juniorinternet2005Účastníci ze Slovenska, Lucemburska a Litvy obohatí dětskou konferenci Junior Internet, jejíž 6. ročník se uskuteční v březnu 2005 jako jedna z hlavních akcí Března – měsíce internetu. Projekt určený dětem a mladým lidem, kteří se aktivně zajímají o internet, vytvářejí na něm webové stránky a různé internetové projekty, sestává nejen z březnové konference, ale té předcházejí nominační soutěže, které byly vyhlášeny již nyní.

  „V České republice je mnoho mladých lidí, kteří vytvářejí na Internetu velmi zajímavé, profesionální a často i komerčně zaměřené projekty,“ říká Jiří Peterka, 17letý spoluorganizátor projektu, „naším cílem je právě takovéto mladé lidi podporovat a poskytnout jim jakýsi odrazový můstek.“

  Například 17letý Jan Řežáb provozuje mobilní portál RedBoss (www.redboss.cz) a prodává lidem mobilní aplikace, hry, melodie, pozadí a podobně. Spolupracuje s mobilními operátory a denně si od něj lidé stahují několik desítek tisíc věcí. Devatenáctiletý Zdeněk Cendra provozuje webhostingovou společnost SuperNetwork (www.superhosting.cz), která patří mezi nejúspěšnější v tomto oboru u nás a má několik tisíc stálých klientů. Oba dva začínali na Junior Internetu, kde vyhráli v internetových soutěžích a díky tomu se jim dostalo publicity a získali spoustu nových kontaktů. Dnes provozují úspěšné projekty a zaměstnávají další mladé lidi.

  V rámci projektu Junior Internet každoročně probíhají internetové soutěže, ve kterých mohou mladí lidé ukázat své internetové znalosti a schopnosti. Pro 6. ročník byly vyhlášeny celkem 4 soutěže:
  JuniorProject – soutěž rozsáhlejších webových stránek a internetových projektů, pro mladé lidi do 18 let
  JuniorWeb – soutěž webových stránek, pro děti do 14 let
  JuniorText – soutěž textů a úvah na zadaná témata o Internetu, pro děti do 14 let
  Webík – soutěž webových stránek dětských knihoven, pro děti do 14 let
  Mladí lidé mohou posílat své práce do nominačních soutěží nejpozději do 15. února 2005. Přihlášení do některé ze soutěží je také podmínkou účasti na konferenci. Přihlášky jsou přístupné na adrese www.juniorinternet.cz.

  Konference Junior Internet pro mladé lidi proběhne v sobotu 5. března 2005. Vítězové internetových soutěží zde kromě hodnotných cen dostanou také možnost předvést své projekty a práce před svými vrstevníky, ale i před novináři a odborníky z oblasti IT. Kromě toho bude připraven bohatý program plný přednášek, diskusí a prezentací, konference se zúčastní i různí hosté a známé internetové osobnosti. Poprvé přijedou na konferenci také delegace mladých tvůrců ze Slovenska, Lucemburska a Litvy.

  Projekt Junior Internet probíhá již 6. rokem v rámci kampaně Březen – měsíc Internetu (www.brezen.cz). Organizují ho z větší části sami mladí lidé, pouze za nutné organizační pomoci dospělých z BMI sdružení. Projekt zvítězil v českém kole soutěže Být při tom (organizované MŠMT a ČRDM), v kategorii „Nejlepší projekt na evropské úrovni organizovaný mladými lidmi do 18 let“. Více informací najdete na adrese www.juniorinternet.cz.

  Autor