Tři desítky českých skautů – dobrovolníků, kteří pomáhali na olympiádě v Athénách v zázemí veslařů, kanoistů a kajakářů – se podle pondělního e-mailu Veroniky Horové a Vojtěcha Broučka už vydaly na cestu z Řecka domů. Dva dny předtím se odjely poslední finálové závody v Schiniasu. „Těšili jsme se, že si zazpíváme českou hymnu společně s Martinem Doktorem, ale Česká republika bohužel žádnou medaili nezískala, ačkoli jsme fandili, co nám síly stačily,“ napsali junáci.

    Stejně tak jako před týdnem, kdy skončily veslařské závody, prý i tentokrát po předání posledních medailí následovala veliká burza dobrovolnických uniforem, které se staly žádaným artiklem. A tak si všichni účastníci české skautské mise odvážejí kromě nevšedních zážitků i sportovní oblečení atletů z různých koutů světa. „Proto máme teď v týmu zástupce Argentiny, Kuby, Španělska nebo třeba Slovenska (těch asi nejvíc)“, dodali Veronika Horová s Vojtěchem Broučkem.

    Jako ocenění za jejich práci v Schiniasu obdrželi skauti několik vstupenek na sobotní finále v atletice a na závěrečný ceremoniál. Obě akce byly pro vylosované šťastlivce velikým zážitkem. Fandili hlavně Janu Železnému, kterému se však závod příliš nevydařil.

    Dobrovolníci od veslařů měli uplynulý týden volno; veslařské závody totiž nahradily souboje kanoistů a kajakářů. Veronika Horová zavzpomínala na to, jak velice přátelští a vstřícní byli Václav Chalupa a Mirka Knapková, ačkoli ani jeden z nich na medaile nedosáhl. „Hodně nás nadchlo a potěšilo druhé místo párové čtyřveslice. Je to skvělý pocit, být při tom, když naši sportovci získají medaili,“ vylíčila dojmy dobrovolníků Veronika Horová. „Celý závod jsme prožívali společně s jejich kamarády a trenéry. O radost z vítězství se s námi veslaři podělili mimo dosah kamer v loděnicích,“ poznamenala ještě.

    Skauti již dříve navštívili kromě jiného i Český olympijský dům v Pireu. Štěstí jim přálo, protože se tam setkali i s legendou české atletiky paní Danou Zátopkovou a příjemně si s ní popovídali…

    Všechno má však svůj konec, i olympiáda v řecké metropoli je již minulostí. Naši dobrovolníci se v pondělí odpoledne vydali autobusem do bulharské Sofie, odkud pokračují dalším spojem do Brna a Prahy, kam měli dorazit ve středu ráno.