V polovině prázdnin byste děti asi hledali na letních táborech, s rodiči na rekreaci či u prarodičů. Jsou však i výjimky, které toto pravidlo potvrzují. Přesně v polovině prázdnin jsem potkal řadu dětí v lidových krojích na folklorním festivalu Jánošíkův dukát v Rožnově pod Radhoštěm. Mezi diváky, pochopitelně, ale především mezi účinkujícími. Takže žádné prázdninové lenošení. Zpívání a tancování pro zábavu druhých. Pro zpěváčky a malé tanečníky je účinkování především odměnou. Děti tak dostávají šanci předvést na jevišti to, co celý rok pilně trénovaly. A je pochopitelné, že na festival mohou jen ti nejlepší z nejlepších. Potlesk pak už jen potvrzuje, že práce během školního roku nebyla marná. A tak mnozí souboráci – jak se členům folklorních souborů říká – během prázdnin procestují mnohá česká, ale i zahraniční města. Je to skoro jako takový neobvyklý putovní tábor.
    Jánošíkův dukát je festivalem slovenského folklóru v Čechách. Možná se tomu budete divit, ale vystupující soubory nepřijely jen od našich východních sousedů. Slovenské lidové písničky a tance provozují například soubory v Praze (Limborka), v Brně (Púčik), Vsetíně (Jasénka), v Polsku (Zelený javor) či v Maďarsku (Rozmarín). Slovensko reprezentoval vynikající Očovan.
    Atmosféra folklorních festivalů má své neopakovatelné kouzlo. Každý je jiný. Koneckonů si to můžete ověřit. Stačí si na webových stránkách FoSu (ZDE) vybrat z kalendáře akcí.

    Fotogalerie z Jánošíkova dukátu a rozhovory viz ZDE.