Hořet i za mokra

| Autor: - Katka Katóba Palová | Rubrika: sdružení | Vydáno dne: 14. 8. 2013 |

Každý člověk, který chce pracovat s dětmi a mládeží, musí „hořet i za mokra“.

Březové lístky - základních devět stupňů

Stejně jako bříza, která je pro mě symbolem přátelství, symbolem silných osobností a symbolem toho, že některé věci prostě mají smysl. Téhle symboliky si spolu se svými přáteli kdysi všiml i jistý Jan Šimáně, dnes známý spíše pod přezdívkou Galén, a založil velkou pedagogickou hru březové lístky.

O.s. Kadet (foto Jan Burda) A o co vlastně jde? Březové lístky jsou malé odznáčky, které se udělují vedoucím dětí a mládeže po celé republice. Mají dvanáct stupňů, dvanáct barev, které se postupně sbírají. Každá z nich nese svůj vlastní příběh. Například začínající zelený březový lístek nám říká, že obdarovaný právě začal svoji cestu v práci s dětmi a že vzorně šíří hodnoty hodnoty březových lístků. Mistrovská dvanáctka, tedy zlatý březový lístek, nás upozorňuje na člověka, který za svůj život odvedl v různých dětských a mládežnických organizacích už skutečně obrovský kus práce. „Patří těm, kteří jsou trvalými pilíři přátelství a spolupráce, zdroji moudrosti a síly.“ Tímto stupněm se u nás zatím může pyšnit pouze deset lidí, mezi něž patří například Jaroslav Foglar – Jestřáb nebo právě již zmíněný Jan Šimáně – Galén.

Tábor "Piráti z Karibiku" (foto Jan Burda) A jaký smysl má udělování březových lístků? Především je to radost pro obdarovaného z toho, že někdo oceňuje jeho práci, což je zvlášť v době, kdy se „hraní si s dětmi“ považuje za podivínství, více než důležité. K udělení každého odznáčku je potřeba určitá podpisová síla, tedy určitý počet osob, které nám věří a chtějí nás podpořit. Když se s tím umí pěkně pracovat, mohou se březové lístky stát výborným nástrojem k motivaci vedoucích a k podnícení jejich snahy dělat svoji práci (byť třeba jen dobrovolnickou) co nejlépe. Také jsou neocenitelným „nakopávacím motorem“ v momentě, kdy člověk začne cítit vyhoření. Dalším neméně důležitým aspektem udělování březových lístků je šíření „přátelství rozrůzněných“, tedy získávání přátel z různých organizací, které spojuje právě snaha o kvalitní práci s dětmi a mládeží.

Tábor "Piráti z Karibiku" Je nemožné popsat, co všechno takový jeden odznáček, ať už má jakoukoliv barvu, pro člověka znamená. Pokud tě myšlenka březových lístků zaujala, na webových stránkách www.brezovylistek.cz najdeš spoustu dalších informací.
V případě, že bys sám chtěl začít šířit březové lístky ve své organizaci, obrať se na některého ze strážců pyramid. Jejich seznam najdeš na zmíněných webových stránkách pod záložkou kontakty.

ilustrační fotografie Jan Burda


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2013080018-horet-i-za-mokra.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku