Vydejte se mezi Kelty nasát vůni podzimu při oslavě Samhainu v Nižboře - již tuto sobotu

| Autor: - Cestyarcheologie.cz | Rubrika: AKCE | Vydáno dne: 22. 10. 2016 |

Plameny prosvětlují kruh temných postav, choulících se v kruhu okolo ohně do svých plášťů. Chlad a valící se mlha dávají znamení, že zima již přichází.

Samhain na zámku v Nižboře 22. 10. 2016 (detail plakátu)

Samhain na zámku v Nižboře 2015 Druid pozvedá svíci a šeptem oznamuje, že dnes je jediná noc v roce, kdy se svět živých a mrtvých přibližují na dosah ruky. Je Samhain

Samhain na zámku v Nižboře 22. 10. 2016 (plakát) Stejně jako jarní svátek Beltain, i Samhain patřil k významným keltským svátkům, které své stopy zanechaly i v naší kultuře.

Samhain na zámku v Nižboře 2015 Keltové věřili, že v tuto tajemnou noc se přeruší hranice mezi světy živých a mrtvých a ti získají na pár hodin své tělo a přijdou se ohřát k malým ohňům, které jim živí zapalovali. Stejně tak, jako my dnes na přelomu října a listopadu zapalujeme svíčky, abychom uctili Památku zemřelých, Dušičky. Pro Kelty byl však Samhain ještě něčím víc, byl to počátek nového roku, ale také počátek nejistoty. S přicházející zimou bylo potřeba připravit se na nepřízeň bohů, s čímž se pojily symbolické obětiny a očistné ohně. Byla to však také společenská událost!

Samhain na zámku v Nižboře 2015 Tu každoročně prožíváme i v Informačním centru keltské kultury na zámku Nižbor , kde 22. 10. 2016 přesně ve 12 hodin vypukne již třináctý ročník oslav Samhainu. Při té příležitosti si připomeneme jak vyspělou keltskou kulturu a řemesla, tak i archeologii, která nám tyto informace zprostředkovává.
Pro děti bude nachystaná archeologická dílna, zatímco dospělí se mohou těšit bohatým kulturním programem, od tanců skupiny Gall-Tír, přes ukázky keltské zručnosti, až po ochutnávání tradičních pokrmů a samozřejmě i nápojů.
A to všechno za svižných rytmů hudebních skupin Dick O´Brass, Vintage Wine, Rookery a Fear Darrig.
Samhain na zámku v Nižboře 2015 Večer se pak společně s Kelty vydáme vstříc světu duchů v magickém rituálu plném ohně. Oslavte letos Samhain mezi Kelty!

Samhain na zámku v Nižboře 2015 Na celý program je vstupné pro dospělé 100 Kč, pro dítě 50 Kč a pro celou rodinu pouze 200 Kč.

Budeme se na vás těšit 22. října ve 12 hodin na nádvoří zámku Nižbor!

https://www.zameknizbor.cz/inpage/pro-navstevniky/

Cestyarcheologie.cz

#Cestyarcheologie


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2016100053-vydejte-se-mezi-kelty-nasat-vuni-podzimu-pri-oslave-samhainu-v-nizbore-jiz-tuto-sobotu.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku