové letošní soutěže Zpěváček 2010 s doprovodem Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů. Festivalový program se koná každý den od 13.30 do 22 hodin.

Pražský jarmark 2009 (Foto Jiří Majer)Zveme vás v posledních srpnových dnech do centra Prahy na pestrý program našich a zahraničních umělců. Letošní MFF Pražský jarmark se koná u příležitosti významného jubilea – 20. výročí založení Folklorního sdružení ČR. Nad VII. MFF Pražský jarmark převzali záštitu předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Přemysl Sobotka, předsedkyně Senátu Parlamentu ČR Miroslava Němcová, předseda vlády ČR Petr Nečas a primátor hl. města Prahy Pavel Bém.

FoScrdmFestival pořádají Folklorní sdružení ČR a SOL group ve spolupráci s hl. městem Prahou, VEOLIA Voda, Šťastný produkce, FYL europe INC, HZS ČR, Svazem českomoravských výrobních družstev, Klubem českých turistů, ČA Sport pro všechny, MČ Prahou 1 a dalšími partnery. Generálním partnerem je a.s. České dráhy, hlavní partner Nadace ČEZ. Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Mediatel-Zlaté stránky, Rádio Proglas, TV studio Ostrava, TV NOE, Dětská tisková agentura, informační centrum Borovice.cz, Literární noviny, QEEP, Rádio Blaník, FAN online, Česká rada dětí a mládeže a časopis Folklor.

Odpolední program Pražského jarmarku je převážně doménou dětských a mládežnických souborů. Český a moravský folklor předvede letos na festivalu deset dětských souborů. Také mezi diváky na Ovocném trhu je pokaždé vidět mnoho mladých lidí, kteří přicházejí za poznáním lidové kultury jiných národů, tanečních a hudebních projevů různých folklorních oblastí naší republiky i vstřebat atmosféru dávných časů na jarmarku lidových řemesel.

Další informace na www. folklornisdruzeni .cz a www.pjarmark.cz.


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2010080013-prijemna-prekvapeni-vii-mezinarodniho-folklorniho-festivalu-prazsky-jarmark.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku