Bambiriáda 2005 Pokud se vám zdá, že nadpis článku jste už někdy někde četli, nezdá se vám to. Je to tak. Před několika lety na stránkách www.adam.cz uváděl rozhovor s Martinem Bělohlávkem. V našich Kapitolkách z bambiriádní historie ho teď přinášíme v „původním znění“ (bez titulků).

  Necelý měsíc před oficiálním startem Bambiriády jsme vyzpovídali místopředsedu ČRDM a hlavního „bambiriádního viníka“ Martina Bělohlávka.

  Slovo Bambiriáda už se zařadilo do běžného slovníku a každý ví, co si pod ním představit. Není to však ještě tak dávno, kdy se lidé ptali, co to je, co to znamená. Můžeme tedy připomenout, kdy a za jakých okolností se toto slovo „narodilo“?
  Pojmenování Bambiriáda vzniklo začátkem roku 1999, kdy jsme hledali nové označení akce, která již měla svoji tradici, ale název byl velmi dlouhý (Festival sdružení dětí a mládeže a DDM). Dnes již vžité zvukomalebné pojmenování bylo nejdříve kritizováno, ale ukázalo se, že jsme udělali správně.

  Můžete jako hlavní představitel celého Bambiriádního dění vysvětlit význam této akce a říci, v čem se liší od akcí podobných jako například veletrhu volného času Fantasy?
  Krátce popsat význam akce není tak úplně jednoduché, protože se pohybuje v několika rovinách, ale pokusím se o to.
  Nejvýznamnější je asi skutečnost, že na jednom místě v jednom čase je možné „představit se“ nebo naopak seznámit se s nabídkou na aktivní využití volného času – to je pro děti a rodiče. A zde je hned první rozdíl mezi Bambiriádou a třeba Fantasy – což je veletrh pro volný čas a nepochybně tam lze získat tipy na využití volného času, ale asi jen málokterá rodina se dvěma dětmi si koupí člun za více než milión korun, aby mohla svůj volný čas využít pojížděním po vodních plochách naší země. Bambiriáda přináší opravdu jiné nabídky, věřím, že pro rozvoj a výchovu dětí, zajímavější.
  Nezanedbatelnou se ukazuje i možnost setkávání jednotlivých sdružení, vzájemná inspirace, diskuse. V konečné fázi asi není možné přehlédnout ani společenskou rovinu Bambiriády. Proto asi roste zájem pořadatelských měst, protože třeba Bambiriády v Krnově, Lomnici nad Popelkou a v dalších místech uvedly do pohybu doslova celá města. Komu jinému se to podařilo?
  A ještě pro připomenutí i mezinárodní rozměr Bambiriády – kdy po loňském setkání zahraničních partnerů České rady dětí a mládeže má Bambiriáda dnes již rozměr přesahující Českou republiku a naši zahraniční partneři se nechali inspirovat…

  Bude program Bambiriády stejný jako v minulých letech nebo se chystají nějaké novinky?
  Proměnit nějakým zásadním způsobem program této akce není možné – to by se musela zásadně změnit nabídka činnosti ze strany sdružení. Nicméně drobné inovace se chystají.
  Z hlediska nás jako organizátorů považuji za nejpodstatnější proměnu, že Bambiriád je letos už čtrnáct, že jsou skoro ve všech krajských městech. Tím se akce dostává tam, kde je její nejvlastnější místo.

  Je možné už dnes říct, kolik sdružení a dalších organizací se na Bambiriádě představí?
  Chcete přesné číslo? Ale to dnes opravdu nikdo ještě neví. Jisté však je, že přibývají zejména menší sdružení, pro něž je podobná akce opravdu jedinečnou příležitostí, a rozšíření Bambiriády na čtrnáct míst pochopitelně zvýšilo i počet zúčastněných sdružení.

  Je k Bambiriádě připraven další doprovodný program? Mám na mysli volné vstupné do muzeí, Dětský parlament atd.?
  Každá z Bambiriád má mnoho doprovodných akcí, jejich výčet zde by byl neúnosný, ale stačí „přeladit“ na http://www.bambiriada.cz/ a informací je dostatek, stejně jako na plakátech. Doporučuji informovat se hlavně v jednotlivých regionech.

  Do startu letošní Bambiriády zbývá už necelý měsíc. Je všechno připravené?
  Tradiční otázka, na kterou může následovat pouze tradiční odpověď – v tuto chvíli je vše připravené jako měsíc před akcí.
  Bambiriáda uvádí do pohybu tisíce dobrovolníků-organizátorů (během přípravy i přímo na akci), kteří musí připravit vše pro přijetí více něž stotisíc návštěvníků. Myslím, že se všude finišuje, v řadě míst jde doslova o prestižní záležitost, jak se „vytáhnout“, předvést – v tom nejlepším slova smyslu. Já jim všem moc a moc věřím, že jako každý rok udělají vše pro úžasné zážitky dětí a tím pro zdar celé akce. A již nyní jim za to děkuji.
  A s tím vědomím všechny co nejsrdečněji na poslední víkend v květnu zvu. Bambiriáda čeká a bude připravena.