„V době, kdy se do veřejného prostoru tlačí proruské síly, jsme společně vyslali mimořádně důležitý vzkaz české i světové veřejnosti: Dokážeme se postavit za českou demokracii i za napadenou Ukrajinu. Navíc jsme posílili naději, že současné výzvy zvládneme,“ napsali po ukončení demonstrace svolané spolkem Milion chvilek pro demokracii její pořadatelé.
  „Ááá, pan Vaněk…“

  Ke shromážděným občanům hovořili z velkoplošných obrazovek „naživo“ z pódia či vzdáleně pomocí videovzkazů lidé, kteří mají co říct. Ať už jsou širší veřejnosti známí, či nikoli. Namátkou: ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek, režisér Václav Marhoul, režisérka Helena Třeštíková, biskup Václav Malý, ekonom Tomáš Sedláček, zakladatelé Milionu chvilek Mikuláš Minář a Benjamin Roll nebo mluvčí tohoto spolku Hana Strašáková, signatářka Charty 77 a psychoterapeutka Věra Roubalová Kostlánová, publicista František Kostlán nebo analytik Bezpečnostního centra Evropské hodnoty Jan Stulík.

  Za všechny alespoň divadelník, textař a herc Jiří Suchý: „Zkusme být stateční.“


  Paleta probíraných témat byla poměrně široká. Demonstrovalo se proti strachu, nenávisti a extremismu. Manifestovalo se de facto na podporu kroků současné vlády premiéra Petra Fialy, za svobodu v jejích různých podobách, za lidská práva, na podporu LGBT+ komunity, za demokracii, za Česko a za Ukrajinu.


  Zemi těžce zkoušenou ruskou vojenskou agresí reprezentovala mj. její první dáma Olena Zelenská: „Vím, že u Vás všech, kteří jste se tady dnes sešli, září oči a hoří srdce. Já i miliony Ukrajinců Vám za tuto podporu dnes děkujeme.“  Zařadil: -maj-

  Autor