Mezi oceněnými Cenou Přístav byl i ing. Jiří Klepsa, starosta Jaroměře

| Autor: Michala K. Rocmanová | Rubrika: rozhovory | Vydáno dne: 26. 10. 2010 |

Jedním z oceněných Cenou Přístav byl i jaroměřský starosta Jiří Klepsa (foto Jiří Majer)Cena Přístav, kterou uděluje jednou do roka Česká rada dětí a mládeže, je oceněním pro zástupce státní správy a samosprávy, kteří podporují sdružení dětí a mládeže...
Mezi oceněnými byl letos i ing. Jiří Klepsa, který je starostou města Jaroměře již od roku 2005. Pana starostu nominovala sdružení Pionýr - PS Za Vodou, Český svaz ochránců přírody Puštíci a Dům dětí a mládeže Klíč. V návrhu na ocenění se m.j. píše, že důvodem je především jeho „lidský přístup k občanským sdružením a NNO“. Dětská sdružení město dlouhodobě podporuje například pronájmem prostor za minimální nájemné a zajištěním finančních prostředků na činnost. Pan starosta se také často sám účastní různých volnočasových aktivit sdružení dětí a mládeže ve městě a veřejně jim vyjadřuje podporu.
Navrhovatelé říkají na závěr: „Je to člověk na svém místě, kterého nám ostatní města v kraji mohou závidět.“

Skupinové foto z předávání Cen Přístav 2010 - zleva Jiří Klepsa a Jaroslav Melša; za Romana Línka cenu převzala jeho manželka, vpravo od ní Miloslav Čermák a Pavla Nováková, která cenu přebírala v zastoupení Josefa Řiháka (foto Jiří Majer) Odkud pramení Vaše přízeň dětským organizacím? Chodil jste v dětství do nějaké? Jak jste prožil vlastní dětství?

Stabilně jsem do žádné dětské organizace nechodil. Své mládí asi od 11 let jsem ale trávil četbou knih Jaroslava Foglara. Tehdy takové knihy byly nedostatkové, na trhu nepřístupné. Jsem rád, že díky rodičům a kamarádům jsem kromě jedné či dvou přečetl všechny. Později v roce 1985 jsem se dostal v Praze na koncert Wabiho Daňka, kde proběhlo utajené setkání s panem Jaroslavem Foglarem. To byl pro mne neopakovatelný zážitek. Právě osoba Jaroslava Foglara a především hlavní hrdinové z jeho děl udělali a stále dělají pro mládež ohromně moc. Sám na sobě cítím tento vliv dodnes.

Když jsem vyrůstal, trávil jsem dětství v partě kluků. Byl jsem z nich nejmladší. Mám fantastické rodiče, měl jsem výjimečnou babičku. Dědu si bohužel nepamatuji. Prostě nenahraditelné zázemí, které bych přál každému. Byla to zcela jistě přenádherná kapitola mého života, která spoluvytvářela mé dnešní názory a postoje.

Jak se díváte na činnost sdružení dětí a mládeže dnes – jako starosta?

Podpora jakékoliv aktivity mládeže je jednou z nejdůležitějších věcí v životě, ať jsou to ochránci přírody, táborníci, sportovci, kulturně zaměřená sdružení a další... Dnešní realitou je stále silnější a jednodušší dostupnost lehkých i tvrdých drog. To je konkrétní obrovská hrozba, která se může dotýkat každého z nás. Jakákoliv aktivita pro děti a mladé lidi je alternativou, šancí a nadějí, jak je uchránit, dostat ze spárů té hrůzy, o které nemají vůbec ponětí.

Co pro Vás znamená udělení Ceny Přístav?

Děkuji všem, kteří mne navrhli na udělení této ceny. Jasně to ale vnímám ne jako ocenění mé osoby, nýbrž jako ocenění všech, kterým v našem městě není lhostejný volný čas dětí a mládeže.

Můžete, prosím, krátce představit nejzajímavější, případně nejnáročnější projekt pro děti a mladé lidi, který jste realizoval, podpořil jakožto starosta?

Vedle projektu na modernizaci výuky, kde hlavním motorem a mozkem celé akce byl ředitel jedné z našich základních škol, rekonstrukce a zateplení některých předškolních a školních zařízení, podpory sportovních a zájmových sdružení, mám asi nejlepší pocit z kompletní rekonstrukce atletického stadionu, která proběhla po více než 50 letech a výstavby nové sportovní haly. Všechny tyto a další projekty byly realizovány díky velkým dotacím z EU.

Chcete něco dodat na závěrsymbol Ceny Přístav, udělované Českou radou dětí a mládeže komunálním politikům, kteří podporují činnost sdružení dětí a mládeže

Ocenění je příjemné. Je to ale to poslední, proč by měl člověk něco dělat nebo začít dělat pro děti. Nedohlédnutelný zástup spíše neznámých organizátorů a pomocníků, to je ta skupina nadšenců, kterým patří naše jasné a srozumitelné poděkování.

Děkujeme za rozhovor.

Ptala se Michala K. Rocmanová


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2010100055-mezi-ocenenymi-cenou-pristav-byl-i-ing-jiri-klepsa-starosta-jaromere.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku