Po stopách Malého prince

| Autor: Letní dům - Jan Vrzáček | Rubrika: sdružení | Vydáno dne: 21. 3. 2011 |

Po stopách Malého prince - příběh, který prožívaly o prázdninách děti z dětských domovů díky o.s. Letní dům Reportér TV Piktych oznamuje, že astronauti objevili novou galaxii s mnoha neznámými planetami a přes satelitní spojení hovoří s jedním z astronautů. „Právě jsem přistál na jedné z planet. Jestli je tu život? Je, jsou tu sopky, někdo tady uklízel. A hlavně je tu zajímavá květina. Semínka? Ano, posílám vám je teleportíkem. A ještě je tu nějaký list papíru, aha konec deníku.“

Takto začínal úvod do pobytu, pro který jsme se nechali inspirovat knihou Antoine de Saint Exupéry Malý princ. Co je to za květinu, která na planetě rostla? Děti dostávají semínka a do deníků si kreslí své představy o tom, jak bude vypadat, až bude velká. Co mi asi řekne? Večer se dozvídají, co si o své květině napsal do deníku Malý princ, předtím než z planety odletěl.

Po stopách Malého prince - příběh, který prožívaly o prázdninách děti z dětských domovů díky o.s. Letní dům Následující ráno začínáme ponořením do vlastní fantazie. Představte si, že letíte do daleké galaxie. V dálce vidíte planetu, o které víte, že je jen a jen vaše. Jak vypadá? Co na ní roste? Jaké to na ní je? O planetách si povídáme. Každý vypráví o té své. Pak dostáváme do rukou pletivo a spoustu materiálu, ze kterého každý vytváří model planety. Jde to těžko, pletivo není poddajné, nenechá se jen tak ohnout.

Druhý den se vydáváme na další planety, sledujeme putování Malého prince. Navštěvujeme planetu panovačného krále, ale co to? Malý princ tu není! Jak asi proběhlo jeho setkání s králem? Nezbývá, než to vyzkoušet v převleku Malého prince. Dokáže Malý princ vzdorovat jeho rozkazům? Poslouchat ho? Bude naštvaný nebo ho těší, že mu někdo říká, co má dělat? Každý přistupuje k setkání jinak. Naštěstí je král laskavý a dává takové rozkazy, které můžeme splnit. Nakonec nás posílá pryč.

Po stopách Malého prince - příběh, který prožívaly o prázdninách děti z dětských domovů díky o.s. Letní dům Nasedáme do rakety a odlétáme na další planetu. A hle, zeměpiskyně. Ta, co píše do svých vědeckých knih o všem, co jí badatelé řeknou. Sama se na naše planety nepoletí podívat, nezbývá než jí je namalovat. Bereme pastely a křídy a kreslíme. Do knihy by se hodil také příběh a tak každý z nás doplňuje obrázek popisem, příběhem, vyprávěním. „Na mojí planetě je všechno rozbité. Na mojí je ovoce a zelenina. Na mojí trampolína a taky bazén.“ A hlavně se na každé z planet odehrává příběh. Příběh každého z nás … A kam dál? Země, to je zajímavá planeta! Dál pokračujeme na doporučení zeměpiskyně na planetu Zemi.

„Potkáme se s tím Malým princem?,“ ptají se netrpělivě děti.
„Možná ano, možná ne.“
Sami to nevíme, ale říkáme se si, že dětem musíme Malého prince na pobytu zhmotnit. Ale jak na to?
„Buďte trpěliví.“

Po stopách Malého prince - příběh, který prožívaly o prázdninách děti z dětských domovů díky o.s. Letní dům Co to je za rány? Pilot opravuje své letadlo. Jdeme za ním. Ztroskotal jsem tady, ale co tady děláte vy? Hledáte Malého prince? Taky jsem se s ním setkal. Představte si, že po mě chtěl, ať mu nakreslím beránka. Ale já neumím kreslit. Co byste udělali, když by vás někdo požádal, ať mu nakreslíte beránka. Děti berou tužky. Během chvilky je na světě osm beránků. No já takhle kreslit neuměl, zkoušel jsem všelicos, ale Malý princ stále nebyl spokojený. Už mě to štvalo, tak jsem nakreslil bedýnku. Beránka máš uvnitř. Co? Kde je Malý princ teď? Odletěl na svoji planetu. Mrzí vás, že jste ho nepotkali? Je vám to líto?

Hleďte, v letadle jsem vezl prázdné bedýnky a modelovací hmotu. Udělejte si každý něco na památku. A tak každý tvořil - někdo květinu, někdo jablko, někdo cápka. A letec se loučí a odchází k letadlu. Děti zůstávají opět samy.

Po stopách Malého prince - příběh, který prožívaly o prázdninách děti z dětských domovů díky o.s. Letní dům Večer. Vracíme se z cukrárny. U dveří do ateliéru stojí shrbená postava. Vede nás na půdu do planetária. V potemnělé místnosti visí modely a obrazy našich planet. Za chvíli zní příběhy, které jsme o planetách vyprávěli.
„Mám tu kouzelné zrcadlo. Pojďte se do něj podívat,“ zve nás podivínský průvodce. „Neboj se, Malý princi. Bezpečně tě odnesu na tvoji planetu.“ Vidíme astronauta, jak v „nosidle“ s Malým princem letí vstříc jeho planetě.

Závěr? Zprávy TV Piktych. Malý princ se dozvěděl o skupině lidiček, která se za ním vydala. Mrzí ho, že se s nimi nepotkal, tak alespoň posílá svojí podobiznu. Obrázek, protože na své planetě nemá foťák.O.s. Letní dům pomáhá dětem a mladým lidem z dětských domovů Letní dům osvěžil barvami a příběhem prázdniny dětí a mladých lidí z dětských domovů. Tématem pobytů byl podivuhodný příběh Malého prince a objevování. Na pobytech vzniklo mnoho osobitých planet, nechyběla postava pilota, ani krále.

Fotografie z pobytů:
http://www.letnidum.cz/novinky/druhy-pobyt-na-tema-maly-princ

Více o činnosti sdružení Letní dům najdete na:
http://www.letnidum.cz


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2011030050-po-stopach-maleho-prince.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku