Je třeba rozlišovat mezi počasím a dlouhodobým trendem. Že letos pršelo, neznamená, že Česko má v boji se suchem vyhráno. Vysycháme podobně jako Itálie nebo Německo, proto musíme transformovat krajinu, říká ekolog Jiří Malík.

    Evropa má za sebou nejsušší léto za stovky let, podle ekologa a předsedy spolku Živá voda Jiřího Malíka jde o důsledek klimatické změny, která postupuje rychleji, než se čekalo. Česko na ni podle něj není vůbec připravené – voda z krajiny a zejména z polí rychle stéká a beze změn v krajině ji zde není možné pozdržet.

    „Vody kvůli tomu bude málo nejen v půdě, ale i v řekách, což postihne i průmysl a potravinovou bezpečnost. Jediná možnost, kterou máme, je proto zadržovat vodu v celé krajině,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy Jiří Malík, mimo jiné vedoucí unikátního projektu Model Živá krajina. Jeho cílem je ve spolupráci s místními i státem postupně proměnit Česko tak, aby sušší podnebí zvládlo a země se adaptovala na klimatickou změnu.

    Jak to udělat, se můžete dočíst v rozhovoru na:

    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-cesko-vysycha-jak-italie-expert-radi-jak-zmenit-krajinu-v-obri-prehradu-213576

    Autor