Tomíci a koněDržíme se plánu, který se v únoru domluvil, a první dubnové sobotní dopoledne se scházíme na další brigádu. Tentokrát splácíme téměř roční dluh, který jsme „zasekli“ loni o dětském dni. To nám paní Terberová ze sdružení Likoli připravila svezení na koních, ze kterých byla většina návštěvníků nadšena. Slíbili jsme, že tuto atrakci odpracujeme na ranči.

    Tomíci a koně Nečekalo nás nic neznámého, vždyť na likvidaci náletových dřevin jsme skoro specialisté: loni kostel Prachová, letos kostel Konojedy a hřbitov Radouň, kapličky Ostré a teď hospodářství v Liběšicích. Jsme zaběhlí, úkoly jsou rozděleny, každý ví, co má dělat a co se od něj očekává. Poklidnou atmosféru dopoledního venkova naruší jekot motorových pil a křovinořezu. Mezitím „strážci ohňů“ připravují dvě ohniště. Kouř v očích je signálem, že je možno nosit, tahat, vozit, no zkrátka dopravit na oheň odpadlé křoviny. Remízek se postupně prosvětluje, zdravé stromy necháváme stát, aby, až se zazelenají, poskytly stín koňům jinak volně běhajícím v ohradě. Ještě vyhrabat staré klestí, odpadky připravit na hromadu k odvozu a hotovo.

    Tomíci a koně Po doplnění sil nás čeká pro někoho menší, pro většinu velká neznámá – vyjížďka koňmo do blízkých lesů, ležících na pomezí CHKO Českého středohoří a Kokořínsko (obě vyhlášeny v roce 1976). Strach, nervozita, obavy, úzkost, to vše trvá jen chvilinku. Naši noví kamarádi jsou super, vždyť jsme je jablky upláceli raději předem. Pískovcové skály, borovicové lesy, nádherný jarní den, a to vše ze sedla – skvělá kombinace. Pro naše nové kamarády Korynu, Poláčkovou, Kaštana, Sharona a Hadžiho je tato vyjížďka hračkou, jsou totiž trénováni na vytrvalostní závody, ale my „nováčci“ jsme rádi, že se občas prostřídáme a s blížícím se večerem se vracíme zpět. Loučení ve stáji je dlouhé.

    Tomíci a koněNa podzim jsme tu znovu, společně pomůžeme okolní lesy vyčistit od „razítek“ některých návštěvníků lesů – PET lahví, igelitových sáčků, obalů od reklamních i obyčejných výrobků, pivních plechovek, …… doplňte si, kamarádi, sami – vždyť dobře víte.