Výstava se koná v rámci odborného programu ČSOP Oživení starých odrůd (foto ČSOP)
  Výstava se koná v rámci odborného programu ČSOP Oživení starých odrůd (foto ČSOP)

  Ve čtvrtek 5. října 2023 začíná Zemská výstava starých odrůd ovoce v Olomouci. Přijďte si prohlédnout Českou pochoutku, vyhlášenou Starou odrůdou roku pro rok 2024. Český svaz ochránců přírody připravil v pavilónu B na výstavišti Flora Olomouc pestrou přehlídku více než 100 starých odrůd jablek a hrušek. Výstava potrvá do neděle 8. října.

  Starou odrůdu roku jsme letos vyhlásili poprvé. Pomologická komise vybrala Českou pochoutku, krásnou původní českou odrůdu jabloně. V roce 1872 ji vyšlechtil nadšený pomolog Josef Eduard Proche. Odrůda plodí menší jablka, která mají typický, protáhlý zvonkovitý tvar „ovčí hubičky“. Jsou polosladká, šťavnatá, osobité chuti. Přijďte se seznámit. A ochutnat ji.

  Na výstavě starých odrůd ovoce si pak můžete prohlédnout pestrý sortiment podzimních jablek a hrušek. Z jablek nelze minout oblíbené malináče, kterých máme celou kolekci: Malinové podzimní, Malinové holovouské, Malinové hornokrajské i Malinové sloupenské. Z hrušek pak uvidíte řadu francouzských a belgických odrůd Hardyho, Pařížanku, Avranšskou, Pastornici, Charneuskou, ale i českou Koporečku.

  Česká pochoutka, vyhlášená Starou odrůdou roku pro rok 2024 (foto ČSOP)
  Česká pochoutka, vyhlášená Starou odrůdou roku pro rok 2024 (foto ČSOP)

  Výstava se koná v rámci odborného programu ČSOP Oživení starých odrůd. Tento celostátní program je zaměřen na vyhledávání starých odrůd ovocných stromů a jejich záchranu. Informace o starých ovocných odrůdách a genofondových plochách, na kterých je udržujeme, průběžně publikujeme na www.stareodrudy.cz.

  Zařadil: -maj-

  Autoři