Ledová Praha 2005

    Z pohledu meteorologů žádný zvláštní rekord první únorový víkend v Praze nepadl. Přesto lze říct, že Ledová Praha rekordy lámala. Zatímco teplotní maxima a minima se v pražském Klementinu měří „rekordních“ 230 let, přívlastek Ledová si ke svému jménu Praha připojila teprve před pěti lety. Ačkoli rtuť teploměru v jednotlivých letech kolísá mezi kladnými (14,6 stupňů Celsia v roce 2004) a zápornými hodnotami (– 20,5 stupně Celsia v roce 1841), zájem o Prahu ledovou stále stoupá. A tak není divu, že místa v pěti základních školách, které byly ochotny poskytnout mimopražským dětem „střechu nad hlavou“, byla velmi brzo „rozebrána“. Podobně tomu bylo s více než dvěma tisíci lístky na koncert Děti dětem.

    Snad jediná prázdná místa byla v sobotu 5. února 2005 v Kongresovém centru Praha ta, kde na poslední chvíli zaúřadovala chřipka. Historie benefičního koncertu Děti dětem je o trochu delší, než „ledových pražských setkání“. Letos se uskutečnil už poosmé. Na programu bylo 19 vystoupení dětí z nejrůznějších koutů republiky, milým hostem zvláště pro dívčí část publika se stal finalista soutěže SuperStar Petr Poláček.

    Hodnotit, zda byla lepší Meziplanetární show tanečního klubu Intro z Karviné či Irské lidové písně v podání kluků a děvčat z mateřské školy v České Lípě, snad ani nejde. O to tady také v největším sále Kongresového centra vůbec nešlo. Všichni ti, kteří se z pódia obraceli k více než dvoutisícihlavému publiku, vítězně prošli sítem republikových přehlídek soutěže Pionýrský sedmikvítek. Okvětní lístky sedmikvítku představují soutěže Dětská porta, Divadlo, Film, foto – video, Hudba, Tanec, Rukodělná činnost. Zatím poslední součástí Pionýrského Sedmikvítku se stala pop-rocková soutěž Pro Rock

    Pár dospěláků byste však v hledišti našli také. Ono aby mohly děti předvádět jiným dětem či komukoliv jinému co dovedou, je přece jen nějaká ta pomocná ruka potřeba. A nejsou to jen vedoucí či učitelé z kroužků či souborů, ale taky ti zdánlivě bezejmení tvůrci úžasných kostýmů (maminky, babičky, vychovatelky) a nejrůznějších doprovodných pomůcek (tatínci, dědečci a další šikovní tvůrci). A tak v sále seděli vedoucí, kteří místo dnů zaslouženého volna trpělivě brázdili se svými oddíly ledovou Prahu (po kolikáté už?). Další skupinu dospělých tvořili hosté. Ať už se státních institucí – Ing. Aleš Šulc, ředitel Úřadu vlády, Ing. Eva Bartoňová, ředitelka odboru pro mládež MŠMT, nebo z partnerských organizací – Ing. Petr Hájek, prokurista Generali Pojišťovna a. s., Ing. Michal Kárník, generální ředitel Kongresového centra Praha, a. s., pplk. Alena Plšková – Policejní prezidium Policie ČR. Nechyběli ani poslanci PS Parlamentu ČR: Mgr. Eva Nováková, JUDr. Stanislav Křeček, Jiřina Fialová a František Beneš. Senátory zastupoval Eduard Matykiewicz. Snad je jen škoda, že se nepřišla některá z televizí přesvědčit na „vlastní kameru“, že kromě dětí, které dělají neplechu, a o kterých se v médiích dozvídáme poměrně často, máme taky spoustu šikovných kluků a děvčat.

    Součástí večera bylo i slavnostní předávání putovních pohárů předsedy vlády ČR. Jejich držiteli se pro tento rok stali:

    • Taneční klub IMPRO Pionýrské skupiny Mikulka z Plzně (tanec)
    • Základní umělecká škola Žebrák (hudba)
    • Sdružení pro volný čas DEMARO, Studio volného času dětí a mládeže Plzeň (Dětská porta)
    • Pionýrská skupina Jevišovice (Divadlo)
    • Televize Alfa Junior Děčín (Clona)

    Pohár Pojišťovny Generali získal za 1. místo v soutěži Víme si rady Josef Škudrna.

    Jedinečnou atmosféru benefičního koncertu Děti dětem si můžete přiblížit v tomto fotoalbu.

    Autor