Pionýr nabídne dětem Dobrodružství na míru

| Autor: Jiří Majer | Rubrika: sdružení | Vydáno dne: 21. 8. 2012 |

Video v článku„Dobrodružství na míru“ je název projektu, respektive dlouhodobého programu, s jehož nabídkou přichází sdružení Pionýr u příležitosti blížícího se začátku nového školního roku 2012/13.
Jakub Kořínek: Naše oddíly v září představí svoji činnost rodičům a dětem. (Foto Jiří Majer)
Program staví podle jeho tvůrců na myšlence otevřenosti a pestré činnosti, tedy na škále vhodných volnočasových aktivit pro děti a mladé lidi nejrůznějšího věku i zájmů. Zástupci Pionýra představili projekt na tiskové konferenci konané 16. srpna 2012 v prostorách Autoklubu ČR v centru Prahy. Pilotní akcí má být týdenní celorepublikový festival, v jehož rámci proběhne od 8. do 16. září více než stovka prezentačních akcí.

Iva Šafaříková: Děti mají možnost vybrat si oddíl, kde mohou strávit roky a najít si tam kamarády třeba na celý život. (Foto Jiří Majer)„Na celém projektu je zásadní, že nejde o nějakou pouť pro jednorázové pobavení, takových akcí je všude dost, podstata Dobrodružství na míru je v možnosti najít si oddíl, kde strávím roky a najdu kamarády třeba na celý život,“ říká Iva Šafaříková z projektového týmu. Předeslala, že volný čas dětí, stejně jako ony, má svá specifika. Jde o sociální skupinu, která má ve srovnání s ostatními asi nejvíce volna, nicméně o tom, jak ho stráví, většinou nerozhodují samy: tento čas jim do značné míry organizují dospělí, zpravidla rodiče.

Cílem projektu Dobrodružství na míru je nabídnout dětem pestrou paletu činnosti a individuální přístup v oddílech a klubech. Vybrat si mohou teenageři i předškoláci. (Foto Pionýr)Každé dítě má ovšem své koníčky a zájmy. Někoho baví táboření a pobyt v přírodě, jiný je vysloveně technický typ, další projevuje své výtvarné cítění anebo rád sportuje... „Blíží se školní rok, na jehož začátek máme připraven festival nabídek volnočasových činností, který bude sestávat z téměř dvou stovek akcí po celé republice. Cílem projektu Dobrodružství na míru je nabídnout dětem pestrou paletu činnosti a individuální přístup v oddílech a klubech. Vybrat si mohou teenageři i předškoláci. (Foto Pionýr)Podstatou je, že oddíly ve všech krajích, v mnoha městech připraví program pro každého, kdo má zájem se přijít podívat. Oddíly představí svoji činnost, ukážou rodičům a dětem, co by u nich mohly děti dlouhodobě dělat, do čeho by se mohly zapojit, vyzkoušet si různé aktivity,“ vysvětlil Jakub Kořínek z Pionýra. Rozvedl, že nabídka zahrnuje například sportovní odpoledne, pohádkové lesy pro děti, rukodělné činnosti i hraní deskových her.

Cílem projektu Dobrodružství na míru je nabídnout dětem pestrou paletu činnosti a individuální přístup v oddílech a klubech. Vybrat si mohou teenageři i předškoláci. (Foto Pionýr)Pionýrský projekt Dobrodružství na míru přžedstavili Jakub Kořínek, Iva Šafaříková a Jakub Šťástka. (Foto Jiří Majer)„Akce nespočívá v tom, že vytvoříme nějakou nabídku, která na týden zabaví děti, a tím to končí. Podstata je opravdu v nabídnutí možnosti zapojit se do ní na roky a najít si svoji partu, která poskytne možnost her a přispívá i k rozvoji osobnosti – už jenom součinností v kolektivu, spoluprací s vrstevníky, formováním určitých hodnot, příklady a tím, že se děti učí nějakým pravidlům. To je vlastně ten druhý plán, který je schovaný za jednorázovou nabídkou, kdy si děti můžou něco vyzkoušet. Důležité ale je, aby se jim to zalíbilo a aby pochopily, že to pro ně může být v lecčems dobré, aby zůstaly,“ vysvětlil Jakub Kořínek.

Srpnová tisková konference Pionýra se konala v prostorách Autoklubu ČR v centru Prahy. (Foto Jiří Majer)Přehled chystaných akcí lze nalézt na webu www.pionyr.cz; nyní obsahuje kolem 130 akcí, nahlášeno jich je kolem dvou stovek a průběžně přibývají.
PionýrKupříkladu 11. pionýrská skupina Vlci uspořádá v brněnské Kroftově ulici v rámci Otevřené klubovny 6. 9. t. r. zahajovací schůzku, na níž bude i možnost projet se na koních. Deskové hry si budou moci o tři dny později zahrát zájemci o Otevřenou klubovnu v Kamýku nad Vltavou a v Jedovnici si (8. 9.) na Bramboriádě přijdou na své malí i velcí milovníci sportu a brambor. Koho lákají plápolající táborové ohně a písničky, víkendové výlety a zimní či podzimní táboření, mohla by ho (9. 9.) zase zaujmout náplň celoroční činnosti plzeňské Pionýrské skupiny Šlápota. „Zabýváme se prací s dětmi od 6 do 15 let, ale na naši Otevřenou klubovnu jsou srdečně zváni jak jejich sourozenci, tak rodiče či příbuzní bez rozdílu věku, všichni si u nás můžete v tyto dny něco zahrát,“ uvedli pořadatelé plzeňské akce.
ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2012080030-pionyr-nabidne-detem-dobrodruzstvi-na-miru.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku