Březové lístky: Vít Oplatek

| Autor: - Kateřina Palová a Jan Burda | Rubrika: představujeme | Zdroj: -maj-, Vydáno dne: 1. 4. 2017 |

Březový lístek je ocenění, které si mezi sebou v České republice navzájem udělují vedoucí dětských oddílů za práci s dětmi a pro děti. Zeptali jsme se:

Vít Oplatek (foto z archivu Víta Oplatka)

1. V jaké organizaci působíš, co s dětmi děláš a co tě na práci s dětmi baví?
2. Při jaké příležitosti jsi svůj poslední BL dostal a co to pro tebe znamená?

Vít Oplatek, bílý BL (7. stupeň)

1. Už patnáctým rokem působím v organizaci, která se jmenuje Studentský klub Katolického gymnázia HALAHOJ v Třebíči. Předtím jsem vedl několik let i skautský oddíl a celé mládí jsem prožil jako zapálený skaut a člen klubu v duchu knížek Jaroslava Foglara. V Halahoji s dalšími svými pomocníky a instruktory děláme mnoho aktivit pro děti a mládež – vedení třídních teambuildingů pro jednotlivé třídy, integrační víkendy pro lidi s mentálním postižením, večerní hry v ulicích města (Detektivky, Poselství ze Stínadel), sportovní šílenosti aneb 24-hodinové zápasy ve fotbalu a florbalu v tělocvičně, křesťanské akce, tábory a zážitkové kurzy, puťáky... Každý týden pak v čajovně míváme koncerty, přednášky, cestovatelské besedy. A jak jsem se stával otcem, tak jsme začali dělat i akce pro nejmenší – dětské karnevaly, vznikl malý oddílek Holahoj pro nejmenší či příměstské tábory. Stále je činnosti moc a moc a člověk má velikou radost, že to vše může konat a být obklopen úžasnými lidmi, kteří své bohatství, svůj volný čas, chtějí věnovat a dávají druhým lidem. Díky své práci také mohu poznávat mnoho zajímavých lidí, kteří za námi přijíždějí uvádět své programy.

Vít Oplatek s rodinou (foto z archivu Víta Oplatka)2. Svůj sedmý březový lístek jsem dostal na akci DOTYK 20, což je křesťanská víkendová akce, která se koná 2x ročně na faře u Třebíče... Tedy to byl oslavný Dotyk po deseti letech a kromě krásného poděkování všech lidí, co tam stále jezdí či jezdili, tak jsem dostal i BL. Každý BL je pro mne velkým oceněním a vyznamenáním a i motorem pokračovat dál, nezastavit se. Pro mne byl a stále je velkým vzorem pan Jaroslav Foglar, který má zlatý BL. Když jsem dostal svůj první, zelený BL, tak jsem byl ve velkém úžasu. Najednou jsem byl na prvním schodě a začal se přibližovat ke svému velkému vzoru, učiteli. A tak to i beru s každým dalším oceněním... že jsem o krok dál a zároveň o krok blíž...

Jan Burda hovoří o Galénově nadačním fondu a ocenění Březový lístek.


#brezovelistky

Březový lístek
Březový lístek a Galénov nadační fond je ocenění, které si mezi sebou v České republice navzájem udělují vedoucí dětských oddílů za práci s dětmi a pro děti. Má dvanáct stupňů, které postupně vyjadřují rozsah práce oceněného vedoucího. Historie Březových lístků sahá až do roku 1966, u jeho zrodu stál Jan Galén Šimáně a jeho přátelé, o další pokračování tradice pečuje Galénův nadační fond.

Informace a pravidla udělování naleznete na webu www.brezovylistek.cz a také na Facebooku www.facebook.com/brezovelistky.


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2017030089-brezove-listky-vit-oplatek.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku