E-kniha versus papírová?

| Autor: Michala K. Rocmanová | Rubrika: SLOUPKY | Vydáno dne: 26. 2. 2013 |

Michala Kateřina Rocmanová

Díky kamarádce knihovnici se ke mně dostala zajímavá studie, respektive info-grafika, která porovnává popularitu elektronických knih a těch tištěných. V Americe. Tam je podle oné statistiky majitelem „e-booku“ každý šestý člověk.
U nás by statistika asi hovořila spíš ve prospěch tištěných knížek, čtečky má u nás přece jen malé množství lidí. Zatím.

K čemu je lepší tištěná a k čemu elektronická knížka? Podle onoho průzkumu například 81 % lidí říká, že pro čtení s dětmi je lepší ta papírová. Na půjčování přátelům se hodí tištěná knížka víc podle 69% lidí. Na čtení v posteli to vypadá téměř na vyrovnaný souboj, zatímco při cestování čte raději 73% tázaných e-book, a na otázku, jak co nejrychleji získat knihu, vítězí elektronická verze v 83%.
Takže jak dopadl souboj e-knihy s tou papírovou?
Vlastně je to vyrovnané – každá je lepší na něco jiného, a tak mohou klidně existovat vedle sebe a ani si moc nekonkurují.
Zatím.

Osobně jsem staromilec. Mám papírové knížky ráda. Ony totiž mimo jiné voní. Nové barvami. Staré často tabákem nebo parfémem těch, co je kdysi četli. Znám paní, která si nechala své knížky u knihaře převázat do látky ze svých oblíbených šatů... V knížkách se dá listovat a stránky přitom šustí. K e-booku si nečichnete a asi vám ani nezašustí.
Ale přiznám se, že když bych měla jistotu, že dítě, které dosud odmítá knížky, díky čtečce začne číst... asi bych se za tu čtečku přimluvila.
Protože čtení a čtenářství vůbec je důležitější než médium, které vám text přináší.
A nedůležitější je dobrá kniha.

Michala Kateřina Rocmanová

http://dailyinfographic.com/libraries-are-forever-e-books-print-books-can-coexist-infographic


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2013020066-e-kniha-versus-papirova.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku