Přípravy Bambiriády – největší aktivní přehlídky činností desítek nejrůznějších dětských a mládežnických sdružení a středisek volného času – jsou v plném proudu. V pořadí již sedmý ročník tradiční akce, kterou pořádá Česká rada dětí a mládeže (ČRDM), se uskuteční od 26. do 29. května 2005, a to ve 27 městech po celé České republice. Letošní Bambiriádu uvádějí její organizátoři mottem „Na křídlech dětské fantazie“.

  Hlavním smyslem celé akce je upozornit veřejnost na činnost sdružení, která se po celý rok věnují mimoškolní výchově dětí a nabízejí jim atraktivní program trávení volného času. Na Bambiriádě se obvykle prezentují především zábavnou formou her, soutěží a sportovních klání. Dětem i jejich rodičům předvede ukázky svých činností řada organizací a spolků, od početně nejsilnějšího Junáka – svazu skautů a skautek ČR, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Pionýra či Asociace turistických oddílů mládeže až po ty méně početné a známé.

  K městům, kde se letos Bambiriáda uskuteční, patří: Brno, České Budějovice, Děčín, Frýdek-Místek, Havířov, Hlučín, Hradec Králové, Cheb, Chomutov, Chrudim, Karviná, Klatovy, Liberec, Mělník, Olomouc, Opava, Ostrava, Plzeň, Praha, Prostějov, Přerov, Šumperk, Tábor, Třebíč, Třinec, Uherské Hradiště a Zlín. Pražská Bambiriáda přitom mění oproti loňskému ročníku své umístění: nebude se už konat na Letenské pláni, nýbrž v parku na vrchu Vítkově.

  Vstup na Bambiriádu je tradičně zdarma; podle počtu rozdaných vstupenek si přitom organizátoři mohou učinit poměrně přesný obrázek o tom, jaký je o akci zájem. Návštěvníci se vstupenkou na Bambiriádu získají navíc volný nebo zlevněný vstup i do řady vybraných kulturních památek a objektů, kupříkladu do některých muzeí.
  Součástí Bambiriády bývají i doprovodné programy. V jejich rámci i letos předají zástupci ČRDM již počtvrté Cenu Přístav několika voleným i jmenovaným zástupcům veřejné správy a samosprávy za jejich podporu mimoškolní práce s dětmi a mládeží. Smyslem tohoto ocenění je vyzdvihnout dobré příklady komunálních politiků, kteří svým postojem a skutky v dané oblasti mohou být příkladem pro ostatní.

  Loni si i přes rozmary počasí v celé ČR bambiriádní atmosféru užilo téměř 208.000 návštěvníků, hlavně dětí s rodiči, z toho 47.000 jen v Praze. Akce navíc dostala i mezinárodní rozměr. „Bambiriáda byla mezinárodní akcí – nejen proto, že se uskutečnila i v Žilině na Slovensku, ale už z toho důvodu, že v řadě měst přivítali zahraniční hosty, zástupce sdružení dětí a mládeže, které působí ve státech Evropské unie,“ podotkl hlavní koordinátor celého projektu Pavel Hofrichter. Akce se má letos uskutečnit kromě České republiky a Slovenska také v Polsku.

  Nad Bambiriádou 2005 převzali záštitu: ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Petra Buzková, ministr vnitra František Bublan, ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda, ministr životního prostředí Libor Ambrozek a ministr obrany Karel Kühnl. Hlavním partnerem celé akce je Generali Pojišťovna, a.s., hlavním mediálním partnerem je Česká televize a Český rozhlas.

  Více informací lze nalézt na internetových adresách www.bambiriada.cz a www.adam.cz.

  Kontakt:
  Česká rada dětí a mládeže, Senovážné nám. 24, 116 47 Praha 1
  Pavel Hofrichter, ředitel akce Bambiriáda: telefon 603 840 883, info@bambiriada.cz
  Olga Nováková, manager médií a PR: telefon 602 304 979, novakova@rain.cz