Autorita a výchova – to je téma prvního letošního čísla tištěného zpravodaje ČRDM Archa. Vychovávat děti pomocí přirozené autority, tak to chce mít znalosti, cit pro věc, hodně štěstí, pevnou vůli, spoustu trpělivosti, nadměrné množství obranyschopnosti a šestý smysl, píše ve svém úvodníku Marie Molková. Dalo by se říct, že zmíněný námět vlastně prolíná každou Archou – přinejmenším do té míry, do jaké si ho osvojila členská sdružení, o kterých se v ní píše… V jedničce letošního ročníku, která už brzy půjde do tiskárny, rezonuje tohle téma například v profilovém rozhovoru s filozofem a přírodovědcem Radimem Paloušem, v zasvěceném textu Mojmíra Nováčka (A-TOM) nebo v připomínce ankety o nejoblíbenějšího učitele Zlatý Ámos.

  Asie, která se potýká s následky ničivé přílivové vlny tsunami, potřebuje naši pomoc – nejen dnes, ale i zítra a pozítří. Jsme na jedné Zemi, zdůrazňuje předseda ČRDM Pavel Trantina ve svém apelu směrem k dětským a mládežnickým sdružením i jednotlivcům motto loňské Bambiriády. Prosincovou katastrofou dostalo heslo ještě trochu jiný, mnohoznačnější význam… Archa přináší hned několik „asijských“ materiálů.

  Jako každý rok, tak i letos v lednu proudily do areálu brněnského výstaviště davy návštěvníků, kteří si přijeli prohlédnout prestižní mezinárodní veletrhy cestovního ruchu Regiontour a Go. V rámci doprovodných akcí měli – vlastně už také tradičně – možnost zjistit i to, jak fungují některá sdružení ČRDM a jaký program nabízejí pro využití volného času dětí i dospívající mládeže: foglarovci, debrujáři, folkloristé, tomíci, INEX-SDA… Bylo z čeho vybírat.

  V půli ledna si k sobě také našli cestu zástupci šesti krajských rad dětí a mládeže (a ČRDM), kteří se v Brně zúčastnili pracovního semináře. Uspořádala ho pro ně Jihomoravská RDM; cílem setkání bylo informovat se vzájemně o situaci krajských rad, jejich práci, úspěších i problémech. Jestlipak se brněnský impuls dále zúročí?

  „Kdesi daleko v Lužických horách, uprostřed lesů, na konci tenounkých cest, v čase tajemného adventu, se už mnoho let dějí andělské zázraky. I na sklonku loňského roku ze tmy zazářilo světlo, bylo slyšet šustění andělských křídel, tóny písní a rozpustilý smích těch nejmenších andílků.“ Na andělskou slavnost zve čtenáře Archy sdružení Letní dům.

  Rýžování zlata a cestu kolem světa, olympijské hry a tajuplný ostrov, kurzy cyklistiky a šachový klub… – Tak tohle všechno a ještě spoustu dalších her a akcí už stihli členové spolku, který si říká Dodge City, dětská trampská osada. Jako samostatné občanské sdružení funguje od roku 1996, ale jeho kořeny sahají vlastně až před Sametovou revoluci. Dodge City dnes čítá přes padesát duší naladěných na vlnovou délku romantiky, zábavy a dobrodružství…

  Stejně jako loni, tak i letos má spatřit světlo světa postupně osm čísel Archy, včetně speciálního bambiriádního „dvojčísla“. Letošní ročník by měl drobnými obsahovými i grafickými změnami vyladit, sjednotit a ustálit podobu tištěného zpravodaje ČRDM, a snad ho tím posunout zase o kousek dál na cestě určené jeho základním zadáním: totiž být „výkladní skříní“ sdružení nabídnutou veřejnosti, zejména institucími jednotlivcům, kteří o dané oblasti (v širších souvislostech) rozhodují.