Petra Buzková a Martin Bělohlávek

  Praha hrála vždy důležitou úlohu v dějinách národa, země i Evropy. Měla pověst jednoho z nejkrásnějších měst na světě a byl jí vzdáván hold významnými osobnostmi. V průběhu staletí získala různé pochvalné přívlastky: Praha kamenná, Praga tocius Bohemiae domina – Praha paní celých Čech, Praga caput regni – Praha hlava království, Praha zlatá , Praha stověžatá, Praha srdce Evropy, Praha – Řím severu (jak k tomu či onomu přívlastku metropole na Vltavě přišla se dozvíte ze stránek Pražské informační služby – www.pis.cz). Ale jeden přívlastek jsem v tomto přehledu nenašla: Ledová Praha.

  Kdo viděl a zažil, už ví. Kdo ještě ne, má ve dnech 4. – 6. února 2005 jedinečnou příležitost přidat se ke stovkám účastníků Ledové Prahy, kterou pro všechny školáky a jejich vedoucí či rodiče připravilo sdružení Pionýr ve spolupráci s Nadací Dětem 3. tisíciletí. Ne, nečekají vás soutěže v koulování, ba ani ve stavbě ledových soch, ale tři dny možností, jak báječně strávit pololetní prázdniny. A ještě navíc zadarmo, nebo skoro zadarmo. Investovat bychom vám radili především do přípravy.

  Ledová Praha 2005

  Jak informovali novináře ve čtvrtek 27. ledna 2005 na tiskové konferenci zástupci pořadatelů, máte možnost navštívit 22 míst v našem hlavním městě – muzea, galerie, botanickou zahradu. Novinkou letošního ročníku je možnost prohlídky Národní galerie, Žižkovské televizní věže nebo jízda na bobové dráze. Jen je třeba mít správný klíč. Oním klíčem je vstupenka, která opravňuje k volnému či velmi sníženému vstupnému do mnoha muzeí, která se do akce zapojila. Jejich podrobný seznam najdete na stránkách Ledové Prahy. A kde je ona kouzelná vstupenka k mání? Získáte ji jen pár kroků od Jindřišské věže – na Ústředí Pionýra, Senovážné náměstí 24, Praha 1. Další podrobnější informace vám rádi poskytnou na telefonním čísle 222 247 529 nebo na www.ledovapraha.zde.cz.

  Ledová Praha se tradičně koná pod záštitou JUDr. Petry Buzkové, ministryně školství, mládeže a tělovýchovy. A tak paní ministryně musela na tiskové konferenci odpovídat např. na to, kam by se nejraději vypravila ona. Paní ministryně přiznala, že na boby by si netroufla. Takže kam by šla? To si můžete poslechnout, řekne vám to po kliknutí na ampliónek: zvuk mp3

  Pražáci, ti to mají snadné – vyzvednou si vstupenky a pak už mohou běhat od jednoho muzea ke druhému. Ale pamatováno je vždy i na „přespolní“. Na kluky a děvčata z dětských domovů či oddílů a klubů z celé republiky. Organizátoři pro ně ve spolupráci s pěti základními školami chystají střechu nad hlavou. Byť pro letošní rok kapacita pro ubytování posílila, i tak byla místa pro velký zájem velmi rychle zaplněna.

  Slávek Hrzal a Pavel Hofrichter

  Tradiční součástí Ledové Prahy je benefiční koncert nazvaný Děti dětem, který pořádají pionýři s Nadací Dětem 3. tisíciletí. Jako už po několik let i letos zaplní děti účinkující i děti diváci ten největší koncertní sál v republice. Dramaturg koncertu Pavel Hofrichter mikforonu Rádia Domino prozradil, že na pódiu Kongresového sálu v Kongresovém centru Praha uvidí návštěvníci 19 vystoupení dětských umělců od zpěváků a hudebníků až k tanečníkům a recitátorům. Jako vždy budou na koncertě předávány putovní poháry pro vítěze jednotlivých kategorií Sedmikvítku a jako vždy vystoupí populární a zajímaví hosté. Kdo to bude? Buď se nechte překvapit nebo si poslechněte Pavla Hofrichtera, řekne vám to sám. Stačí klik na ampliónek. zvuk mp3

  Zbývá ještě dodat, že benefiční koncert Děti dětem je v sobotu 5. února od 18 hodin. A kdybyste o chtěli vědět víc, klikněte si na www.detidetem.zde.cz.