POZNÁVEJ MINULOST – VYTVÁŘEJ BUDOUCNOST

9. 11. 2003
MEZINÁRODNÍ DEN PROTI FAŠISMU A ANTISEMITISMU



OBSAH

1 O čem kampaň je

2 Přidej se

3 Souvisicí informace



1 O čem kampaň je

Pro nacisty byli obětními  beránky Židé...
Ve dvacátých a počátkem třicátých let minulého století byla v Německu velká krize. Kvůli největší světové ekonomické recesi v historii neuvěřitelně rostla nezaměstnanost a inflace. První světovou válku Německo prohrálo a řada sociálních a politických problémů vytvořila ovzduší nedůvěry a obav. Vynořivší se politik Adolf Hitler byl posedlý myšlenkou, že skutečnou příčinou problémů Německa jsou Židé. Při propagandistické akci v Mnichově v roce 1920 hovořil Hitler o „hrozbě“ pro „Árijce“ od „židovské rasy“. Hitler tvrdil, že „ti Židé“ jsou jedinou „rasou“, která touží jen „po penězích a moci“ (Adolf Hitler: „Přehled antisemitismu", 1919).
Hitlerův politický úspěch byl založen hlavně na jeho agresivní propagandě, jež zneužívala obavy a pocity nejistoty a touhu Němců po „silném vůdci“. Ukázal prstem na Židy jako na obětní beránky, na něž se měla soustředit všechna nenávist a obavy. Podle Hitlerovy antisemitské totalitní ideologie existovalo jenom jediné „řešení“: totální zničení židovského obyvatelstva Evropy. 9. listopad 1938 byl symbolickým počátkem této vyvražďovací politiky – holocaustu.

...a koho označíme za viníky teď?
Po 2. světové válce se Evropané rozhodli, že už nikdy nedopustí, aby se něco jako holocaust opakovalo. Prohlásili: Už nikdy! „Už nikdy“ neznamená jenom už ne Hitlera a už ne holocaust, ale znamená to také uvědomit si  podhoubí nenávisti, strachu, předsudků, diskriminace a rasismu, které byly hnací silou nacismu.
Terčem letošní kampaně kolem 9. 11. je způsob, jakým jsou určité skupiny používány jako obětní beránci vinní za hospodářské, politické a sociální problémy. V dobách nejistot, ať už politických, sociálních či ekonomických, lidé hledají někoho (jenom ne sebe), koho by z toho obvinili. To platí samozřejmě i pro dnešní Česko, Slovensko, bývalou Jugoslávii atd.

Neukazujte prstem
Paušalizující výroky jako „Ukrajinci (Poláci atd.) nám berou práci“,  „cikáni nepracují a žijí z našich daní“ nebo „světová židovská lobby znemožňuje mír na Blízkém východě“ jsou založeny na předsudcích a podněcují rasismus a nenávist. Obětními beránky jsou obvykle skupiny,  které „nepasují“ do české (slovenské atd.) kultury a které vypadají odlišně – kvůli barvě kůže, své kultuře, životnímu stylu nebo názorům.
Nacisté pronásledovali všechny skupiny, které se nehodily do jejich fašistické ideologie: Židy, Romy, homosexuály, komunisty a jiné politické protivníky a lidi s postiženími.
Hitlerovy fašistické ideje vyrůstaly z existujících předsudků vůči Židům, zakořeněných nejen v Německu, ale v celé Evropě. I nyní někteří politici, např. starostové, zneužívají obav, špatných zkušeností a xenofobních postojů, aby propagovali svá „řešení“:  vystěhovávání, zavírání hranic, omezování občanských práv a zavádění tzv. protiteroristických opatření. Evropa je na hony vzdálena kultuře vzájemného porozumění a mírového soužití. Menšiny jsou vylučovány a obviňovány ze všeho možného, co nefunguje.

Připojte se k boji s netolerancí: UŽ NIKDY!
Dostanete se třeba do debaty, např. v hospodě, a někdo argumentuje, že „za zvyšování daní mohou cikáni a uprchlíci, protože zneužívají sociální dávky“. Jak byste reagovali? Báli byste se tomu oponovat, i když s tím nesouhlasíte? Lhostejnost není namístě, chce to naopak aktivní vyjádření. Znamená to být kritičtí a sdělit svůj názor, odporovat demagogii a propagandě. Místo ukazování prstem na někoho jiného je třeba se bavit o společných řešeních příčin problémů a o sociální integraci. Spoluprací s lidmi jiné národnosti či víry šíříme toleranci a soudržnost společnosti, což jasně ukáže, za čím si stojíme: Už nikdy!

2 Přidej se

CO MůŽETE UDĚLAT
Každoročně kolem 9. listopadu organizuje síť UNITED celoevropskou kampaň na památku pogromu o „Křišťálové noci“, na protest proti netoleranci a za vybudování jiné budoucnosti.
Síla takových akcí je v tom, že se nejrůznější součásti evropského hnutí proti rasismu, fašismu a netoleranci účastní společné kampaně. Tak se jim nejen dostane větší publicity ve sdělovacích prostředcích a přitáhnou víc lidí, ale ještě důležitější je, že se navzájem motivují a inspirují svými zkušenostmi a nápady. Na znamení usmíření, vzájemného porozumění
a společných zájmů si různé skupiny onen den připomínají společně. Svědci fašismu vyprávějí mladým aktivistům svoje zážitky. Židé a křesťané organizují společné vzpomínkové akce a romské skupiny spolupracují s organizacemi homosexuálů. Všichni dohromady nechceme jen upozornit na nebezpečí diskriminace, rasismu a izolace, ale zasadit se za mír a porozumění.
Pestrost a nápaditost mnoha simultánních akcí na různých úrovních po celé Evropě vytvářejí úspěch kampaně. Ta drží pohromadě tím, že se koncentruje na jediné datum – 9. listopad – a společné téma a heslo. Jako dobrý nástroj můžete pro akce v kampani použít plakát s vysvětlením, o co nám jde. Můžete zorganizovat např. veřejné diskuse, demonstrace či manifestace, vzpomínkové akce, konference, výlep plakátů, tiskové besedy, kulturní podniky (např. koncerty) – spolu s příslušníky menšin.

PŘIDEJTE SE KE KAMPANI!
> Objednejte si plakáty k této kampani zdarma od kanceláře UNITED v Praze (max. 100).
> Informujte UNITED (poštou, faxem či e-mailem) o svých chystaných akcích (název, datum, místo, téma a název,  adresa a kontaktní osoba vaší organizace).

Mějte na paměti, že většina akcí je organizována bez dotací, takže „nejsou peníze“ nemusí znamenat „nebude akce“. Důležité je, abyste do cílů své akce zahrnuli  ochranu a podporu obětí fašismu.

Praktické tipy:
> Začněte s přípravou akce včas.
> Využijte prostředky, které už v organizaci máte.
> Poohlédněte se po partnerech a spojencích – případně i mimo občanskou společnost (školy, obce apod.).
> Snažte se zapojit co nejvíc lidí už do příprav akce a jasně jim rozdělte úlohy.
> Materiály pro kampaň dostanete od kanceláře UNITED zdarma.

Otázky, které byste si měli položit:
> Jaké poselství chcete sdělit?
> Jak chcete rozšiřovat toto svoje sdělení?
> Jaký výsledek akce očekáváte (dlouhodobý či krátkodobý)?
> Jakou publicitu potřebujete, aby se vaše sdělení dostalo k lidem?
> Existují ještě efektivnější metody nebo příležitosti k takovému sdělení?

ČÍM VÁM MůŽE POMOCI UNITED
UNITED vydá zvláštní Kalendář akcí, které se uskuteční po celé Evropě a jež vám mohou pomoci navázat kontakty, přijít na nové nápady a vyměnit si mluvčí či řečníky s ostatními skupinami. Kalendář bude několikrát
aktualizován a zveřejněn na webové stránce UNITED: www.unitedagainstracism.org
Zavolejte pražskou kancelář UNITED,  nemůžete-li najít partnera pro svoje akce. Můžeme vědět o jiných neziskových organizacích ve vašem okolí, které něco připravují.
Pošleme tiskovou zprávu o akcích všem důležitým tuzemským i evropským tiskovým agenturám, novinám apod. Novináře, kteří se budou chtít dozvědět víc o jednotlivých akcích, odkážeme na organizace, které pořádají místní akce. Po 9. listopadu vypracuje UNITED celoevropskou zprávu, v níž bude uvedeno co nejvíce akcí, které proběhly.

ČÍM MůŽETE  POMOCI UNITED VY
To vše můžeme dělat jen s vaší pomocí. Pomožte nám dělat vzrušující zprávy pro média! Ohlaste nám svoje akce! Posílejte nám pozvánky, letáky a plakáty ještě před konáním akce. Pošlete nám svoje kontakty na média. Pomožte nám, aby tiskové zprávy byly co nejúplnější – zajistěte, aby v nich byla i vaše akce! Posílejte nám zprávy, reportáže, novinové výstřižky, fotografie apod. hned po uspořádání akce.

3 Souvisící informace

CO BYLA „KŘIŠŤÁLOVÁ NOC“
9. listopadu 1938 zahájili nacisté v Německu pogrom na Židy. Poté, co nacisté přišli v roce 1933 k moci, Židé se stali objektem surových zákonů – byli donuceni předat svoje podniky „Árijcům“, směli nakupovat jenom v židovských obchodech, děti směly chodit jen do škol pro Židy atd. Provázelo to organizované násilí proti Židům na ulicích i jinde. Před 9. 11. 1938 byly však útoky vypadaly jako nenaplánované a nepodporované nacistickou stranou či německou vládou. 6. listopadu 1938 obdržel mladý Žid žijící v Paříži Herschel Grynszpan pohlednici od svého otce Zindela, že byl spolu s 18 000 jinými německými Židy deportován na polskou hranici. Otec v ní popsal strašné podmínky, v nichž deportovaní žili. Herschel Grynszpan tím byl tak rozzuřen, že šel na německé velvyslanectví v Paříži a tam postřelil prvního německého úředníka, na kterého narazil, Ernsta vom Rath, diplomatického asistenta. Vom Rath na svá zranění zemřel 8. listopadu a zpráva o jeho smrti dorazila do Německa příští den. Hitler a Goebbels byli právě na oslavách 10. výročí Hitlerova puče z 9. 11. 1923. Goebbels se okamžitě chopil šance a pronesl štvavou řeč proti Židům.
Pogrom začal 9. 11. 1938 v Berlíně, neoficiálně jej organizovaly Hitlerovy útočné jednotky SA. Reinhard Heydrich, tehdejší říšský vůdce SS, nařídil depeší všem jednotkám SA a SS zahájit násilné akce. Byly podpáleny synagogy. Po celé zemi byly rozbíjeny výlohy židovských obchodů, což dalo vznik jménu "Kristallnacht", vlastně tedy Noc rozbitého skla. Mnoho Židů bylo fyzicky atakováno. Přes 7 000 židovských obchodů v celém Německu bylo vyrabováno. V každé židovské čtvrti byl zapálen oheň a nacisté pálili náboženské knihy. Bylo zničeno kolem 200 synagog. Pogrom trval 24 hodin a 91 Židů bylo zabito. Více než 30 tisíc jich bylo zatčeno a posláno do koncentračních táborů. Mnoho z nich bylo během následujících dvou měsíců zavražděno.
“Křišťálová noc“ je zpravidla pokládána za symbolický počátek holocaustu. Kromě cca 6 milionů Židů zahynulo v důsledku politiky totální likvidace i odhadem 5,5 milionu „nepřátel Říše“, zločinců a „asociálů“, lidí s mentálním postižením, homosexuálů, Svědků Jehovových, politických protivníků (např. komunistů a socialistů) a Romů. Odhady počtu zavražděných „cikánů“ se pohybují mezi 200 000 a 1 500 000. Počet homosexuálů zabitých v koncentrácích se odhaduje na 10 až 15 tisíc. Uvězněno bylo na 100 000 mužů a žen z německé komunity cca 1,5 milionu homosexuálů. Název „Křišťálová noc“ dali akci sami nacisté, aby zamaskovali, o co šlo. Němečtí antifašisté ji dnes raději nazývají „Nocí říšského pogromu“, ale u nás i ve většině jiných států se používá název „Křišťálová noc“, který je známější.

DEFINICE

antisemitismus

Antisemitismus znamená předsudky vůči Židům. Antisemité se mylně domnívají, že Židé se zásadně liší od jiných lidí, že chtějí ovládnout svět a pokoušejí se toho dosáhnout pomocí celosvětového spiknutí. Tato forma xenofobní netolerance vede k diskriminaci jednotlivců i k perzekuci Židů jako skupiny. K nejstrašnějšímu projevu antisemitismu došlo po nástupu Hitlera k moci s nacistickou ideologií rasové čistoty.

fašismus
Fašismus je násilné reakční krajně pravicové politické hnutí, které se projevuje až formou otevřeně teroristické diktatury. Získává podporu ve  všech vrstvách společnosti zejména v dobách politické a ekonomické  krize. Ničí demokratické svobody a diskriminuje příslušníky specifických  (etnických) menšin a lidí s odlišnými názory. Fašisté věří ve spravedlivé vládnutí (vůdcovství) silného muže místo parlamentní demokracie. Fašismus staví na silném nacionalismu, který se často zvrhá v rasismus. Termín  fašismus je historicky spojován s italským fašismem za Mussoliniho, ale aplikuje se i na řadu podobných režimů, stran a hnutí.

nacismus
Nacismus je ideologie a politika německého fašismu, které byly  charakteristické rasismem, antisemitismem, totalitarismem, sociální  demagogií, agresivitou a požadavky na nadvládu nad ostatními národy. Slovo nacismus je odvozeno z výrazu „nacionální socialismus“, což bylo  politické hnutí v Německu, vedené NSDAP (Nacionálně socialistická německá dělnická strana). Nacistický režim byl odpovědný za smrt milionů civilních obyvatel. Určité skupiny se i dnes ztotožňují s ideály nacismu. Tito neonacisté se někdy projevují jako skinheadi, ale ne všichni. A ne všichni skinheadi jsou neonacisty.

Obětní beránek
Obecně vzato, obětní beránek je osoba, která je obviňována nebo trestána za hříchy jiných. Ve společenském kontextu je používání obětních beránků  silně spojeno s předsudky. Osoba nebo celá skupina je obviňována na základě zavádějících informací, stereotypů nebo špatných zkušeností s některými jejími příslušníky. Obzvláště v dobách společenských změn a krizí lidé hledají někoho, komu by je dali za vinu (v Česku: pro někoho za všechno špatné může Havel, pro jiného zase komunisté, Romové, muslimové nebo Židé). Ve skutečnosti jsou společenské problémy natolik složité, že je těžké pochopit reálné důvody změn společnosti. Použít obětního beránka kompenzuje tyto pocity bezmoci a nejistoty.

 

INFORMACE NA INTERNETU V ANGLIČTINĚ
UNITED for Intercultural Action - www.unitedagainstracism.org
Internet Centre Anti-Racism Europe (I CARE) - www.icare.to
Muzeum a památník holocaustu (USA) - www.ushmm.org
Středisko Simona Wiesenthala - http://motic.wiesenthal.com
Antisemitismus a xenofobie dnes - www.axt.org.uk

CO JE UNITED?
UNITED for Intercultural Action je celoevropská síť proti nacionalismu, rasismu, fašismu a na podporu migrantů a uprchlíků. Rasismus, nacionalismus, fašismus, diskriminace, restriktivní azylová politika – všechny tyto problémy jsou celoevropské. S netolerancí se musí bojovat na všech úrovních. UNITED propojuje přes 550 organizací nejrůznějších typů (místních, národních, evropských i celosvětových, většinou nestátních), sídlících ve všech státech Evropy, které dobrovolně spolupracují na základě společných akcí a na základě vzájemného respektu. UNITED je a zůstane nezávislým na všech politických stranách, organizacích a státech, ale snaží se o aktivní spolupráci s jinými antirasistickými iniciativami v Evropě. Pomocí sítě UNITED se organizace setkávají, pracují na společných aktivitách a vyměňují si informace. Celoevropské týdny akcí, kampaně apod. se plánují a diskutují na konferencích UNITED. Na nich se seznamují zástupci organizací s podobnými názory a spolupracují na specifických projektech a tématech. Pracovníci sekretariátu jsou v trvalém kontaktu s organizacemi sítě a zajišťují rychlý přenos informací a námětů. Tyto informace se získávají od více než dvou tisíc organizací, pošta se rozesílá cca 2200 skupinám po celé Evropě. Chcete-li se k nim přidat, proberte ideje a cíle sítě UNITED ve vaší organizaci. Dejte nám vědět, že se vaše organizace chce aktivně připojit nebo aspoň dostávat informace. A doplňte si nás do adresářů!


UNITED for Intercultural Action
Celoevropská síť proti nacionalismu, rasismu, fašismu 
a na podporu migrantů a uprchlíků
Postbus 413, NL-1000 AK Amsterdam, Netherlands
tel. +31-20-6834778, fax +31-20-6834582
info@unitedagainstracism.org, www.unitedagainstracism.org

UNITED for Intercultural Action
kancelář pro střední a východní Evropu

c/o Duha, Senovážné nám. 24, 116 47 Praha 1
tel. 234 621-374,-471, tel./fax 234 621-375
prokes@duha.cz