Jeho královská Výsost princ Philip by 10. června oslavil 100 let. Princ Philip v roce 1956 založil program Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE), který se brzy po svém vzniku rozšířil do 130 zemí světa. Nyní je DofE celosvětově nejvýznamnějším programem neformálního vzdělávání. Ročně ho plní 1.3 milionu mladých lidí z celého světa, v Česku funguje již 26 let a plní ho více než 5 000 mladých lidí ročně.

  Princ Philip (vlevo, foto archiv DofE)
  Princ Philip (vlevo, foto archiv DofE)

  Národní výzvu k oslavám prince Philipa zahájí slavnostní recepce k uctění odkazu prince Philipa, která proběhne 10. června ve Valdštejnské zahradě, součásti sídla Senátu Parlamentu ČR. Událost proběhne pod záštitou Národního centra DofE a 1. místopředsedy Senátu Jiřího Růžičky. „Je nám ctí, že oslava odkazu tak významné osobnosti, jakou byl princ Philip, proběhne právě v prostorách Senátu ČR. Vnímáme to také jako poctu všem učitelům a studentům, kteří se programu účastní. Program DofE je pro mladé lidi důležitým prostředkem, jak se posouvat vpřed a budovat si správné hodnoty,“ říká senátor  Jiří Růžička.

  „Na slavnostní recepci v Senátu odstartujeme globální výzvu #dofe100 na počest nedožitých sta let prince Philipa. Výzva je určena všem, kteří chtějí podpořit restart aktivního života mladých lidí po pandemii a umožnit zapojení do programu i sociálně znevýhodněným mladým lidem. Stačí si najít dostatečně motivující cíl v počtu sto a dosáhnout jej. Přečíst sto knížek, udělat sto kliků, věnovat sto minut dobrovolnictví v domově pro seniory, naučit se sto cizích slov a podobně,“ dodává Tomáš Vokáč, výkonný ředitel DofE v České republice. V rámci oslav organizátoři spustili i speciální webovou stránku www.dofe.cz/dofe100, na kterých se veřejnost může k oslavám připojit a vyzkoušet si, jak program DofE funguje.

  Program mění životy i sociálně znevýhodněným dětem

  Josef Gulyás: DofE mi dala motivaci plnit si cíle, nevzdávat se a pomáhat ostatním (foto DofE)
  Josef Gulyás: DofE mi dala motivaci plnit si cíle, nevzdávat se a pomáhat ostatním (foto DofE)

  Jedním z absolventů bronzové úrovně DofE je i Josef Gulyás, romský chlapec z Dětského domova Střekov v Ústí nad Labem. V rámci programu si dal za cíl zvítězit v turnaji stolního tenisu dětského domova, koučovat děti k pravidelnému pohybu a doučovat spolužáka v matematice. „DofE mi dala motivaci plnit si cíle, nevzdávat se a pomáhat ostatním.“

  Další účastnicí je i Šárka Pospíšilová z Gymnázia Česká lípa, která v rámci dobrovolnictví čte, povídá si a naslouchá klientům z Alzheimercentra. I to ji motivovalo přihlásit se k účasti na globálním summitu mládeže, kde mladí lidé z celého světa diskutovali  nad aktuálními tématy jako návrat do aktivního života po pandemii, duševní hygiena, ochrana planety nebo boj proti dezinformacím. „DofE a účast na summitu mi pomáhá si neustále připomínat, že je třeba vážit si toho, co mám, a vytěžit z dané situace maximum.“


  O programu DofE

  •  V České republice je do programu zapojeno více než 250 základních a středních škol, dětských domovů, sportovních klubů. Do programu se zapojují mladí lidé z širokého sociálního spektra.
  • Účastníci ve věku 13 až 24 let si volí aktivity a cíle ve třech oblastech – dovednosti, pohybu, dobrovolnictví. Na zvolených cílech pak po dobu tří, šesti nebo dvanácti měsíců pravidelně pracují. Čtvrtou oblastí je týmová expedice v přírodě, která má vždy konkrétní účel. Absolventi získávají mezinárodní certifikát jako důkaz o tom, že na sobě dokáží pracovat a nevzdat se.
  • Z celosvětově známých osobností si DofE plnila například vévodkyně z Cambridge Kate či herec Hugh Jackman.

  Zařadil: -maj-