Už od roku 1993 probíhá každým rokem výměnný pobyt mezi otrokovickými turistickými oddíly mládeže TOM 1419 a TOM 1412 Otrokovice a holandskými „tomíky“ze Sassenheimu. Tento výměnný pobyt je nejstarším projevem spolupráce mezi Olomouckou a Rotterdamskou diecézí, konkrétně mezi farnostmi Otrokovice a Sassenheim. Cílem našich společných setkání je výměna zkušeností v práci v oddílech, obohacení vlastních programů schůzek a v neposlední řadě pak poznat zajímavá místa a zvyky jak v ČR tak v Holandsku.

    Také se však učíme komunikovat cizím jazykem a všeobecně vzato užíváme si spoustu legrace. V letošním roce přišla řada na nás, abychom navštívili naše holandské kamarády.

    Na zdejší faře v Sassenheimu jsme byli srdečně přivítáni a každý se pak se svou novou rodinou rozjel do prozatímního domova. Program byl velmi nabitý a vyčerpávající. Většinu dnů jsme byli na cestách společně s naší i holandskou skupinou, která pro nás měla nachystaný program nabitý zajímavými místy.

    Při našem pobytu jsme navštívili zábavní park Duinrell, Rotterdam, Kinderdijk – památku UNESCO, kde jsme obdivovali 19 větrných mlýnů. V Haagu jsme se prošli muzeem M. C. Eschera a Madurodamem (miniaturní Holandsko). Také jsme se vydali do Alkmaaru, města proslulého svými sýrovými trhy, a navštívili mnoho dalších zajímavých míst. Všechny naše aktivity byly doprovázeny pravidelnými diskusními večery o činnosti našich oddílů a další spolupráci.

    Všichni jsme si náš společný týden užili a už se těšíme, až své holandské kamarády příští léto uvidíme u nás v Otrokovicích.

    Terka & Bára