Velký pátek je konečně svátkem, přináší další volný den pracujícím

| Autor: | Rubrika: odborný článek | Vydáno dne: 23. 3. 2016 |

Velký pátek, kterým si křesťané připomínají ukřižování Ježíše Krista, se od loňského prosince zařadil mezi státem uznané svátky. Dny pracovního klidu jsou dále Velikonoční neděle a pondělí.

Skauti z Třebíče každoročně o Velikonocích vyrazí s hrkačkami

Poslední večeře, podmalba na skle, Muzeum a galerie severního Plzeňska Související novelu zákona schválil Senát na své schůzi 2. 12. 2015.
Na uzákonění Velkého pátku jako státního svátku nepanoval v Senátu jednotný názor.
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) poukazoval na to, že podle Listiny základních práv a svobod se stát nesmí vázat ani na výlučnou ideologii, ani na náboženské vyznání a že 70 procent Čechů je bez vyznání.
Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) namítl, že Velký pátek je součástí křesťanských kořenů české státnosti. "Ať se to komu líbí nebo nelíbí, tak křesťanství je jeden z nejsilnějších kořenů naší státnosti," prohlásil.

Pro novelu v Senátu hlasovalo 38 ze 75 přítomných senátorů, přičemž sociální demokraté se k ní postavili většinou zdrženlivě a z klubu Strany práv občanů a komunistů ji nepodpořil nikdo.

Velký pátek
Velikonoční klapačky, Muzeum a galerie severního Plzeňska je svátkem v mnoha státech. V Evropě mezi ně patří například Německo, Rakousko, Slovensko a skandinávské země. Velký pátek byl u nás státním svátkem až roku 1951.
Velikonoce se slaví jako jeden z nejvýznamnějších svátků v roce společně s Vánoci i v ateistických rodinách.
V základních a středních školách jsou v současné době v ČR velikonoční prázdniny již od čtvrtka, tak novela umožní rodinám strávit společně více času.

Zdroj:
http://www.pravniprostor.cz/aktuality/aktuality/statem-uznane-velikonocni-svatky-se-rozsiri-o-velky-patek

Související:
http://www.novinky.cz/domaci/65183-senat-chce-svatek-na-velky-patek.html

#Velikonoce #svátek


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2016030080-velky-patek-je-konecne-svatkem-prinasi-dalsi-volny-den-pracujicim.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku