Zničená zeleň (foto Dalimil Toman)
  Zničená zeleň (foto Dalimil Toman)

  Občané Mikulčic, dobrovolníci i odborníci se o víkendu 13.–14. 11. 2021 zapojili do první veřejné výsadby po ničivém červnovém tornádu, jež v obcích zničilo stovky stromů a keřů. Akce Den pro stromy, kterou organizovalo Hnutí Brontosaurus v Mikulčicích, zahrnovala nejen výsadbu stromořadí, ale i komunitní slavnost, jež obnovu zeleně zahájila.
  Přes sto padesát účastníků akce společnými silami a pod dohledem odborníků vysázelo čtyřicet vzrostlých, přes čtyři metry vysokých lip a javorů babyk v areálu Břízky u Mikulčic. Tento dvouhektarový park byl tornádem téměř kompletně zničen, a obnovovat se tak bude postupně. Vedle výsadby stromořadí jsme vysadili i lípy u obnoveného kříže nad rybníkem Cihelna.

  Brontosauři obnovují v Mikulčicích zeleň po tornádu (foto Pavel Novotný)
  Brontosauři obnovují v Mikulčicích zeleň po tornádu (foto Pavel Novotný)

  Kromě samotné výsadby připravili místní brontosauři s dalšími spolky program Dne pro stromy, který nabídl nejen aktivity pro děti na téma strom, ale i sousedské setkání, plánování další obnovy zeleně, osvětu ohledně sázení stromů a na závěr i táborák, hraní a zpívání.

  Výsadba u křížku (foto Josef Dvořáček ml.)
  Výsadba u křížku (foto Josef Dvořáček ml.)

  Akci společně zahájili zástupci partnerů výsadby, totiž děkanka Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity Alena Salašová, starosta Mikulčic Josef Dvořáček a programový ředitel Hnutí Brontosaurus Dalimil Toman.

  Brontosauři obnovují v Mikulčicích zeleň po tornádu (foto Pavel Novotný)
  Brontosauři obnovují v Mikulčicích zeleň po tornádu (foto Pavel Novotný)

  „Jsme velmi rádi, že se zapojilo tolik místních lidí a dobrovolníků, kteří odcházeli s dobrým pocitem. Je cítit velké společné úsilí vrátit obce po tornádu do normálního života. A je vidět, že lidé považují i zeleň za téma, kterému je třeba se intenzivně věnovat. Stromy lidem prostě chybí,“ říká Dalimil Toman z pořádajícího Hnutí Brontosaurus.

  Chvíle odpočinku (foto Pavel Marek)
  Chvíle odpočinku (foto Pavel Marek)

  „Motivující je nejen nadšení dobrovolníků z Brontosaura, skautů a veřejnosti, ale také odborná pomoc

  Zahradnické fakulty Mendelu, podpora obce, a mnoha firem, partnerů a donorů, např. Nadace Partnerství,“ dodává Dalimil Toman.

  Práce na obnově zeleně čeká obce v potornádovém pásu ještě hodně. Větší část výsadeb se bude moci odehrát až v příštím roce, kdy skončí stavební práce.

  Obnovovat bude třeba nejen zeleň v obcích, ale bude potřeba také oživit celou okolní krajinu. Už příští víkend (20.–21. 11., pozn. red.) organizuje Hnutí Brontosaurus Podluží další výsadbu stromořadí napříč poli z Mikulčic k řece Kyjovce. Přehled příležitostí na pomoc přírodě najdete v našem kalendáři dobrovolnických akcí.


  Více o Hnutí Brontosaurus
  Jsme nezisková organizace, jež propojuje smysluplnou dobrovolnickou práci se zážitky a zkušenostmi na celý život. Máme více než pětačtyřicetiletou tradici, viditelné úspěchy v péči o přírodní a kulturní dědictví a více než 1 300 hrdých členů, kteří za námi stojí. Každoročně vyrážíme s dobrovolníky kosit orchidejové louky, sázet stromy, opravovat hrady nebo třeba stavět školu v Himálajích.
  Sdružujeme převážně mladé lidi a dáváme jim příležitost udělat něco dobrého, bavit se, rozvíjet se a růst a zároveň přitom pomáhat světu kolem nás. Organizujeme dobrovolnické aktivity, víkendovky a letní akce v přírodních lokalitách a na památkách po celé České republice i v zahraničí.
  Vize Hnutí Brontosaurus: Chceme svět, ve kterém lidé nejsou lhostejní ke svému okolí, respektují a ctí přírodu a kulturní bohatství a společně o ně pečují. Více o nás zjistíte na www.brontosaurus.cz


  Zařadil: -maj-