Přes padesát folklorních festivalů každoročně zastřešuje Folklorní sdružení České republiky. Žádný z nich se však dosud nekonal v Praze. Píšu v minulém čase, protože letos už to neplatí. Konečně! I hlavní město má od roku 2004 svůj folklorní festival a dokonce mezinárodní. Navíc se letos Pražanům a turistům představí v Obecním domě jeden z našich nejlepších folklorních souborů Ondráš z Brna a v Kongresovém centru zase výherci dětských folklorních soutěží Zpěváček a Slávik (to není překlep, jde o soutěž slovenskou). Takže se dá říct, že se letos s folklórem v Praze roztrhl pytel…
  Na přelomu srpna a září 2004 (od 28.8. do 4.9.) se na Ovocném trhu v Praze 1 poprvé uskuteční Mezinárodní folklorní festival Pražský jarmark. Do Prahy přijedou přední soubory nejen ze všech koutů České republiky, ale také soubory z deseti zemí světa. Jarmark promění Ovocný trh v noci na 28. srpna v prostor pro zábavu a odpočinek návštěvníků Prahy z domova i ze zahraničí, ale i pro Pražany samotné. Náměstí ožije tradičními staročeskými řemesly, celou řadou stánků a stanů s občerstvením, kde budou prezentovány i speciality kuchyně jednoho z pořadatelů festivalu. Pražský jarmark, pořádaný v historickém centru města, ještě více zvýrazní postavení Prahy jako předního reprezentanta evropských kulturních hodnot. Zvláštností jarmarku bude speciální platidlo – groš, ražený jen pro tuto příležitost.
  V sobotu 28. srpna 2004 v 16,00 hodin bude festival zahájen průvodem účastníků ze Staroměstského náměstí na Ovocný trh. V čele průvodu půjde krojovaná slovácká dechovka Ištvánci Šardice, v jeho závěru pak populární skupina Šlapeto.
  Pódiová vystoupení na jevišti na Ovocném trhu budou 3x denně: od 10,00 hodin představení pro děti, další pak následují v 16,30 a v 19,00 hodin. Na jarmarku vystoupí přes 30 folklorních souborů z Argentiny, Indonésie, Itálie, Mexika, Polska, Ruska, Slovenska, Slovinska a samozřejmě také z České republiky. Mezi zajímavosti bude jistě patřit vystoupení školy tanga El Cimarrón z Buenos Aires, folklorní soubor z mexického Queretara nebo Uralskaja večora z Jekatěrinburgu, slovenské folklorní soubory Jánošíček Svit, Otava a Šarvanci. Součástí programů pro děti budou představení loutkového divadla a v den zahájení školního roku – 1. září – vystoupení kouzelníka Pavla Kožíška.
  Sobota 4. září – poslední den Pražského jarmarku – bude patřit vzpomínce na Karla Hašlera a jeho nezapomenutelným melodiím.
  Čtrnáct dní po skončení prvního pražského mezinárodního folklorního festivalu (18. září) přijede do hlavního města brněnský soubor Ondráš. Ve Smetanově síni Obecního domu předvede na motivy pohádky Čert a Káča premiéru lidového tanečního divadla. Vystoupení se jmenuje Čertovinky a kdo alespoň trochu zná soubor Ondráš, ví, že se máme na co těšit.
  Do třetice bude Praha hostit vítěze dětských soutěží Zpěváček a Slávik. Pod názvem Zpíváme pro radost jsou připraveny dva galakoncerty. První je v sobotu 9. října od 17 hodin. V Jižním sále Kongresového centra vystoupí za doprovodu brněnského souboru Ondráš sedm českých vítězů soutěže Zpěváček a za doprovodu Orchestru lidových nástrojů z Bratislavy sedm vítězů soutěže Slávik. V neděli 10. října od 19.30 hodin v Kongresovém sále společně s vybranými dětmi zazpívá také Peter Dvorský, Pavol Habera, Marie Rottrová, Sisa Sklovská a další.
  Více informací o všech třech pražských folklorních událostech se dozvíte na www.fos.cz.

  Autor