Letošní Zimní přechod Brd, v pořadí již pětapadesátý, se bude konat v sobotu 27. ledna 2024. Ročník 2024 se opět ponese v duchu tradiční akce s nosnou myšlenkou společného seznamování, navázání nových přátelství a vzájemného poznávání.

  Přechod Brd 2023, výměna „brděnek“ (foto Dan, ZHSK)

  První ročník přechodu v r. 1969 byl organizován jako branný závod, ale po předchozích událostech se stal i tichou, nenásilnou formou skautského protestu proti ruské okupaci a solidarity s činem Jana Palacha.

  Letos se na Kytínské louce můžete zúčastnit opět různých her, které si připravili skautky a skauti z 57. střediska Trilobit Praha.

  Společný nástup bude ve 13:00.

  Samozřejmostí je také výměna tradičních Brděnek* a také soutěž o tu nejkrásnější. Všechny soutěžní Brděnky bude možno odevzdat na místě do připravené schránky, či elektronicky zaslat na adresu: zimniprechodbrd@skaut.cz.

  Přechod Brd 2023, radost z netradiční „brděnky“ (foto Dan, ZHSK)

  Pro snazší dopravu účastníků jsme požádali o posílení ranního spoje: Os 19053 ze stanice Praha hl.n. v 8:55 směr Dobříš.

  O historii Zimního přechodu Brd

  se můžete víc dočíst na odkaze:

  https://zimniprechodbrd.skauting.cz/

  Tam také můžete přidat nějaké své vzpomínky, zejména pokud se Váš oddíl účastnil těchto přechodů před rokem 1990.

  Co jsou to Brděnky?

  Přechod Brd 2023, výměna „brděnek“ (foto Dan, ZHSK)

  Jsou to malé pamětní kartičky velikosti vizitky nebo jen o málo větší, obvykle s obrázkem, textem „Přechod Brd“, rokem konání, podpisem autora a názvem oddílu, z nějž autor pochází.

  Brděnky bývají účastníky pochodu vlastnoručně kreslené, nebo částečně kopírované a dokreslované a dobarvované ručně. Každý se snaží mít své Brděnky co nejhezčí a vyměnit je za co největší počet kartiček od jiných dětí z jiných oddílů. Nakonec tak každý oddíl shromáždí unikátní sbírkuz kartiček, které si účastníci rádi lepí do deníků a kronik, a která je každý rok jiná 🙂

  Zdroj: https://praha.skauting.cz/55-rocnik-zimniho-prechodu-brd/

  Foto Dan Novák, 170. oddíl ZHSK, 2023