Malteho čeština

| Autor: Michala K. Rocmanová | Rubrika: představujeme | Vydáno dne: 19. 2. 2013 |

Malte Range je už pět týdnů náš „évéskář“. Tedy pracovník Evropské dobrovolné služby. A protože jeho pracovní stůl je hned ve vstupní místnosti České rady dětí a mládeže, potkáváme se s ním všichni několikrát denně. Zatím komunikujeme spíš v angličtině, ale už v projektu byla plánována výuka češtiny. Té se ujal bohemista Tomáš Navrátil, který je zároveň členem představenstva ČRDM.

Malte Range, německý dobrovolník EDS, se v České radě dětí a mládeže mimo jiné učí česky (vlevo jeho lektor Tomáš Navrátil, foto Michala K. Rocmanová)
Tento týden v pondělí nám Tomáš všem představil, co už Malte umí, jaká slovesa se učí a že už bezpečně ovládá několik stovek českých slovíček. Také nám vysvětlil, že musíme pořádně vyslovovat a že krátké věty a mezinárodní slova jsou výhodou.

Malte Range, německý dobrovolník EDS v ČRDM, na hodině češtiny (foto Michala K. Rocmanová) Nakonec jsme měli možnost si ověřit sami, co už Malte zvládá, a položit mu pár otázek. A tak jsme se dověděli například, že pije radši šťávu než čaj, nebo že v jeho rodném Stuttgartu nejezdí metro, ale tramvaje ano.

Tomáš Navrátil vysvětluje, o čem již můžeme s Maltem Range, německým dobrovolníkem EDS v ČRDM, mluvit česky (foto Michala K. Rocmanová) Po této veřejné půlhodince se Malte s Tomášem přesunuli do jiné místnosti, kde pokračovala výuka opakováním známých slov na téma krajina a učením časování dalších sloves.
Na Malteho český článek se ale budeme zřejmě ještě pár týdnů moci těšit – čeština se svými 7 pády, nepravidelným časováním a spoustou výjimek z pravidel není vůbec jednoduchý jazyk.
Tak hodně zdaru, Malte!

Mládež v akci - tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie...

ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2013020051-malteho-cestina.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku