III.

 

KONCEPCE STÁTNÍ POLITIKY VE VZTAHU K MLADÉ GENERACI
V ČESKÉ REPUBLICE DO ROKU 2002

 

 

1. Úvod

Za mladou generaci je pro účel tohoto materiálu považována v souladu s koncepcí UNESCO věková skupina dětí a mladých lidí do 26 let ( v souladu s Úmluvou o právech dítěte jsou za děti označovány osoby ve věku do 18 let, za mládež jsou pak považovány osoby ve věku od l8 do 26 let). Tato skupina obyvatelstva České republiky představuje zhruba 4 miliony osob. Stávající populační vývoj směřuje k pozvolné minorizaci kategorie mladého obyvatelstva.

Pozn.: V některých kapitolách materiálu je dále používáno další rozdělení věkové kategorie děti, ev. je používán jiný název pro tuto věkovou skupinu. Protože jde o terminologii odbornou, používanou dlouhodobě i ve statistických časových řadách, nesjednocovali jsme toto odborně stanovené věkové rozlišení v příslušných kapitolách na termín děti. Vždy je však v textu uvedeno vysvětlení.

Státní politika v daném pojetí představuje:

l. Působení státu prostřednictvím státních institucí a dalších nástrojů státu, zabezpečujících podmínky pro vývoj a rozvoj osobnosti dětí a mládeže, kromě jiného i vytvářením podmínek pro jejich participaci na společenském a politickém životě, včetně legislativních opatření.

2. Vytváření podmínek pro naplňování funkcí rodiny jako základního článku společnosti.

3. Vytváření podmínek pro formování mladých lidí jako plnoprávných a zodpovědných členů společnosti a pro jejich participaci na životě společnosti.

4. Preventivní ochranu a opatření chránící děti a mládež před negativními jevy, které na ně působí.

Základními principy a východisky předkládaného materiálu jsou jak zodpovědnost státu za vytváření podmínek pro rozvoj mladé generace a za plnění úkolů, které státu v této věci přísluší nebo k jejichž plnění se v rámci celé řady mezinárodních úmluv přihlásil, tak zodpovědnost rodiny a přiměřeně věku i zodpovědnost jednotlivce za sebe sama.

Při formulování cílů státní politiky se vychází z předpokladu, že působení státu na mládež musí být diferencované a adresné, a to ve dvou rovinách:

l. podpora,

2. ochrana,

přičemž se stát přihlašuje ke komplexní ochraně a podpoře mladé generace.

Podpora znamená jak opatření státu ve prospěch řešení problémů, které tvoří překážky rozvoje mladé generace, tak nejrůznější startovací programy a podobně. Trvalá podpora, ke které se stát dlouhodobě přihlašuje, směřuje na případy, kdy selhává funkce rodiny, nebo kde jde o jedince zdravotně či jinak postižené. Specifická podpora řeší aktuální problémy dotýkající se mladé generace (v současnosti například důsledky transformace ekonomiky, na které nebyla mládež připravena). Zahrnuje i takovou činnost státu, resp. státních orgánů, která v rámci státní politiky aktivizuje jednotlivé vrstvy a skupiny mládeže k participaci na společenském a politickém životě a na plnění úkolů, vyplývajících ze státní politiky vůči mládeži. Znamená to, že je předpokládán celkově přiměřený a individuální aktivní pol dětí a mládeže na realizaci opatření státu. V oblasti podpory mají významný podíl nestátní organizace. Z hlediska sjednocující se Evropy je zvlášť zdůrazňována problematika širší participace mladých lidí na společenském a politickém životě.

Ochranou se rozumí působení státu zabezpečující zeslabování vlivu negativních jevů a důsledků jejich působení na děti a mládež. Zde stát působí buď přímo svými nástroji, nebo využívá spolupráce s dalšími orgány veřejné správy a nestátními organizacemi. Ochrana nastupuje vždy tam, kde jedinec není schopen vlastními silami čelit negativně na něj působícímu prostředí a některým společenským jevům.

Koncipování státní politiky vůči mládeži akceptuje skutečnost, že cílem není jen vytváření podmínek pro optimální tělesný, duševní, občanský vývoj mladé generace, ale i tvorba podmínek pro využití tvůrčího potenciálu mladé generace pro další vývoj naší společnosti. Tato teze vychází z nutnosti změnit skutečnost, kdy přes rostoucí potřebu autonomie jsou dnes mladí lidé ekonomicky závislí na svých původních rodinách déle (ze srovnání s mládeží zemí Evropské unie vyplývá, že jednoznačným důvodem tohoto stavu v České republice je bytová otázka), než je často sociálně a psychologicky únosné.

Působení státu na mladou generaci je nutné provádět ve spolupráci s obcemi a nevládními organizacemi, především s občanskými sdruženími dětí a mládeže a s dalšími institucemi a organizacemi, pracujícími ve prospěch dětí a mládeže. institucemi a organizacemi pracujícími ve prospěch dětí a mládeže. Významným faktorem je v této oblasti i zahraniční spolupráce, jak na úrovni státních orgánů (například spolupráce Meziresortní protidrogové komise s WHO při realizaci programů prevence drogových závislostí mezi dětmi a mládeži), tak na úrovni sdružení a nevládních organizací orientujících se na práci s dětmi a mládeží.

Nezastupitelnou roli ve formování osobnosti hraje prostředí, ve kterém mladá generace vyrůstá. Proto by měla být pro obce a města zákonem stanovena povinnost věnovat větší pozornost vytváření adekvátních podmínek pro život mladé generace. Činnost nevládních organizací představuje v tomto směru alternativu k působení regionální státní správy a samosprávy.

Působení státu na mládež se musí projevovat i v úloze a činnosti zákonodárných orgánů, vlády a dalších orgánů státní správy. Nástroji státu v ochraně a podpoře dětí a mládeže jsou především právní normy, dále ekonomické nástroje, aplikace výzkumné činnosti v této oblasti, účelný informační systém, komplexní personální politika (výběr, příprava a další vzdělávání pracovníků, působících v uvedených oblastech). Cílem je vytváření podmínek pro rozvoj osobnosti mladého člověka a jeho uplatnění ve společnosti.

Institucionální zabezpečení státní politiky vůči mládeži je zabezpečováno prostřednictvím:

2. Postavení veřejné správy v systému zajišťování státní politiky vzhledem k mladé generaci

Výkon státní správy v oblasti péče o děti a mládež na ústřední úrovni je v současnosti ze zákona v kompetenci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Realizace dílčích oblastí této péče však zároveň přísluší dalším resortům. Na úrovni okresu tyto činnosti částečně řídí okresní úřady, bohužel bez dostatečné zákonné podpory, která by se týkala všech oblastí. Oblast vzdělávání a parciálně též volný čas zabezpečují na této úrovni školské úřady, čas zabezpečují na této úrovni školské úřady, pracovní uplatnění a rekvalifikaci mládeže na úrovni okresů zabezpečují úřady práce.

Nezbytným krokem, který výrazně zvýší možnosti řešení problémů dětí a mládeže je zřízení Republikového výboru pro otázky dětí, mládeže a rodiny, jehož činnost by po organizační stránce zabezpečovalo Ministerstvo školství a mládeže a tělovýchovy prostřednictvím své výkonné složky (odbor pro mládež). Úkolem tohoto výboru bude meziresortní koordinace koncepční a metodické činnosti v oblasti péče o děti a mládež, dotační politiky resortů zaměřené na děti a mládež a iniciace systémových kroků v oblasti prevence a volného času
a jejich legislativní vazby, to vše v návaznosti na stávající meziresortní orgány.

Stávající praxe na úrovni nižších článků řízení rovněž vykazuje řadu problémů. Absence legislativní normy způsobuje, že péče o mládež v regionu velmi často závisí na zájmu přednosty okresního úřadu a kvality pracovníků, pověřených v rámci okresního úřadu touto problematikou. Až na některé výjimky nejsou ani regionální sdružení či takto zaměřené projekty podporovány z prostředků okresních, městských úřadů či obcí (jako pozitivní zkušenost lze uvést města Rychnov nad Kněžnou a hlavním město, která jako jediná projednala a schválila vlastní koncepci politiky vůči mladé generaci). Přetrvávají problémy ve výměně informací o dotacích, poskytnutých regionálním občanským sdružením, a kontrole využití těchto dotací.

Doposud neexistuje zákonná úprava, zajišťující uplatňování principu subsidiarity v dané oblasti. Předpokládá se však, že po reformě veřejné správy by na vyšších územně-správních celcích vznikly útvary pro mládež a tělovýchovu, na které by byla přenesena kompetence za oblast péče o mládež, včetně podpory činnosti občanských sdružení dětí a mládeže. Jejich dalším úkolem bude rozpracovávat schválenou státní politiku vůči mladé generaci na podmínky regionu a koncipovat tak vlastní regionální politiku v oblasti mládeže, vytvářet podmínky pro fungování poradních orgánů pro otázky dětí a mládeže a volených orgánů zastupujících mládež, participovat na realizaci programů vyhlašovaných na centrální úrovni, spolupracovat s dalšími orgány státní správy a samosprávy, občanskými sdruženími, církevními institucemi, podnikovou a komerční sférou, zastřešovat systém práce okresních úřadů a vykonávat vůči nim kontrolní činnost, dohlížet na efektivní využívání disponibilních prostředků a podobně.

Těmto úkolům by se měla přizpůsobit i práce pracovišť na okresních úřadech. Velkou důležitost je však třeba přikládat obcím a městům, které je nutné pokládat za základní článek pro naplňování systému komunální politiky a vytváření podmínek pro volnočasové aktivity, spolupráci státních a nestátních organizací, zajištění možností participace mládeže a podobně. Návrhy zpracovávané v souvislosti s reformou státní správy a samosprávy by měly posílit úlohu regionů, měst a obcí při realizaci vzdělávacích, sportovních, kulturních a dalších aktivit napomáhajících rozvoji osobnosti dítěte a mládeže a zabezpečení jejich zdravého rozvoje. S reformou veřejné správy bude současně narůstat i role nevládních organizací v dané oblasti.

Postavení veřejné správy v systému zajišťování státní politiky vzhledem k mladé generaci:

- mládež, rodina a bydlení

- mládež, vzdělání a výchova

- mládež a trh práce

- participace mladé generace na společenském a politickém životě

- ochrana práv dětí a mládeže

- mládež a volný čas

- mládež a zdraví

- mládež a sociálně patologické jevy

- mládež a životní prostředí

- mládež z národnostních menšin, mladí migranti, běženci

Do těchto oblastí bude směrována cílená státní podpora, která bude mít i oporu v informačním zabezpečení a nadresortně pojímaném výzkumu dětí a mládeže, který mimo jiné umožní kvalifikované hodnocení naplňování Úmluvy o právech dítěte.

 

3. Oblasti působení státní politiky vzhledem k mladé generaci

3.1. Mládež, rodina a bydlení

Mladí lidé, zakládající manželství, jsou nejen předmětem zájmu nejen z titulu státní politiky vůči mládeži, ale i jako významný demografický faktor. V posledním období dochází k poklesu počtu sňatků (je nutné poznamenat, že sňatečnost v České republice patří nadále k nejvyšším v Evropě), poklesu porodnosti (počet živě narozených dětí na 100 obyvatel je v současném období nejnižší za celé období, po které je porodnost u nás sledována, tj. od roku 1785). V letech 1994-5, poprvé od roku 1918, počet zemřelých převýšil počet narozených a ani přírůstek stěhováním nestačil kompenzovat přirozený úbytek obyvatelstva. K určitému zlepšení došlo až v roce 1997, kde ovšem nepanuje shoda odborníků o dlouhodobosti a příčinách této změny. Pokračuje mírný trend stoupající rozvodovosti. Pozitivní tendencí je naopak uzavírání sňatků ve věku vyšším, než v minulosti.

Rodina je dominantním výchovným prostředím dítěte. Z výchovného hlediska rodina sehrává zvláště významnou roli v době předškolního věku a při dospívání dítěte. Současně je rodina základním výchovným prostředím, které ovlivňuje naplňování jednoho ze základních cílů naší společnosti, tedy vzdělanostních aspirací mladé generace a zájem o rozvíjení vlastních schopností. Disfunkční rodina je jednou z příčin vzniku sociálně patologických jevů u mládeže. Podobně jako v zemích EU lze i v ČR sledovat trend rozvolňování rodinných vztahů, narůstá počet dětí žijících mimo tradiční rodinu.

Současný vývoj nenaznačuje, že by docházelo ke  zlepšování podmínek pro naplňování žádoucích funkcí rodiny: mnohé mladé rodiny s dětmi jsou finančně závislé na pomoci svých rodičů, mnohé trpí bytovou nouzí, klesá porodnost a stoupá rozvodovost. Životní úroveň mladých rodin je v průměru nižší než v roce 1990!

Integrační tendence a naplňování základních funkcí rodiny jsou zabezpečovány legislativně zákonem č. 91/1998., o rodině, po sociálně-ekonomické stránce pak, kromě jiného, systémem souboru sociálních dávek, které vyplývají ze zákona č. 117/95 Sb., o státní sociální podpoře. Tyto dávky se pro rodiny s dětmi od roku 1990 téměř zdvojnásobily. V rámci státní sociální podpory nejvýznamněji za toto období narostly: rodičovské příspěvky (4,9krát), sociální příplatky ( 2,7krát), v roce 1996 byly zavedeny příspěvky na dopravu a bydlení. Od 1.10. 1997 byla snížena hranice násobků životního minima pro výplatu přídavků na dítě tak, aby byl tento systém racionalizován a dávka nebyla poskytována bez ohledu na sociální potřebnost. Dalším typem dávek jsou dávky nemocenského pojištění. Přes pozitivní nárůsty všech dávek je však třeba tyto změny vidět v kontextu uvolňování cen energií, nájemného apod., které postavení sociálně slabých rodin v porovnání s rokem 1990 výrazně zhoršilo.

Jednou z podmínek vzniku a fungování rodiny je otázka bydlení. Realizovaný sociologický výzkum prokázal, že naši mladí lidé ve srovnání s mladými lidmi ze zemí Evropské unie výrazně častěji uvádí jako důležitou okolnost pro plánování narození dítěte zejména vhodné bytové podmínky. Přestože se se vzrůstajícími cenami bytů oživil zájem o výstavbu bytů do vlastnického bydlení, vysoké pořizovací náklady vytvořily situaci, že tyto nově stavěné byty jsou přístupné jen pro malou část osob v nejvyšších příjmových kategoriích. Omezená nabídka bydlení s regulovaným nájemným znamená zhoršenou dostupnost bydlení pro obyvatelstvo v ostatních příjmových kategoriích (zejména mladých manželství), která se liší podle regionu a města. Zhoršení celkové dostupnosti bydlení, dané především poklesem počtu zahajovaných staveb v první polovině devadesátých let, způsobilo podle odhadů Ministerstva pro místní rozvoj a Ministerstva práce a sociálních věcí, že cca 10% domácností je bez vlastního bytu.

Nejzávažnější problémy:

V této oblasti je cílem vytvořit mechanismus působení státu, směrovaný k všestranné podpoře rodiny jako dominantního výchovného prostředí. Je nadále žádoucí realizovat zástupnou roli státu v případech, kdy rodina z objektivních důvodů nemůže plnit svou roli. V rámci koncipování bytové politiky státu, kromě opatření směřujících k deregulaci nájemného a dalších opatření pro uvolnění trhu s byty, je žádoucí realizovat opatření, která zajistí dostupnost bydlení širšímu okruhu mladých lidí a mladých rodin, působit na obce ve smyslu tvorby vlastní bytové politiky (např. výstavba tzv. startovních bytů pro mladé rodiny apod.). V budoucnu by se měly vytvořit podmínky pro činnost “nevýdělečných bytových společností”, které by měly působit v oblasti výstavby cenově přístupného, zejména nájemního bydlení.

 

3. 2. Mládež, vzdělání a výchova

Vzdělávání a výchova směřuje k mravnímu, citovému a duchovnímu rozvoji osobnosti, rozvoji nadání, k získávání potřebných vědomostí a návyků. Vzdělávací systém doznal po roce 1990 značných změn, zejména co do rozmanitosti nabídky možností vzdělávání a vyšší orientace na individuální potřeby a zájmy žáků a studentů. Problémem zůstává dosud převažující systém pasivního přebírání poznatků žákem nad systémem jeho aktivní účasti na výuce a užívání takových metod výuky, které vedou k pasivitě žáků a potlačující jejich kreativitu. S tím souvisí i nutnost odpovídající pregraduální a postgraduální přípravy učitelů, kteří musí být schopni takové úkoly plnit. Dosud nedostatečně řešeným problémem zůstává převažující teoretické zaměření středního odborného školství a vysokého školství. V této souvislosti je nutné řešit i provázanost dalšího vzdělávání pedagogů na znalost potřeb praxe.

V současné době je většina škol v působnosti Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, na které byly převedeny i střední odborné školy, spadající původně do kompetence Ministerstva hospodářství a Ministerstva zdravotnictví. K převodu středních odborných škol v působnosti Ministerstva zemědělství vzhledem k jeho zamítavému stanovisku zatím nedošlo. Mimo působnost Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy zůstávají školy některých resortů - Ministerstva vnitra, spravedlnosti a obrany. Značně se rozšířila nabídka studia na středních školách a vyšších odborných školách. Česká republika se může řadit k zemím s vysokou vzdělanostní strukturou obyvatelstva (zvláště co se týká středoškolského vzdělání).

Nově přijatý zákon o vysokých školách (č.111/1998 Sb.) otevírá cestu k větší diverzifikaci vysokoškolského studia: umožňuje jak rozvoj neuniverzitních vysokých škol, uskutečňujících převážně bakalářské studium v tříletých až čtyřletých studijních programech, tak i vznik nových vysokých škol. Tím by se měly vytvořit vzdělávací možnosti obdobné vyspělým zemí Evropy (na českých vysokých školách prozatím studuje okolo 22 % z populace příslušného věkového rozmezí, průměr okolních vyspělých zemí se pohybuje okolo 30 - 40 %).

Diverzifikaci vysokoškolského studia tak, jak je umožněna novým zákonem, je nutné doplnit změnami v “Katalogu prací”, neboť zatím nejsou v praxi zkušenosti s absolventy bakalářských studijních programů. Tyto programy jsou orientovány na praxi a předpokládají i vytvoření určitých praktických dovedností během studia.

Státní politika se zaměřuje i na vzdělávání dětí a mládeže se speciálními vzdělávacími potřebami. Tato péče je dosud na relativně dobré úrovni, nicméně je nutno této skupině nadále věnovat maximální pozornost. Závažný problém lze sledovat u tzv. “pozitivně handicapovaných” dětí a mládeže (talentované děti a mládež), které jsou dosud relativně nedoceňovanou složkou mladé generace. Problémem je, že i když se talent projevuje, lze podle některých odhadů pouze cca u 3 % populace předpokládat, že se při systematickém rozvíjení latentních disposic docílí zvýšení až na 8 % populace daného věkového rozmezí. V České republice je dán legislativní rámec pro podporu nadaných a talentovaných dětí a mládeže zákonem č. 29/1984 Sb., o soustavě základních škol, středních škol a vyšších odborných škol (školský zákon), který řeší i otázky pedagogicko-psychologického poradenství. K řešení problematiky práce s talenty bylo zřízeno Centrum pro rozvoj nadání a talentu při Institutu děti a mládeže. Bez podpory této skupiny mládeže není možné plně zabezpečit úkoly dotýkající se vědy a výzkumu, tedy vychovávat odborníky na světové úrovni. Pro tuto oblast je nutné hledat i nové finanční zdroje na straně podnikatelské sféry a nestátních organizací.

Mezi problémy v této oblasti patří nedostatečné propojení mezi teoretickými východisky
a praktickým odstraňováním bariér uplatnění talentu a problematika financování aktivit tohoto druhu (od diagnostikování přes práci s talenty, až po jejich uplatnění v
praxi).

Do budoucna lze nadále předpokládat zvyšující se zájem mladých lidí o vzdělávání (získání znalostí a dovedností jako předpoklad kariérního a ekonomického růstu). Mezi mládeží lze již delší dobu pozorovat rostoucí zájem o studium na vysokých školách, zejména humanitního zaměření. Úkolem státu je nyní posílit zájem mladé generace o technické obory.

Nelze opomíjet fakt, že u části dětí a mladých lidí se nedaří naplňovat základní vzdělávací cíle, odpovídající jejich rozumovým možnostem. Tuto, poměrně masivní skupinu, představují děti z rodin sociálně nepřizpůsobivých, k nimž se z velké části přiřazuje značná část rómských dětí. U těchto dětí nejde, přes značný sociální handicap, o handicap mentální. V budoucnu se jako problém může objevit i jazykový handicap dětí-uprchlíků a dětí dalších skupin cizinců.

Výsledky výzkumů nasvědčují tomu, že škola plní, kromě výchovně-vzdělávací funkce, i významnou úlohu v oblasti primární prevence drog a dalších negativních jevů tím, že je předurčena k předávání poznatků a vědomostí a umožňuje plošné působení na své žáky a zčásti i na rodičovskou veřejnost.

Nejzávažnější problémy:

V této oblasti je cílem vytvářet ekonomické a personální podmínky pro postupné zvyšování úrovně a možností vzdělávání občanů při současné podpoře plurality subjektů, podílejících
se na těchto procesech. Neopomenutelným cílem je i vytváření podmínek pro další vzdělávání jazykově a kulturně odlišné minoritní populace, což by ve značné míře přispělo k integraci těchto dětí. Formou projektů (ale i legislativními kroky) je třeba iniciovat a podporovat přiměřenou participaci žáků a studentů na životě základních a středních škol a tím je připravovat pro život v demokratické společnosti. Dále je nutné dopracovat systém vyhledávání talentů, práce s nimi
a vytváření podmínek pro jejich uplatnění v praxi. Je nadále nezbytné zvyšovat podíl škol jako výchovných institucí na primární prevenci kriminality
a prevenci zneužívání návykových látek, na výchově ke zdravému životnímu stylu, výchově
k toleranci a péči o přírodu a životní prostředí.

 

3. 3. Mládež a trh práce

Z hlediska budoucího vývoje zaměstnanosti bude rozhodující, zda se podaří věkově nerovnoměrně rozložený potenciál pracovních sil optimálně absorbovat. Nové prvky do politiky zaměstnanosti přinese i předpokládaný vstup do Evropské unie, kdy lze předpokládat, že mladí lidé budou využívat nabízených možností dalšího studia v zahraničí, dobrovolné služby i možností zaměstnání.

Po roce 2000 dojde k dalšímu poklesu počtu mládeže ve věku 15 až 24 let. V roce 2005 by těchto osob by mělo být o cca 200 tisíc méně než na začátku tisíciletí. I když se převážná část mladých lidí bude připravovat na budoucí povolání, lze v souladu s evropskými trendy v této věkové kategorii očekávat vyšší nezaměstnanost. Problém s výši zdrojů pracovních sil kolem roku 2005 a později bude ještě zvýrazněn tím, že zaměstnání budou hledat větší počty mladých žen po mateřské dovolené, jejichž šance na uplatnění na trhu práce jsou nižší než u ostatních uchazečů o zaměstnání.

Část dětí a mladých lidí je již dnes při vstupu na trh práce znevýhodněna oproti jiným věkovým skupinám. Pomineme-li nedostatek praktických zkušeností, jde o mladé lidi, jejichž odborná příprava neodpovídá vždy požadavkům trhu (zvláště rizikovou skupinu přestavují absolventi základní školy bez další kvalifikace). Část mladé populace je stále připravována na povolání bez znalosti potřeb trhu. V současné době mají problémy s hledáním odpovídajícího zaměstnání absolventi středních škol, zaměřených např. na výuku manažerů, účetních, klesá zájem o absolventy právnických fakult a lékařských oborů, naopak je pociťován nedostatek nabídky pracovní síly v některých dělnických profesích a středních technických kádrů a technicky vzdělaných vysokoškoláků v oblasti strojírenské výroby. Tento stav se projevuje na trhu práce, kde například nárůst neumístěných absolventů učilišť byl za poslední tři roky o 50 – 60 %, zatímco u absolventů středních škol o 300%. Nelze tedy spoléhat jen na působení trhu práce, ale zkoumat jeho perspektivní vývoj a pomocí prognóz působit na postoje společnosti a dle nich i reagovat při formování sítě středních škol.

Lze konstatovat, že byly podceněny problémy, související s uplatněním absolventů na trhu práce. Každoročně na trh práce vstupuje cca 160 tis. absolventů všech typů škol, z nichž více než šestina nenajde uplatnění. Každoročně dochází k nárůstu nezaměstnaných absolventů cca o 5 tisíc. Největší potíže s uplatněním mají obecně nejmladší a nejméně vzdělaní absolventi základních škol a absolventi středních odborných učilišť, specifické skupiny vykazující závažné problémy s uplatněním představují zdravotně postižení (řešeno i usnesením vlády č. 256/98 - Národní plán vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením), rómská mládež a mládež z dalších minoritních skupin. Mládež, vstupující na trh práce se již při prvním neúspěchu řadí mezi rizikovou mládež, významně ohroženou sociálně patologickými jevy. V roce 1997 činil podíl mladých lidí do 29 let z celkového počtu nezaměstnaných 44%. Současný vývoj ukazuje, že po období relativně nízké nezaměstnanosti a zájmu zaměstnavatelů o mladé pracovníky bez praxe, se situace České republiky dostává na úroveň ostatních evropských zemí.

Nejzávažnější problémy:

V této oblasti je cílem zabezpečovat odbornou přípravu mladých lidí tak, aby odpovídala podmínkám na trhu práce a zajištění srovnatelnosti vzdělání se zeměmi EU, realizací aktivní politiky zaměstnanosti snižovat riziko vlivu negativních jevů, podle situace průběžně novelizovat materiál Ministerstva práce a sociálních věcí “Opatření na řešení problematiky zaměstnanosti mladistvých a absolventů škol” a dále pokračovat ve zpřesňování
a rozpracovávání koncepce programů, určených pro mládež obtížně umístitelnou na trhu práce, s důrazem na romskou mládež. Při formulování struktury žáků, přijímaných na střední školy, je nutné vycházet z výhledové potřeby zaměstnanců v příslušných územích, vyjádřené před obdobím přijímání uchazečů o studium na středních školách, např. příslušnými živnostenskými společenstvími nebo podnikatelskými svazy.

 

3. 4. Participace mladé generace na spoleèenském a politickém životì

Moderní demokratická společnost, jak zdůrazňuje například rezoluce Výboru ministrů Rady Evropy č.6 ze dne 16.4.1998 a závěrečná deklarace páté evropské konference ministrů Rady Evropy, konané v Bukurešti ve dnech 27.-29.4.1998, se stále více obrací k jedinci, k jeho aktivitám ve prospěch celého společenství. Participace v souladu s těmito a dalšími dokumenty vyjadřuje právo mladých lidí účastnit se procesů rozhodování na místní úrovni (jako jeden z důležitých předpokladů osvojování si příslušných práv a z toho vyplývajících odpovědností), ale i právo účastnit se ovlivňování kladních podmínek a procesů, které se mladé generace úzce dotýkají, včetně participace na formování politiky státu, regionu či obce vůči mládeži (například prostřednictvím občanských sdružení dětí a mládeže nebo zastoupením v poradních orgánech). Řadu úkolů v této oblasti stanoví deklarace přijatá na první světové konferenci ministrů odpovědných za mládež, konané v letošním roce v Lisabonu.

Jedním z významných projektů Evropské komise, pro který bude v ČR v budoucnosti nutné intenzívní spoluprací celé řady resortů vytvořit podmínky (vízové podmínky, zdravotní pojištění, finanční zabezpečení, statut mladých dobrovolníků a podobně), je projekt Evropská dobrovolná služba pro mladé lidi.

V rámci hodnotové orientace české společnosti se hodnoty, spojené s politickými aktivitami, umisťují v poslední třetině hodnotových žebříčků (např. “podílet se na zlepšování života v obci”, “pomáhat rozvoji demokracie ve společnosti” atd.), ale jsou to právě dospívající, kteří přikládají pomoci při rozvoji demokracie větší důležitost než ostatní. Kolem 60 % dotázaných dospívajících, a zčásti i mladých lidí ve věku 26 let a více, se domnívá, že demokracie dává možnosti k řešení problémů, téměř třetina tyto možnosti nevnímá. Zahraniční, ale již i naše zkušenosti ukazují, že vzrůstající nespokojenost, umocňovaná malými možnostmi participace, může vést k narůstající pasivitě a lhostejnosti mládeže vůči společenskému vývoji, nebo i k výskytu určitých excesů.

Zájem o veřejně prospěšnou aktivitu je dán výchovou a možností participace na řešení věcí veřejných. Přestože např. středoškolská mládež vykazuje určitý zájem o participaci, jsou její možnosti limitovány již na úrovni školy. Zejména oblast místní politiky představuje pole působnosti pro mladé lidi, kteří se chtějí v této sféře uplatnit. Ve skutečnosti se o ni zajímá a aktivně se do ní zapojuje jen zanedbatelný podíl mladých lidí (26 % dotázaných ve věku 15 až 24 let se sice o ni zajímá, především jde však o pasivní sledování toho, co se děje v místě bydliště). Mladí lidé jsou i dosti skeptičtí, např. zpochybňují možnost podílet se na rozhodování o tom, co se děje a bude dít v místě bydliště.

Z pozitivních zkušeností v rozvíjení participace dětí a mládeže lze uvést např. každoročně opakovaný Dětský ekologický parlament (od roku 1992) a Pražský dětský parlament při Domu dětí a mládeže hlavního města Prahy (od roku 1991) a další městské parlamenty. Třetím rokem již probíhají aktivity pražského studentského Modelu spojených národů. V rámci kampaně k dětským právům jsou připravována zasedání dětských parlamentů na lokální úrovni.

Neméně významnou oblastí pro participaci je široké spektrum činností sdružení dětí a mládeže, odvíjející se od samosprávného principu - řízení vnitřního života sdružení, výchova a vzdělávání nových mládežnických lídrů, manažerů sdružení, hospodářská činnost sdružení.

 

Nejzávažnější problémy:

V této oblasti je cílem vytvářet podmínky pro rozšiřování pozitivních zkušeností, ať našich či zahraničních, překonávat negativní postoje pedagogů, pracovníků státní správy a členů samospráv (osvěta, legislativní opatření a podobně) a zabývat se otázkami výchovy k aktivnímu občanství, občanské a lidské solidaritě ve školách a sdruženích mládeže. Snížit, v souladu se stávajícími možnostmi, věk pro účast v místních referendech na 16 let.

 

3. 5. Ochrana práv dětí a mládeže

Základním problémem je stále ještě nedostatečná obeznámenost s principy Úmluvy o právech dítěte, jak u dětí, tak u těch, kteří mají práva dětí naplňovat a chránit (rodiče, učitelé, vychovatelé, sociální pracovníci, lékaři, policisté, soudci, politici a novináři). Tuto skutečnost dokumentují v praxi: některá necitlivá rozhodnutí při umisťování dětí z problémových rodin do dětských domovů, nerespektování práv dětí v soudních řízeních (např. právo na obhájce) a v zařízeních pro výkon ústavní a ochranné výchovy, malá pozornost, která se věnuje názorům dětí v některých rodinách, školách a výchovných zařízeních, výskyt a přehlížení týrání, zanedbávání a zneužívání dětí a podobně.

Při šíření znalostí o lidských právech hrají ve vztahu k dětem a mládeži dominantní roli škola
a masmédia. Současná generace rodičů nemá dostatek znalostí a ani potřebný vztah k této problematice, aby mohla své děti dostatečně poučit. V současné době mají proto sdělovací prostředky a učitelé zvýšenou odpovědnost při výchově mládeže k chápání lidských práv. K významnému rozšíření práv a možností našich mladých lidí přispívá i proces rozšiřování počtu členských zemí Evropské unie. Na tomto místě je třeba konstatovat, že naše mládež má možnost již dnes využívat celou řadu programů Rady Evropy. Na dru
hou stranu je třeba věnovat větší pozornost informovanosti mládeže o těchto možnostech i o souvislostech přičlenění naší republiky k zemím Evropské unie. Kromě masmédií by zde daleko větší úlohu měla sehrát i škola.

Významným zásahem státu do života většiny mladých mužů je základní (náhradní) služba, během níž jsou v zájmu společnosti omezena některá práva vojáků v základní (náhradní) službě. Někdy ovšem dochází i k bezdůvodnému fyzickému i psychickému drilu, který v jejich očích zpochybňuje smysl vojenské základní služby jako jedné z významných občanských povinností. To úzce souvisí i s vysokým zájmem o civilní službu.

 

Nejzávažnější problémy:

V oblasti ochrany práv dětí a mládeže je cílem dokončit aplikaci Úmluvy o právech dítěte do našeho právního řádu, zabezpečovat právní výchovu a osvětu mladé generace, ale i učitelské a rodičovské veřejnosti.

 

3. 6. Mládež a volný čas

Volný čas dětí a mládeže plní v současné době funkci relaxační, regenerační, kompenzační, sociálně preventivní a výchovnou. Součástí náplně volného času jsou z  tohoto hlediska nejrůznější aktivity, z nichž převládají aktivity ryze relaxační, dále pak pohybové, kompenzační a sebevzdělávací. Aktivní trávení volného času za přiměřeného dohledu nebo vedení kvalifikovaných vedoucích vždy působí jako primární prevence negativních jevů.

Na volný čas dětí a mládeže mají kromě objektivně daných celospolečenských podmínek vliv především rodina, stát (včetně školy a školských zařízení jako převážně státních institucí)
a dále neformální skupiny vrstevníků, resp. formalizované skupiny vrstevníků v občanských sdruženích dětí a mládeže, popř. ve sdruženích, která s dětmi a mládeží pracují. Způsob trávení volného času ovlivňuje i nabídka komerčních organizací (počínaje např. sportovními a kulturními organizacemi, přes podniky zaměřené na společenskou zábavu až po komerční média).

Velká pozornost by měla být věnována rozvoji tělesné výchovy jako formotvornému faktoru osobnosti (rozvoj aktivity, respektu a spolupráce, spoluzodpovědnosti, zdravé soutěživosti). Aktivní způsob života je i důležitou součástí prevence negativních jevů. Důležitou roli hrají
i aktivity kulturní, ať už receptivního nebo reproduktivního či produktivního charakteru.

a) Podpora na úrovni veřejné správy

V této oblasti hraje nezastupitelnou roli školství jako jeden z  hlavních garantů výchovy mimo vyučování a tedy i gestor nemalé části činností ve volném čase a zároveň i gestor, spravující četná zařízení pro výchovu mimo vyučování. V České republice pracuje 4 240 školních družin se 232 000 žáky, 371 školních klubů s 27 000 žáky, významná je i činnost sportovních klubů, kde je registrováno 250 000 dětí (ovšem jen tři čtvrtiny škol všech stupňů mají vlastní tělocvičny a hřiště).

Ze školských zařízení, zabývajících se volným časem dětí a mládeže, zaujímají největší objem střediska pro volný čas ( známá jako Domy dětí a mládeže). V roce 1997 působilo v republice 294 těchto subjektů. V jejich 15 475 pravidelně pracujících zájmových útvarech bylo zapojeno více než 215 tisíc a v dalších aktivitách pak více než 2, 3 miliony dětí a mladých lidí. Domy dětí a mládeže jsou jedním z nejvýznamnějších organizátorů účelného využívání volného času dětí a mládeže a uskutečňují širokou škálu pestrých a přitažlivých aktivit ve sféře výchovně vzdělávací, relaxační, poznávací, vyhledávání talentů a jejich podpoře.

Problémem zůstává využívání školních budov, hřišť a dalšího majetku státních základních a středních škol pro neziskovou mimoškolní činnost. Tyto školy často z finančních důvodů v této oblasti upřednostňují podnikatele, či své prostory poskytují za úplatu.

Dalším resortem, který se významně podílí na formování volného času mládeže, je Ministerstvo kultury. V České republice existuje hustá síť padesáti profesionálních divadel, z nichž 12 se přímo zaměřuje na dětského diváka, a symfonických orchestrů (13), které poskytují slevy dětem a mládeži. Každoročně jsou vyhlašovány granty na podporu nekomerčního umění, které umožňují dostupnost nekomerčního umění mládeži. Granty jsou podporovány i další aktivity, např. vydávání ilustrovaných knih pro děti a mládež, přednášky, literární večery, výstavy, soutěže a aktivity podporující doplňkovou knihovnickou, informační a kulturně-vzdělávací činnost pro děti a mládež.

Také resort práce a sociálních věcí se v rámci prevence sociálně-patologických jevů orientuje na rozvíjení volnočasových aktivit mládeže. V současnosti působí v České republice např. třicet tři sociálních asistentů, kteří pracují s neformálními skupinami mládeže v jejich přirozeném prostředí, rozvíjejí se aktivity v rámci sociální intervence.

Ministerstvo životního prostředí se jako gestor i koordinátor environmentální osvěty, vzdělávání a výchovy vůči vládě ČR , ale především v praxi, významně podílí na využívání volného času dětí a mládeže. Zapojení dětí a mládeže do péče o přírodu a životní prostředí patří k základním nástrojům ovlivňování jejich osobní odpovědnosti, postojů a chování i vztahu k přírodě, prostředí ve kterém žijí a ke zdravému způsobu života. Každoročně financuje projekty občanských sdružení zabývajících se EOVV (nejen pro děti a mládež) formou výběrového řízení, vydává řadu publikací, učebních textů pro vysoké školy, filmů, poskytuje k využití ve výchově videotéku MŽP a podporuje ve vztahu k mladé generaci mnoho dalších aktivit.

Ministerstvo zemědělství rozvíjí některé programy,související s volným časem dětí,ve svých učňovských zařízeních (např. sportovní a profesní soutěže, zájmová a umělecká činnost).

Specifickým je v této oblasti resort obrany, kde je v podmínkách zejména základní služby volný čas mladých mužů do značné míry regulován. Zde je žádoucí vytvářet podmínky pro rozšiřování možností sportovních aktivit (např. i sdružováním prostředků s ministerstvem školství a podobně), je žádoucí více využívat zkušeností vojáků nejen základní služby jako tvůrců a organizátorů volného času dětí a mládeže, především jako dobrovolných vedoucích v občanských sdruženích.

Řadu úkolů v této oblasti by měly plnit obce, okresní a školské úřady, především svými granty pro občanská sdružení a další nevládní organizace, pracující v oblasti dětí a mládeže, péčí
o provozování a zřizování veřejných hřišť a sportovišť a zařízení pro volný čas dětí a mládeže. Bohužel prozatím jde o vcelku ojedinělé případy. Většímu rozšíření zájmu nižších článků státní správy a samosprávy o zabezpečení volného času dětí a mládeže brání patrně především nedostatek finančních prostředků ve veřejných rozpočtech. Svoji roli zde však nepochybně sehrává i absence právních norem. Představitelé regionů a obcí nejsou nuceni péči o volný čas zařazovat mezi priority financování.

 

 

b) Subjekty nestátní povahy

V České republice existuje několik stovek občanských sdružení dětí a mládeže, ve kterých je registrováno cca 10% populace do 26 let, dále tělovýchovných a sportovních spolků (z nichž 200 má celorepublikovou působnost), v nichž je organizováno zhruba 25 % dětí a mládeže,
a dalších sdružení, pracujících s dětmi a mládeží. Činnostem v těchto sdruženích s různorodou činností (cestování, sport, tábornictví, kultura, zájmové technické činnosti, společensky prospěšné aktivity atd.) se věnuje cca 19% populace jako příležitostní účastníci akcí nebo aktivní spolupracovníci sdružení.

Úloha občanských sdružení spočívá nejen v příspěvku ke kvalitnímu naplňování volného času organizované i neorganizované mladé populace, ale i v nezastupitelném výchovném efektu, který tato sdružení svou činností přinášejí. Oběma těmito funkcemi doplňují působení rodiny
a školy a dalších subjektů. V této oblasti začínají v posledním období hrát důležitou úlohu
i církve a církevní spolky. Činnost nevládních organizací lze považovat za základní prvek
v procesu budování občanské společnosti.

Nejzávažnější problémy:

V této oblasti je cílem vytvářet odpovídající podmínky pro smysluplné trávení volného času dětí a mládeže a vytvářet odpovídající legislativní a ekonomické nástroje pro stimulaci kvalitní nabídky a naplnění aktivit ve volném čase mládeže. Zpracovat a realizovat systém vzdělávání pedagogů volného času i dobrovolných vedoucích v občanských sdruženích.

 

3. 7. Mládež a zdraví

Resort zdravotnictví se zabývá problémem vypracování koncepce zdravotní péče a jejího financování. V roce 1996 bylo celkem registrováno 3400 míst dětských a dorostových lékařů
(na jedno místo připadá v průměru okolo tisíce pacientů). Pediatři představují čtvrtou největší profesní skupinu mezi lékaři. Vzhledem k dlouhodobé klesající porodnosti, a tím ke snižujícímu se počtu dětí ve věku do 18 let, vznikají určité problémy s profesním uplatněním těchto lékařů. Uváděný počet dětských lékařů a průměrný počet pacientů na jednoho lékaře je jedním z předpokladů dobré zdravotní péče o mladou generaci.

Pozitivním rysem zdravotnictví v České republice je již několik let trvající pokles potratů: oproti roku 1996 se celkový počet potratů snížil o 5,5 % a počet umělých přerušení těhotenství o 7 %, tento trend je provázen zvyšováním počtu žen užívajících antikoncepci a je důkazem správně prováděné výchovy k plánovanému rodičovství.

V důsledku kvalitní odborné péče, zejména o děti do jednoho roku věku, dosáhla v České republice v roce 1996 novorozenecká úmrtnost výše 3,8 promile a v roce 1997 došlo
k jejímu poklesu na 3,6 promile. Tyto údaje staví naši republiku mezi vyspělé evropské státy. Kojenecká úmrtnost dosáhla v roce 1996 6,05 promile, v roce 1997 poklesla na 5,9 promile, což je průměr obvyklý v zemích Evropské unie.

Kvalita a rozsah preventivní péče o děti do 18 let věku zůstává nezměněna. Dítě je do věku jednoho roku preventivně vyšetřeno devětkrát, dále je vyšetřeno v 18 měsících, ve věku tří let a dále po dvou letech. Kromě preventivních prohlídek je prováděn u všech dětí po narození screening fenylketonurie, hypotyreozy, vyšetření kyčelních kloubů, převážně ultrazvukem, povinné očkování proti přenosným nemocem (i když se v poslední době sporadicky ozývají hlasy, že povinné očkování je aktem omezování osobní svobody)

Mezi nejzávažnější problémy patří oblast prevence úrazů dětí a mladistvých. Vzhledem k narůstajícímu počtu závažných úrazů u dětí a mladistvých je nutné zlepšovat ve spolupráci s ostatními resorty tuto oblast prevence a zábrany těchto úrazů.

Určitým problémem jsou v současné době postoje některých rodičů, v minulosti navyklých na automatismus komplexní pediatrické péče (písemné zvaní na všechny preventivní akce), zatímco dnes při fungování praktických lékařů pro děti a dorost musí dbát o pravidelnost péče o zdraví svých dětí sami.

Na základě výzkumů Institutu dětí a mládeže lze konstatovat, že mladá generace nedoceňuje plně potřebu žít zdravě. Až 90% procent dotázaných považuje sice za významné pečovat o své zdraví, tři čtvrtiny tak hodnotí udržování si dobré fyzické kondice, ale jen 58% respondentů ve věku 15 až 24 let považuje za významné nekouřit a jen 48% pak nepít alkohol. Tyto dvě poslední odpovědi již naznačují negativní tendence v chování mladých lidí ve vztahu ke kouření a pití alkoholu (za posledních 50 let se spotřeba alkoholu v ČR zvýšila dvaapůlkrát, spotřeba cigaret se ve srovnání s rokem 1989 zvýšila o více než 20 %). K docenění potřeby žít zdravě byl v rámci Ministerstva zdravotnictví ve spolupráci s jinými resorty rozvinut program Zdravá škola.

Ministerstvo zdravotnictví finančně přispívá na programy nejrůznějších státních i nestátních organizací, které se zabývají pomocí postiženým dětem. Podporuje osvětové programy zaměřené na boj proti alkoholu, kouření, drogám, HIV/AIDS, programy, zaměřené na propagaci zdravého životního stylu, hygienu, zdravou výživu, plánované rodičovství.

Garantem plnění úkolů resortu zdravotnictví při realizaci Koncepce státní politiky ve vztahu k mladé generaci, i úkolů vyplývajících z Úmluvy o právech dítěte, bude nově ustanovené oddělení péče o matku a dítě v odboru zdravotní péče Ministerstva zdravotnictví ČR.

Nejzávažnější problémy:

V oblasti zdraví mládeže je cílem dále postupně zlepšovat zdraví mladé populace, které je ovlivňováno kvalitou životního prostředí a životním stylem. Zvyšováním kvality péče prenatální i postnatální dosáhnout dalšího snižování novorozenecké, kojenecké i dětské úmrtnosti, snižovat riziko vrozených vývojových vad, Zdravotní péči poskytovat v co nejširším rozmezí této skupině populace bezplatně. Dále rozvíjet primární péči a především důslednou prevenci, včetně prevence závažných úrazů u dětí a mladistvých. Dále je nutné osvětově působit na jedince a rodiny s cílem zlepšit jejich informovanost o zdravém životním stylu, hygieně, zdravé výživě, plánovaném rodičovství.

 

3. 8. Mládež a sociálně-patologické jevy

V posledních letech dochází k nebývalému rozšíření sociálně-patologických jevů mezi mládeží. Za příčiny tohoto stavu lze považovat především některé negativní jevy v rodině, dále současné společenské prostředí, kde se po ztrátě bariér, typických pro totalitní režimy, zatím spíše prosazuje snáze agrese a konzumní styl života, než jednání orientované na spolupráci a vytváření kvalitních vztahů. Dále jde o agresivní vliv konzumní kultury, včetně dopadů do hodnotového systému mladé generace, nedostatečnou nabídku atraktivních možností trávení volného času, což vše zvyšuje riziko ohrožení mladé generace sociálně-patologickými jevy. Jednou z příčin výskytu sociálně-patologických jevů, včetně projevů politického extremismu, je nezaměstnanost mladých lidí.

K sociálně-patologickým jevům patří i násilí páchané na dětech a mladých lidech. Kromě násilných trestných činů, pozorovatelných v širokém průřezu populace, jde o násilí v rodinách (ublížení na zdraví, syndrom týraného dítěte, systémové týrání a podobně), ale i o násilí (šikanu) ve školních kolektivech a vojenských jednotkách. Nudící se mladí lidé, často pod vlivem alkoholu a dalších toxických látek, se dopouštějí vandalismu a násilné trestné činnosti.

Přestože jde z pohledu kriminální evidence o ojedinělé jevy, je třeba řešit problematiku dětské prostituce a prostituce mladistvých a množící se produkci dětské pornografie.

Od roku 1990 se výraznou měrou rovněž rozšířilo zneužívání návykových látek. V této oblasti se Česká republika velmi rychle dostává na úroveň vyspělých zemí s obdobným modelem zneužívání návykových látek i mírou zneužívání (v alkoholu ovšem patříme k předním konzumentům). Obecně lze konstatovat, že se vytvořily podmínky pro konstituování, byť zatím marginálních skupin dětí, u nichž je možná prognóza budoucí závislosti. Přes některá opatření se nesnižuje závislost dětí a mladistvých na hracích automatech. Některé sociologické průzkumy naznačují, že o závažných problémech lze hovořit u zhruba 3 % středoškoláků.

Závažné jsou i projevy politického extremismu, pod který můžeme zahrnovat negativní jevy spojené s hnutím skinhead (rasismus, šovinismus, xenofobie a antisemitismus) a dalších sympatizujících skupin mládeže. Výzkum poukazuje na existenci rasových předsudků
u mládeže - zatím převážně jen vůči romskému etniku. Sociologický výzkum srovnávající názory a postoje české mládeže s názory a postoji mládeže zemí Evropské unie potvrdil, že naše mládež daleko ostřeji vnímá různé marginální skupiny a vykazuje podstatně nižší míru tolerance k nim, je daleko ostřeji naladěna vůči cizincům z chudších států, kteří u nás žijí
a pracují.

Nejzávažnější problémy:

V této oblasti je cílem minimalizovat příčiny vzniku sociálně-patologických jevů i jejich dopadu na mládež, a proto je třeba vytvářet podmínky pro činnost všech subjektů, které vykonávají preventivní aktivity (primární prevence) nebo jsou orientovány do oblasti resocializace ohrožených a narušených jedinců.

 

3. 9. Mládež a životní prostředí

Stav životního prostředí má vliv i na zdraví mladé generace. Zapojení dětí a mládeže do péče o přírodu a životní prostředí patří k základním nástrojům ovlivňování jejich osobní odpovědnosti, postojů a chování i vztahu k přírodě, prostředí, ve kterém žijí, a ke zdravému způsobu života. Ministerstvo životního prostředí zpracovalo resortní Koncepci environmentální osvěty, vzdělávání a výchovy, včetně doprovodného programu. Rovněž zahájilo přípravu zpracování Státního programu environmentální osvěty, vzdělávání a výchovy v České republice, který vznikne v úzké spolupráci, především s ministerstvem školství, ale i ostatními ministerstvy. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy promítlo požadavky environmentální osvěty, vzdělávání a výchovy do osnov základních škol, pokračuje program Zelená škola. Po roce 1991 vznikly ekologicky orientované střední a vyšší střední odborné školy.

Na vysokých školách existuje 49 studijních oborů, zaměřených na otázky ekologie a životní prostředí, zkoumány jsou i další způsoby, jak implementovat pojem “trvale udržitelný rozvoj” do našeho vzdělávacího systému (Fond rozvoje vysokých škol, činnost občanských sdružení atd.).

Důležitou roli v oblasti environmentální osvěty a vzdělávání a výchovy hrají nevládní neziskové organizace, zaměřené na problematiku životního prostředí. Prvky environmentální osvěty, vzdělávání a výchovy zařazují do programu i jiné nevládní neziskové organizace, např. se sportovně rekreačním, kulturním, sociálním, zdravotnickým i náboženským zaměřením i sdružení mládeže, jako Junák, Pionýr a další. Nejefektivněji pracují taková sdružení, jejichž práce je založena nejen na výuce a doplňování znalostí, ale také na praktickém přístupu k péči o přírodu a životní prostředí. V oblasti environmentální osvěty, vzdělávání a výchovy se specificky vyčlenila specializovaná střediska a centra environmentální osvěty, vzdělávání a výchovy, ale i centra ochránců přírody a skupiny mladých ochránců přírody. Jejich úsilí je zaměřeno především na děti a mládež a jejich cíle jsou v souladu cíli a potřebami ochrany příroda a životního prostředí.

Nejzávažnější problémy:

V této oblasti je cílem vytvářet podmínky pro zvýšení preference hodnot a aktivit zdravého životního stylu mladé generace a vychovávat mládež k žádoucím environmentálním postojům.

 

3. 10. Mládež z národnostních menšin, mladí migranti, běženci:

Národnostní složení mladé generace se příliš neliší od složení celé populace, ale menší rozdíly přece jen existují. K české národnosti se hlásí téměř 82 % mladé generace, k moravské národnosti přes 14%, necelá 3% se hlásí k národnosti slovenské, 0,4% mladých lidí jsou polské národnosti a 0,2% německé národnosti. K romské národnosti se přihlásilo 0,4% mladé populace (10 000 osob). Tato skutečnost je dána tím, že Romové se v nezanedbatelném počtu hlásí k české národnosti.

Dosud vysoká národnostní homogenita naší společnosti neznamená, že není třeba zvýšeného dohledu nad naplňováním práv národnostních menšin, a to i s ohledem na celoevropský trend k formování mnohonárodnostních států.

Vzhledem k faktu, že se Česká republika stává ze země tranzitní zemí cílovou, stávají se úkoly ve výchově k toleranci a dobrým vztahům k příslušníkům jiných národů a hledání forem vzájemného poznávání nejvýš aktuálními. Podle některých odhadů činí podíl cizinců na celkovém obyvatelstvu České republiky zhruba 1,5 %. Tento stav se ovšem může z nejrůznějších příčin změnit (ekonomické vlivy, válečné konflikty a podobně). Lze očekávat, že po přistoupení naší republiky do Evropské unie tento podíl několikanásobně vzroste. Prozatím lze hovořit o vytváření komunit z obyvatel dřívějšího Sovětského svazu, Jugoslávie a komunit z obyvatel některých asijských zemí (příklady Spolkové republiky Německo a Francie a dalších zemí dávají možnost očekávat i výrazný nárůst tureckého a arabského obyvatelstva). Již dnes děti – uprchlíci a děti bez občanství představují vážný problém, který bude nutné koncepčně řešit.

Prozatím mají mladí lidé vcelku pozitivní postoje k cizincům, kteří k nám přišli pracovat a podnikat, byť jsou jiné národnosti a “barvy pleti”. Ve většině případů jim nevadí, když mají (nebo by mohli mít) za spolužáka či spolupracovníka cizince. Ovšem podíl cizinců je dosud poměrně nízký. Mladí lidé přijímají ve značné míře i lidi jiné “barvy pleti”, pokud akceptují převládající modely vztahů mezi lidmi u nás a neodlišují se markantně od životního stylu naší populace. Tyto pozitivní výsledky, získané sociologickým výzkumem, je ovšem nutno konfrontovat s výskytem násilné trestné činnosti s rasovým podtextem. Převážně jsou zatím tyto útoky vedeny vůči romskému etniku. Od roku 1989 bylo zabito 12 Romů a další byli těžce zraněni. Nevládní organizace, zabývající se monitorováním rasově motivovaných násilných činů, napočítaly za posledních devět let 1250 těchto činů.

Nejzávažnější problémy:

V této oblasti je cílem zlepšovat podmínky pro kulturní a sociální rozvoj menšin a minorit s důrazem na romské děti a mládež; koncepčně řešit výše uvedené závažné problémy.